W Starostwie o inwestycjach drogowych i mostowych Powiatu Kolskiego [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 11.06.2019

W Starostwie Powiatowym w Kole odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła Leszka Galemby oraz Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego, Wicestarosty Sylwestra Chęcińskiego i Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorza Kujawy. Starosta przedstawił najważniejsze toczące się i planowane inwestycje drogowe, na które udało się już uzyskać dofinansowanie oraz te, na które Powiat Kolski wystąpił z wnioskami o pozyskanie funduszy zewnętrznych. Jakie drogi w Powiecie są i będą robione w tym roku? Które niebezpieczne skrzyżowania będą w Kole przerabiane? Co to jest „kiss and ride”, który powstanie przy szkołach? Gdzie będzie remontowany most? Przeczytajcie pod spodem i obejrzyjcie nagranie wideo.

 

Niewątpliwym sukcesem jest uzyskanie dotacji w wysokości 3 972 488,00 zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rozbudowę ulicy Nagórnej w Kole na odcinku 1 397 metrów – budzącej w ostatnim czasie sporo emocji. Na inwestycję tą mieszkańcy czekali kilkanaście lat. Deklarowana kwota środków własnych to 3 972 488,07 zł. Warto przypomnieć, że Powiat Kolski otrzymał już wcześniej dofinansowanie na rozbudowę ul. Nagórnej w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Kwota dotacji wyniosła wówczas 3 000 000,00 zł. Nowe władze Powiatu podjęły jednak decyzję o rezygnacji z tego dofinansowania i złożeniu wniosku o dofinansowanie wskazanej inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, czego efektem jest uzyskanie dotacji o prawie 1 000 000,00 zł wyższej. 5 czerwca br. u Wojewody złożono komplet dokumentów umożliwiający podpisanie umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, która pozwoli na rozpoczęcie realizacji zadania, które ma potrwać do 12 miesięcy. Inwestycja ta jest prowadzona przy współudziale finansowym Gminy Miejskiej Koło.

KLIKNIJ W OBRAZ PONIŻEJ I OBEJRZYJ NAGRANIE Z KONFERENCJI PRASOWEJ W STAROSTWIE:

Drugą ważną informacją przekazaną podczas konferencji jest uzyskanie dofinansowania na przebudowę mostu na rzece Rgilewce w miejscowości Barłogi (Gmina Grzegorzew) w ramach Rezerwy Subwencji Ogólnej (wartość 2,4 mln zł). 31 maja br. Minister Finansów poinformował o przyznaniu środków w wysokości 1 194 740,00 zł. 5 czerwca Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego. Data otwarcia ofert: 24.06.2019 r. Zakładana data zakończenia robót: 16.12.2019 r.

Jeśli chodzi o inne zadania realizowane lub planowane do realizacji wspólnie z gminami, należy wymienić:
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3438P Dębowiczki – Głębokie na odcinku o długości 0,990 km,
– Przebudowę odcinków drogi powiatowej nr 3405P na terenie gminy Kłodawa,
– Przebudowę nawierzchni odcinka drogi powiatowej nr 3418P Ochle – Młynek,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3419P Budzisław Stary – Luboniek,
– Przebudowę nawierzchni odcinka drogi powiatowej nr 3424P Osiek Wielki – Czołowo,
– Przebudowę ulicy Szkolnej w Przedczu,
– Budowę drogi powiatowej nr 3206P Łuczywno-Drzewce,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3403P na odcinku Powiercie Kolonia-Leśnica,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3408P Głogowa-Chełmno na odcinku drogi Chełmno, Parcele – Ladorudz,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3218P na odcinku Ruszków Drugi – Police Średnie.

Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, który podziękował Zarządowi Powiatu Kolskiego za przemyślane i odpowiedzialne realizowanie zadań budowy oraz remontów dróg powiatowych. To bardzo ważne, aby realizować zadania drogowe w oparciu o Fundusz Dróg Samorządowych. Poseł zwrócił uwagę także, że od 9 czerwca mieszkańcy powiatu mogą korzystać z wyremontowanej linii kolejowej posiadającej nowoczesną stację kolejową spełniającą wszelkie wymogi i standardy europejskie, w tym posiadającą udogodnienia dla osób niepełnosprawnych wraz z przejściem podziemnym oraz windą. Inwestycja ta przyczyni się do rozwoju całego regionu Wielkopolski Wschodniej. Poseł zapewnił, że jeszcze wiele inwestycji przed nami. Współpraca samorządów gminnych z samorządem powiatowym, przyczyni się do budowy oraz remontów kolejnych odcinków dróg.

Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński poinformował o zamiarze wprowadzenia na terenie powiatu kolskiego projektu „kiss and ride” (z ang. pocałuj i jedź), czyli wyznaczeniu miejsc w postaci kolorowych kopert przy placówkach edukacyjnych, służących do krótkiego postoju (ok. 1-2 min.), tak aby dziecko mogło bezpiecznie wysiąść z pojazdu i przejść do szkoły. Rozwiązanie to ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów, a także uświadomienie rodziców, którzy przywożą dzieci do szkół. Mamy nadzieję, że również samorządy gminne zwrócą uwagę na tę niezwykle ważną kwestię i zdecydują się wprowadzić te rozwiązania na terenie swojej gminy.

Podczas konferencji poruszona została także kwestia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Blizna, Kolejowa i Piaski przy markecie Kaufland. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Kole Grzegorzem Kujawą, a także służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców, którego celem będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa na wskazanym skrzyżowaniu poprzez sprawne przeprowadzenie zmiany organizacji ruchu, w tym zmiany oznakowania. Wprowadzenie zmian planowane jest na przełom czerwca i lipca, po zakończeniu roku szkolnego, tak aby natężenie ruchu w tym miejscu było jak najmniejsze. Przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu we wskazanym miejscu przeprowadzona zostanie kampania informacyjna, w tym pojawią się znaki informujące uczestników o zmianie podporządkowania, która ma na celu przyzwyczajenie kierowców do nowych zasad organizacji ruchu. Wspomniana zmiana polegać będzie na umieszczeniu znaku STOP, od najazdu z ulicy Kolejowej z jednej i drugiej strony. Do tej pory drogą z pierwszeństwem przejazdu była ul. Kolejowa. Niebawem ma się to zmienić i ulica Piaski oraz Blizna zamieni się na drogę główną. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kole poinformował, iż 25 kwietnia 2018 roku przeprowadzono badania ruchu drogowego na tym skrzyżowaniu. Według wyników w badanym okresie na skrzyżowanie od ulicy Piaski wjechało 3170 pojazdów, od strony ulicy Bliznej – 3175. Na drodze, gdzie nadal jest pierwszeństwo przejazdu te dane są znacznie niższe: od strony dworca PKP przez skrzyżowanie przejechało 2104 pojazdów a od strony Toruńskiej 1984. Powyższe dane możemy podsumować w sposób procentowy, czyli drogą, gdzie obecnie znajduje się znak „ustąp pierwszeństwa” przejeżdża 60,8% całego ruchu a 39,2% ulicą Kolejową. Wprowadzenie tej zmiany jest zatem uzasadnione. W przyszłości nie jest wykluczona budowa ronda w tym miejscu.

Podczas konferencji padło także pytanie dotyczące pomysłów, rozwiązań oraz programu naprawczego dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole. Starosta Kolski poinformował, iż w tej chwili czekamy na ocenę biegłego, jeśli chodzi o sytuację finansową kolskiego szpitala. Po ocenie biegłego Zarządowi Powiatu Kolskiego przedstawiona zostanie informacja dotycząca kondycji finansowej placówki za miniony rok. Wtedy podjęta zostanie decyzja o wprowadzeniu programu naprawczego dla szpitala. Starosta poinformował również, iż został złożony wniosek na przebudowę oddziału chirurgii wraz z doposażeniem bloku operacyjnego, który jest konsekwencją realizacji zadania budowy bloku operacyjnego.

Starosta podziękował wszystkim za przybycie oraz zapewnił, że konferencje z udziałem lokalnych mediów będą odbywały się częściej.

Po zakończeniu konferencji prasowej wszyscy udali się na dworzec kolejowy, aby podziwiać wyremontowaną, zmodernizowaną, nowoczesną stację kolejową, która obecnie spełnia standardy europejskie.

Źródło: Powiat Kolski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Droga przez Dzierawy – Ochle prowadzi do Lichenia. Bardzo dużo pielgrzymek z całej Polski (i nie tylko) przejeżdża i przechodzi tą właśnie okropną trasą. Wstyd dla całego regionu jaka to jest wizytówka.

konin - kolo
konin - kolo
4 lat temu

latanie dziur i robienie gor to nie modernizacja, nawet w Afryce. A my podobno tacy hen do przodu.

C. Kamyczek
C. Kamyczek
4 lat temu

@Gryzli weź się przejdź koniec Dzieraw początek Ochli, jeżdżę do pracy codziennie, zawieszenie i amortyzatory do wymiany a ten odcinek nie był remontowany ze 30 lat, co roku chłopaki łopatą sypią asfaltu i to w te większe dziury, bo im do następnej wsi nie starczy jakby wszystkie mieli kleić

Kolejarz z Zawadzkiego
Kolejarz z Zawadzkiego
4 lat temu

Proponuje Pana posła do programu top model. Tak ładnie wygląda na zdjęciach

uwaga
uwaga
4 lat temu

Ten artykuł zawiera lokowanie produktu … i każdy kolejny będzie zawierał lokowanie, ale tylko do wyborów potem jak zwykle.

Gryzli
Gryzli
4 lat temu

Kamyczek weź nie płacz.Ta droga jest w 3/4 przez powiat zmodernizowana w latach poprzednich.Jest wiele innych dróg w powiecie w gorszym stanie.U was i tak dużo zrobiono.

C. Kamyczek
C. Kamyczek
4 lat temu

A kiedy będzie remont drogi Dzierawy-Ochle, wstyd dziury połatane szypą a to droga powiatowa. W ostatnim czasie bardzo zniszczona, bo wszyscy jadą do Konina, Licheniu tędy, ponieważ trwa budowa ogromnego ronda w Starym Koninie, najgorsze, że najwięcej tirów i asfalt jest w opłakanym stanie

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526