Temat dnia!!! Wkrótce ruszą badania archeologiczne ruin kolskiego Zamku!

Autor: kurier-kolski.pl | 13.06.2019

Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski zamieścił na swoim profilu facebookowym niezwykle ważną informację, że „na przełomie lipca i sierpnia br. na ruinach naszego zamku ruszają badania archeologiczne finansowane przez Panią Wojewódzką Konserwator Zabytków z Poznania. Pracami kierował będzie znawca architektury obronnej średniowiecza i badacz naszej warowni, Tomek Olszacki, a uczestnikami badań będą studenci UAM w Poznaniu. Badania będą wstępem do opracowania kompleksowej dokumentacji rewitalizacji naszego bezcennego zabytku”. Wspaniała wiadomość! Brawo!

 

Z informacji, do jakich udało nam się dotrzeć wynika, że wykopaliska archeologiczne odbędą się staraniem burmistrza dra Krzysztofa Witkowskiego, który – jak wiadomo – jest także znanym lokalnym historykiem i regionalistą kolskim, więc tematy ratowania i rewitalizacji naszych zabytków są mu bardzo bliskie.

Już w roku 2011 pisaliśmy na naszym portalu, że pozostałościom kolskiego gotyckiego Zamku grozi katastrofa budowlana, bo zabytkowe mury są w bardzo złym stanie. Pod spodem przypominamy ten artykuł (kliknij w obraz, by przeczytać go):

Ruinom kolskiego zamku grozi katastrofa!

Warto przypomnieć, że kilka lat temu, za poprzedniego burmistrza, temat remontu i rewitalizacji ruin kolskiego Zamku królewskiego w Kole był bardzo żywy. Poprzednik chciał zrobić z tego sztandarową inwestycję i publicznie bardzo chwalił się swoimi planami. Co z nich wyszło? Niestety, wielkie nic!

Na początku 2017 roku wybuchła przykra afera, bo okazało się, że poprzedni burmistrz musiał zwrócić otrzymaną wcześniej z województwa dotację na Zamek. Do tego zabytkowe mury fortecy zostały dodatkowo zniszczone przez nieumiejętne i niefachowe pseudo „prace remontowe”. Pytany o nie były burmistrz wcale nie przyznał się, że roboty były zlecane przez miasto. Wszystkiemu zaprzeczał na sesjach Rady i na przesłuchaniach, bo za sprawą radnych afera trafiła w końcu do Prokuratury, ale dochodzenie nic nie wyjaśniło i wszystko w końcu umorzono. Oszpecony zabytek pozostawiono w końcu samemu sobie… Wszystko to może bardzo dziwić tym bardziej, że to Gmina Miejska Koło jest właścicielem terenu Zamku i powinna odpowiadać za jego stan oraz doprowadzenie do dewastacji. Tymczasem … sprawcy nie znaleziono! Czyżby krasnoludki społecznie naprawiały mury Zamku? Miały dobre chęci, ale im nie wyszło? Kto wyłożył na to pieniądze i dlaczego? Miejmy nadzieję, że kiedyś ta tajemnica ujrzy jeszcze światło dzienne.

KLIKNIJ pod spodem na obraz by przeczytać artykuł z 2017 roku o oszpeceniu ruin Zamku w Kole pseudo-remontem murów:

Burmistrz musiał zwrócić dotację na naprawę ruin kolskiego Zamku !!!

Jak dowiedziała się nasza Redakcja, poprzedni burmistrz kilkakrotnie był u Konserwatora Zabytków w Koninie chcąc uzyskać jego zgodę na urządzenie na wieży tarasu widokowego, ale konserwator nie wyraził na to zgody nim nie zostaną przeprowadzone kompleksowe prace remontowe murów całego Zamku. Jak podkreśla Grzegorz Budnik, kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, Delegatury w Koninie, samotnie stojący mur od strony rzeki Warty jest w bardzo złym stanie i w każdej chwili może runąć. Także reszta zabytku jest w fatalnym stanie i wymaga bardzo pilnych napraw. Ewentualne zrobienie tarasu na szczycie wieży to ostatni etap, który może zaistnieć po przeprowadzonej rewitalizacji. A jak podkreśla konserwator z Konina, proces remontu fortecy musi być podzielony na etapy i może potrwać nawet kilka lat. Pośpiech nie jest tu wskazany, bo wykonywane prace muszą być fachowe i starczyć na wiele długich lat.

Wstępem do wszelkich remontów i zagospodarowania ruin Zamku muszą być wykopaliska archeologiczne na jego terenie, a także sporządzenie fachowej ekspertyzy stanu zabytku, co także miało być zrobione jeszcze za poprzedniej kadencji samorządu, a potem całkowicie o tym zapomniano i zaprzestano jakichkolwiek działań w tym kierunku.

A pamiętacie kolejną „aferę” za poprzedniego burmistrza z ustawieniem przed gotyckim Zamkiem współczesnej ławki i nowoczesnego kosza na śmieci? Wyglądało to okropnie! Interweniował Konserwator Zabytków , który nakazał natychmiastowe usunięcie z dziedzińca Zamku szpecących nowoczesnych elementów. Teraz już nie musimy mieć obaw, że takie „kwiatki” będą miały miejsce, bo burmistrz-historyk, fachowiec, jest gwarantem właściwego postępowania z zabytkami w naszym mieście.

 

33 odpowiedzi do wpisu

 1. Kolanin

  Teraz za burmistrza-„historyka, fachowieca”nie będzie żadnej ławki ani kosza.Na trawie będą ludzie siedzieć i brudzić naokoło .I którym idiotom to przeszkadzało?

 2. Gryzli

  Kolanin to jesteś jakiś kmiot prymitywny i nic więcej sobą nie reprezentujesz. To jest takie miejsce od wieków gdzie mieszkańcy na trawie mogli się położyć.Chcesz buraku posiedzieć sobie na ławce to WON do parku.

 3. Rozumiem

  @Kolanin przeszkadzało bo ławka nie odpowiadała do fasonu, i epoki zabytku. Nie rozumiesz wymogów konserwtoskich to się nie odzywaj

 4. Kolejarz z Zawadzkiego

  Kolanin to ormowiec więc on tylko rozumie co mu wódz powie.

 5. Xyz

  Zamku grozi katastrofa …., sromotna afera. Katastrofa i to sromotna to jest stylistyka i znajomość języka redaktora. Nawet do końca nie doczytałem

  • kurier-kolski.pl

   Widać w tym komentarzu paskudną złośliwość. To przykre. Nikt nikogo nie zmusza przecież do czytania. Nie potrzeba nam tu Czytelników chorych ze złośliwości i plujących jadem o byle co.

 6. Kolejarz z Zawadzkiego

  Panie Mariuszu ma Pan rację. Trzeba tepic takich

 7. kiks

  „Widać w tym komentarzu paskudną złośliwość.”Nieprawda, to w tym artykule widać paskudna zlosliwosći – dla swojego pracodawcy .Takie głupoty opowiadać aż zal to czytać.Dla niektórych „czerwony” niech rządzi i jest lepiej.

 8. telefon

  A pan nie posiada paskudnej złośliwości? Takiś pan idealny i przyzwoity?
  Na pewno nie.

  • kurier-kolski.pl

   Nie mnie to oceniać. Niech inni oceniają. Ale nie tacy jak Pan/Pani, tylko ci, którzy mnie znają.
   Łatwo jest wypowiadać się anonimowo, ukrywać się za monitorem komputera czy telefonu, prawda? 🙂 Jak za starych czasów! Ja nigdy nie ukrywałem się. I chwała tym Czytelnikom, jak np. Pan Janusz Kupczak, którzy potrafią podpisać się swoim nazwiskiem. Resztę proszę o refleksję nad tym co piszą i proszę, by nie ośmieszali się chociaż. MK

 9. Tak

  Chwała to bohaterom naszej Ojczyzny a nie krytykantom.
  Mylisz pan powagę słów.

  • kurier-kolski.pl

   Mamy demokrację, więc krytyka jest jak najbardziej na miejscu. Byle kulturalna i najlepiej konstruktywna. I niczego nie mylę. Po raz drugi powtórzę: chwała tym, którzy mają cywilną odwagę wyrażać swoje zdanie nie ukrywając się pod anonimowymi nickami. Owszem, są osoby, które mogę zrozumieć, mają pewno inne powody niż tchórzostwo, ale ich wpisy są wyważone i mądre. Na przykład Wujek Chłodek.

 10. Wujek Chłodek

  @~Tak

  Słownik języka polskiego PWN
  chwała
  1. «powszechne uznanie, cześć»
  2. «chluba, ozdoba»
  3. «zaszczyt, honor»

  Tak więc słowem, którego Ty znasz jedno tylko znaczenie, w ojczystym języku możemy wyrazić o wiele więcej!

 11. Kolejarz z Zawadzkiego

  Brawo Panie Burmistrzu. Czy Pan poseł też będzie obecny?

 12. Wujek Chłodek

  Przypuszczam, że wątpię!

 13. Kobra

  Jeśli te „wykopaliska archeologiczne” zlecone przez burmistrza „historyka i fachowca”zakończą się pozostawieniem dołów (jak ostatnie od strony zachodniej),a kto wie i zawaleniem murów,to szkoda tylko tego ruszać.Nawet nie będzie gdzie pójść posiedzieć na ławce i kiepa wyrzucić do kosza.Niech czerwoni to lepiej zostawia w spokoju ,natura sama sobie poradzi.Nic nie musi wiecznie trwać…

  • kurier-kolski.pl

   Wykopaliska nie są „zlecone” przez burmistrza tylko przez Panią Wojewódzką Konserwator Zabytków w Poznaniu. Prace mają być finansowane z BUDŻETU PAŃSTWA. Burmistrz był tego wnioskodawcą jako przedstawiciel Miasta Koła, czyli właściciela obiektu. Proszę czytać ze zrozumieniem.
   Poza tym to, że ruiny Zamku wymagają PILNEJ naprawy i remontu wiemy od dawna. Konserwator zabytków też o tym wie. Nie można sobie tego „zostawić w spokoju”, bo byłoby to zwyczajne przestępstwo! Proszę nie wypisywać takich niedorzeczności, a tym bardziej nie mieszać do spraw remontu zabytku polityki i wyzywać od „czerwonych”. To nasze miasto i jako mieszkańcy mamy obowiązek dbać o Zamek bez względu na barwy polityczne. Pozdrawiam

 14. Wujek Chłodek

  @~Kobra

  Ty nie siedź w takim upale.
  Schładzaj organizm.
  Dla własnego zdrowia.

 15. Kolejarz z Zawadzkiego

  Kobra ormowiec wrócił ze szpitala. Też tam grałeś w tenisa stołowego?

 16. Pani Obrochtowa

  Sama nie wiem co o tym myśleć

 17. Kobra

  @kurier-kolski.pl napisał,że „ruiny Zamku wymagają PILNEJ naprawy i remontu wiemy od dawna. Konserwator zabytków też o tym wie”-.Rozumiem zatem,ze później ,po naprawach i remontach ,zobaczymy piękny zamek ,jak za dawnych lat,Bo chyba na tym polega naprawa i remont?. Jeśli niektóre,zaprzyjaznione firmy,maja się tylko wzbogacić na tych pracach ,to jeszcze raz powtarzam ,szkoda kasy i niech natura sama sobie z ta kupa gruzu radzi.

 18. Wujek Chłodek

  Ty nadal siedzisz w tym słońcu?

 19. Kol

  @,,kobra psychiatra czeka miasto doplaci do wizyty

 20. Gucio i Cezar

  Niech sam płaci.
  Jeśli nie ma pieniędzy, to niech zapłacą rodzice ponosząc tym samym konsekwencję swojego „brakoróbstwa” czy nieostrożności!

 21. kiks

  Jak jakiś cymbał może mówić ,ze ta ławka czy kosz nie pasuje do tych ruin?chyba tylko,ze są ładniejsze ,bo kiedyś za Kazimierza koszy na śmieci chyba nie było.A może fachowiec burmistrz wie lepiej?

  • kurier-kolski.pl

   To ja też jestem cymbałem, bo twierdzę, że nie pasowały! To były nowocześnie wyglądające rzeczy. Wystarczyło trochę pomyśleć i kupić lub zrobić na zamówienie np. ławkę z nieciosanych drewnianych desek. Tak samo kosz na śmieci mógł być zupełnie inny. Ale najłatwiej i najszybciej było „walnąć” tam to co było pod ręką. Ale żeby to widzieć, co pasuje, a co nie, trzeba bywać w innych miastach i widzieć jak inni to robią, a nie tylko siedzieć u siebie w chałupie na ….. . Pozdrawiam wszystkich logicznie myślących!

 22. Gucio i Cezar

  Następny, któremu słońce lasuje mózg!

 23. kiks

  proszę np; zamek w Ogrodzencu-https://img6.gram.pl/thumb/20190409130611.jpg tam jakoś ławki i kosze na ruinach czerwonym burmistrzą, konserwatorowi i redaktorom gazet nie przeszkadzają…

 24. Kobra

  @kurier-kolski.pl Jakby ławka była z „nieciosanych drewnianych desek”,to byś płakał ,ze drzazga Ci w dupę weszła …Dopiero by p.Maciaszek miał nieprzyjemności, a hołota czerwona by wyśmiewała.

  • kurier-kolski.pl

   Drzazga z ławki to dla tego człowieka PIKUŚ! On miał i będzie jeszcze miał dużo większe nieprzyjemności. Więc proszę sobie darować głupie, niepoważne, uwagi, bo to wcale nie jest jakaś zabawa.

 25. Kis

  Jednak p.Maciaszek miał racje kto rządził i próbuje nadal rządzić Kołem,coraz więcej czerwonych łap w tej prowokacji.

  • kurier-kolski.pl

   A największą „czerwoną łapą” jesteś zapewne Ty! Były burmistrz też udawał wielkiego PiS-owca, ale jego działania, jego słowa, czyny oraz zachowanie całkowicie temu zaprzeczały. A o jego oderwaniu od Prawicy jeszcze bardziej świadczyło jego najbliższe otoczenie – ludzie, którymi się otaczał, z którymi się trzymał, i których złych podszeptów słuchał na co dzień! Wstyd i żenada!!!

 26. Kolanin

  Bylem dzisiaj na zamku.Syf kila i mogiła. Tam gdzie stały ławki i kosz- Burmistrza Maciaszka -pozostały tylko śmieci.Z baszty niedługo będą się śmieci wysypywały. Takie to mamy rządy w Kole Krzysztofa Witkowskiego.I komu to przeszkadzało.Dlaczego radna i cala rada na to pozwala obecnemu wlodarzowi? A niektóre portale bija brawa ,aż im ręce czerwone puchną…Żenada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526