W Starostwie o inwestycjach drogowych i mostowych Powiatu Kolskiego [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 11.06.2019

W Starostwie Powiatowym w Kole odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła Leszka Galemby oraz Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego, Wicestarosty Sylwestra Chęcińskiego i Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorza Kujawy. Starosta przedstawił najważniejsze toczące się i planowane inwestycje drogowe, na które udało się już uzyskać dofinansowanie oraz te, na które Powiat Kolski wystąpił z wnioskami o pozyskanie funduszy zewnętrznych. Jakie drogi w Powiecie są i będą robione w tym roku? Które niebezpieczne skrzyżowania będą w Kole przerabiane? Co to jest „kiss and ride”, który powstanie przy szkołach? Gdzie będzie remontowany most? Przeczytajcie pod spodem i obejrzyjcie nagranie wideo.

 

Niewątpliwym sukcesem jest uzyskanie dotacji w wysokości 3 972 488,00 zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rozbudowę ulicy Nagórnej w Kole na odcinku 1 397 metrów – budzącej w ostatnim czasie sporo emocji. Na inwestycję tą mieszkańcy czekali kilkanaście lat. Deklarowana kwota środków własnych to 3 972 488,07 zł. Warto przypomnieć, że Powiat Kolski otrzymał już wcześniej dofinansowanie na rozbudowę ul. Nagórnej w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Kwota dotacji wyniosła wówczas 3 000 000,00 zł. Nowe władze Powiatu podjęły jednak decyzję o rezygnacji z tego dofinansowania i złożeniu wniosku o dofinansowanie wskazanej inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, czego efektem jest uzyskanie dotacji o prawie 1 000 000,00 zł wyższej. 5 czerwca br. u Wojewody złożono komplet dokumentów umożliwiający podpisanie umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, która pozwoli na rozpoczęcie realizacji zadania, które ma potrwać do 12 miesięcy. Inwestycja ta jest prowadzona przy współudziale finansowym Gminy Miejskiej Koło.

KLIKNIJ W OBRAZ PONIŻEJ I OBEJRZYJ NAGRANIE Z KONFERENCJI PRASOWEJ W STAROSTWIE:

Drugą ważną informacją przekazaną podczas konferencji jest uzyskanie dofinansowania na przebudowę mostu na rzece Rgilewce w miejscowości Barłogi (Gmina Grzegorzew) w ramach Rezerwy Subwencji Ogólnej (wartość 2,4 mln zł). 31 maja br. Minister Finansów poinformował o przyznaniu środków w wysokości 1 194 740,00 zł. 5 czerwca Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego. Data otwarcia ofert: 24.06.2019 r. Zakładana data zakończenia robót: 16.12.2019 r.

Jeśli chodzi o inne zadania realizowane lub planowane do realizacji wspólnie z gminami, należy wymienić:
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3438P Dębowiczki – Głębokie na odcinku o długości 0,990 km,
– Przebudowę odcinków drogi powiatowej nr 3405P na terenie gminy Kłodawa,
– Przebudowę nawierzchni odcinka drogi powiatowej nr 3418P Ochle – Młynek,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3419P Budzisław Stary – Luboniek,
– Przebudowę nawierzchni odcinka drogi powiatowej nr 3424P Osiek Wielki – Czołowo,
– Przebudowę ulicy Szkolnej w Przedczu,
– Budowę drogi powiatowej nr 3206P Łuczywno-Drzewce,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3403P na odcinku Powiercie Kolonia-Leśnica,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3408P Głogowa-Chełmno na odcinku drogi Chełmno, Parcele – Ladorudz,
– Przebudowę drogi powiatowej nr 3218P na odcinku Ruszków Drugi – Police Średnie.

Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, który podziękował Zarządowi Powiatu Kolskiego za przemyślane i odpowiedzialne realizowanie zadań budowy oraz remontów dróg powiatowych. To bardzo ważne, aby realizować zadania drogowe w oparciu o Fundusz Dróg Samorządowych. Poseł zwrócił uwagę także, że od 9 czerwca mieszkańcy powiatu mogą korzystać z wyremontowanej linii kolejowej posiadającej nowoczesną stację kolejową spełniającą wszelkie wymogi i standardy europejskie, w tym posiadającą udogodnienia dla osób niepełnosprawnych wraz z przejściem podziemnym oraz windą. Inwestycja ta przyczyni się do rozwoju całego regionu Wielkopolski Wschodniej. Poseł zapewnił, że jeszcze wiele inwestycji przed nami. Współpraca samorządów gminnych z samorządem powiatowym, przyczyni się do budowy oraz remontów kolejnych odcinków dróg.

Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński poinformował o zamiarze wprowadzenia na terenie powiatu kolskiego projektu „kiss and ride” (z ang. pocałuj i jedź), czyli wyznaczeniu miejsc w postaci kolorowych kopert przy placówkach edukacyjnych, służących do krótkiego postoju (ok. 1-2 min.), tak aby dziecko mogło bezpiecznie wysiąść z pojazdu i przejść do szkoły. Rozwiązanie to ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów, a także uświadomienie rodziców, którzy przywożą dzieci do szkół. Mamy nadzieję, że również samorządy gminne zwrócą uwagę na tę niezwykle ważną kwestię i zdecydują się wprowadzić te rozwiązania na terenie swojej gminy.

Podczas konferencji poruszona została także kwestia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Blizna, Kolejowa i Piaski przy markecie Kaufland. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Kole Grzegorzem Kujawą, a także służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców, którego celem będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa na wskazanym skrzyżowaniu poprzez sprawne przeprowadzenie zmiany organizacji ruchu, w tym zmiany oznakowania. Wprowadzenie zmian planowane jest na przełom czerwca i lipca, po zakończeniu roku szkolnego, tak aby natężenie ruchu w tym miejscu było jak najmniejsze. Przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu we wskazanym miejscu przeprowadzona zostanie kampania informacyjna, w tym pojawią się znaki informujące uczestników o zmianie podporządkowania, która ma na celu przyzwyczajenie kierowców do nowych zasad organizacji ruchu. Wspomniana zmiana polegać będzie na umieszczeniu znaku STOP, od najazdu z ulicy Kolejowej z jednej i drugiej strony. Do tej pory drogą z pierwszeństwem przejazdu była ul. Kolejowa. Niebawem ma się to zmienić i ulica Piaski oraz Blizna zamieni się na drogę główną. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kole poinformował, iż 25 kwietnia 2018 roku przeprowadzono badania ruchu drogowego na tym skrzyżowaniu. Według wyników w badanym okresie na skrzyżowanie od ulicy Piaski wjechało 3170 pojazdów, od strony ulicy Bliznej – 3175. Na drodze, gdzie nadal jest pierwszeństwo przejazdu te dane są znacznie niższe: od strony dworca PKP przez skrzyżowanie przejechało 2104 pojazdów a od strony Toruńskiej 1984. Powyższe dane możemy podsumować w sposób procentowy, czyli drogą, gdzie obecnie znajduje się znak „ustąp pierwszeństwa” przejeżdża 60,8% całego ruchu a 39,2% ulicą Kolejową. Wprowadzenie tej zmiany jest zatem uzasadnione. W przyszłości nie jest wykluczona budowa ronda w tym miejscu.

Podczas konferencji padło także pytanie dotyczące pomysłów, rozwiązań oraz programu naprawczego dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole. Starosta Kolski poinformował, iż w tej chwili czekamy na ocenę biegłego, jeśli chodzi o sytuację finansową kolskiego szpitala. Po ocenie biegłego Zarządowi Powiatu Kolskiego przedstawiona zostanie informacja dotycząca kondycji finansowej placówki za miniony rok. Wtedy podjęta zostanie decyzja o wprowadzeniu programu naprawczego dla szpitala. Starosta poinformował również, iż został złożony wniosek na przebudowę oddziału chirurgii wraz z doposażeniem bloku operacyjnego, który jest konsekwencją realizacji zadania budowy bloku operacyjnego.

Starosta podziękował wszystkim za przybycie oraz zapewnił, że konferencje z udziałem lokalnych mediów będą odbywały się częściej.

Po zakończeniu konferencji prasowej wszyscy udali się na dworzec kolejowy, aby podziwiać wyremontowaną, zmodernizowaną, nowoczesną stację kolejową, która obecnie spełnia standardy europejskie.

Źródło: Powiat Kolski

8 odpowiedzi do wpisu

 1. C. Kamyczek

  A kiedy będzie remont drogi Dzierawy-Ochle, wstyd dziury połatane szypą a to droga powiatowa. W ostatnim czasie bardzo zniszczona, bo wszyscy jadą do Konina, Licheniu tędy, ponieważ trwa budowa ogromnego ronda w Starym Koninie, najgorsze, że najwięcej tirów i asfalt jest w opłakanym stanie

 2. Gryzli

  Kamyczek weź nie płacz.Ta droga jest w 3/4 przez powiat zmodernizowana w latach poprzednich.Jest wiele innych dróg w powiecie w gorszym stanie.U was i tak dużo zrobiono.

 3. uwaga

  Ten artykuł zawiera lokowanie produktu … i każdy kolejny będzie zawierał lokowanie, ale tylko do wyborów potem jak zwykle.

 4. Kolejarz z Zawadzkiego

  Proponuje Pana posła do programu top model. Tak ładnie wygląda na zdjęciach

 5. C. Kamyczek

  @Gryzli weź się przejdź koniec Dzieraw początek Ochli, jeżdżę do pracy codziennie, zawieszenie i amortyzatory do wymiany a ten odcinek nie był remontowany ze 30 lat, co roku chłopaki łopatą sypią asfaltu i to w te większe dziury, bo im do następnej wsi nie starczy jakby wszystkie mieli kleić

 6. konin - kolo

  latanie dziur i robienie gor to nie modernizacja, nawet w Afryce. A my podobno tacy hen do przodu.

  • kurier-kolski.pl

   To nie jest żadne „łatanie dziur”, ale kompletne modernizacje i budowy dróg za duże miliony. Proszę nie wprowadzać innych Czytelników w błąd.

 7. Anonim

  Droga przez Dzierawy – Ochle prowadzi do Lichenia. Bardzo dużo pielgrzymek z całej Polski (i nie tylko) przejeżdża i przechodzi tą właśnie okropną trasą. Wstyd dla całego regionu jaka to jest wizytówka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526