Radni ratują podupadłą miejską spółkę MZUK – dofinansowują śmieciarki

Autor: kurier-kolski.pl | 26.06.2019

W 23 stycznia br. kolscy radni wnieśli udziały do MZUK w kwocie 190.000 zł, co było formą dofinansowania leasingu  śmieciarki Mercedes, a na wczorajszej sesji ponownie wnieśli udział pieniężny i objęli dodatkowe udziały w spółce miejskiej MZUK w wysokości 150.000 zł – jako dopłatę do leasingu drugiej, kolejnej śmieciarki Renault. Jest to – jak powiedział burmistrz Krzysztof Witkowski – element wprowadzonego przez niego planu naprawczego i ratowania firmy, która bardzo podupadła za poprzedniej kadencji samorządu.

 

Wątpliwości w tym temacie miał radny Jarosław Tomczyk.  – Ile my będziemy ciągle w spółki wsadzać pieniędzy? – pytał.

Uchwały bronił burmistrz Krzysztof Witkowski: – Ani państwo radni, ani ja, nie doprowadziliśmy spółki MZUK do stanu w jakim jest. Ja pragnę przypomnieć, że strata tej spółki przekroczyła połowę kapitału zakładowego, i ja – jako Walne Zgromadzenie – byłem zobowiązany podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółki albo o jej likwidacji. Podjąłem uchwałę o dalszym istnieniu, a załącznikiem jest plan naprawczy, którego jednym z punktów jest dokapitalizowanie. To dzisiejsze 150.000 zł jest elementem ratowania tej spółki, ale decyzja należy do państwa radnych: czy chcemy mieć spółkę miejską śmieciową czy jej nie chcemy.

Burmistrzowi wtórował radny Adrian Król, który zwrócił uwagę radnemu Tomczykowi, że sprawa ta była szczegółowo analizowana na posiedzeniach dwóch merytorycznych komisji Rady.  Odpowiadając na pytanie swojego kolegi stwierdził: – Jak długo będziemy ratować tę spółkę? Ano tak długo, jak będziemy widzieli tego potrzebę. Analizowaliśmy na komisjach przyszłość tej spółki i wchodzi tu w grę też dokapitalizowanie spółki poprzez budowę jej nowej siedziby.

Radny Michał Piasecki przypomniał w dyskusji, że spółka MZUK na długi, w tym 300.000 zł w stosunku do spalarni w Koninie, więc jeśli firma nie otrzyma pomocy, to upadnie. Są to zobowiązania wymagalne, a więc najpilniejsze. To zaległe faktury oczekujące za zapłatę.

– My dokładamy taką małą cegiełkę do ratowania tej spółki. Ja jestem dużym optymistą, że to już ostatnie dofinansowanie tej firmy – tłumaczył burmistrz Krzysztof Witkowski.

– Muszę przypomnieć, że w ostatnich 3 latach nie było żadnej podwyżki za śmieci w Kole. To jest konsekwencja tego i spijamy teraz to piwo – mówiła radna Wanda Obiała.

– Po raz drugi przecież musimy płacić za tę samą śmieciarkę – podsumował Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Sobolewski.

W głosowaniu na 19 radnych – 18 radnych głosowało „za”, przy jednym głosie wstrzymującym się.

KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ NAGRANIE TEGO PUNKTU OBRAD SESJI:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

Ostatnie słowo Waszej Eminencji (szarej?) zrozumiałem i za to serdeczne, czerwone Bóg zapłać.

kiks
kiks
4 lat temu

„dla dobra wspólnego” ,to kiedyś czyny społeczne były,a wszystkie zakłady pracy miały być nasze.Co masz z tego?Teraz czerwoni Ci kibel pobudują za ukradzione pieniądze w spółkach.Ty już nigdy nie mów,ze jesteś „lokalny patriota”bo nawet tego słowa nie rozumiesz.Amen.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

Nam oczywiście ubędzie z kieszeni.
Do wspólnej kasy.
Dla wspólnego dobra.
Ty jednak tego pojąć nie potrafisz, co wcale mnie nie dziwi.

kiks
kiks
4 lat temu

„wzbogacą Spółkę a w konsekwencji Miasto.”Miasto to obywatele,jak więcej zaplacimy za usługi spółek miejskich niż potrzeba ,to komu ubędzie w kieszeni.Bzdury piszesz czerwony pająku i dodaj jeszcze-bój to będzie nasz ostatni…itd.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

My, „czerwone lemingi rąbane po kieszeni” bez żadnego protestu a nawet z zadowoleniem własnym mamy pełną świadomość, że pieniądze z tego „rąbania po kieszeni” wzbogacą Spółkę a w konsekwencji Miasto.
Bogate zaś Miasto to ładniejsze miasto.
Ładniejsze miasto to miasto bardziej atrakcyjne dla inwestorów.
To będzie radość i korzyść nas wszystkich!
Tak więc ja, jako lokalny patriota, żadnych podwyżek cen wody oprotestowywał nie będę i nawet te najwyższe przyjmę z zadowoleniem pro bono publico!

kiks
kiks
4 lat temu

o rzesz Ty w mordę ;)) – powszechna głupota została jeszcze chyba z czasów rządów- sprzedawczyków sowieckich.A niech Cię rąbią po kieszeni czerwoni,jesteś pewnie wyjątkiem i takim zostaniesz.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

A ja nie chcę!
Mnie żadna cena wody nie jest w stanie przerazić!
A każdy „czerwony leming” – jak nazywasz niektórych- jest tu na wagę złota, aby mógł przeciwstawiać się powszechnej głupocie i zupełnemu brakowi elementarnej wiedzy prezentowanej przez Ciebie i Tobie podobnych!

kiks
kiks
4 lat temu

Sam sie przeprowadz,bo tu czerwonych lemingów juz za duzo…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

To się przeprowadź do Lęborka!
Zawsze będziesz jakieś oszczędności miał.

kiks
kiks
4 lat temu

w Kole woda i scieki już po podwyżkach-7,57 zł a w Lęborku- 6,37 zł za metr sześcienny…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

@~kiks

Ciekawe co byś napisał, gdybyś za wodę płacić musiał tyle, ile np. płacą mieszkańcy wspomnianego wyżej Wielenia?
Zysk powstał stąd, że Zakład nie prowadził w roku ubiegłym żadnych inwestycji.
Jeśli ruszą planowane inwestycje oraz spłata zaciągniętych na nie kredytów, to nawet znaczne (gdyby takie miały być) podwyżki cen wody nie spowodują żadnych zysków w Przedsiębiorstwie.
Czyli będzie coś, z czego będziesz zadowolony!

kiks
kiks
4 lat temu

A co mnie interesują ceny w innych miastach?.My mamy swoja spółkę miejska i nie może ona zdzierać kasę z mieszkańców, jak firma prywatna.Jak pozwolimy na nieuzasadnione milionowe zyski i jeszcze burmistrz wnioskuje o podwyżki cen wody ,to po co to wszystko,sprywatyzować ten bajzel i dopiero będzie konkurencja.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

Województwo wielkopolskie.

Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 10,25 zł
Najwyższa cena – Wieleń: 23,23 zł za metr sześcienny
Najniższa cena – Koło: 7,26 zł za metr sześcienny
Cena dla Poznania – 11,29 zł za metr sześcienny.

(Link podałem przy komentarzu w innym miejscu. Można się zapoznać z cenami we wszystkich województwach i porównać z cenami w Kole. Może nie warto na wszystko pluć dla „przyjemności” samego plucia?)

kiks
kiks
4 lat temu

Dlaczego w tym roku w kwietniu była podwyżka ceny wody ,wiedząc,ze spółka miejska ma milionowy zysk-p.Witkowski?

Kobra
Kobra
4 lat temu

„lepiej wydać osobiscie ,niż oddać socjaliscie”- idioci;)https://www.facebook.com/janusz.korwin.mikke/photos/a.10150563803222060/10156582751682060/?type=3&theater

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

@~Lok

Ja również chętnie dołożę swoje 50 zł.
Może jeszcze ktoś się dorzuci, ponieważ 100zł. może nie wystarczyć, jako że przypadek jest ciężki i chyba dość skomplikowany!

Lok
Lok
4 lat temu

@kobra ja swoje 50 zlotych dam tobie na wizyte do lekarza

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
4 lat temu

@Kobra

Ty masz ale zryty beret!!!!!!!!!!!!!!!!

Kobra
Kobra
4 lat temu

Krzysztof Witkowski zabierając dywidendę z wodociągów deklaruje „oddać ta sumę mieszkańcom” . Bardzo dobrze,bo wynika z tego ,ze cena usług wodnych była zawyżona i stad ten zysk.Dodam ,że cały zysk, ok miliona ,trzeba oddać. Dzieląc 1 000 000 zł przez ilość mieszkańców ok 21 000 wychodzi nam suma blisko 50 zł na osobę.Czekam!!! aż wpłynie na moje konto lub pocztą.Nie chce ,zęby ktoś za mnie decydował,na co wydać moje pieniądze,bo te czasy już minęły.

OMG!
OMG!
4 lat temu

Pani Obiała pewnie chciałaby podwyższać opłaty co miesiąc. Oczywiście najprościej sięgać do kieszeni podatnika, który musiałby pokrywać koszty złego zarządzania spółką. To żadna sztuka, pani Radna. Pamiętamy to z poprzednich rządów na poziomie krajowym. Sztuką jest tak zarządzać spółką, aby podwyżki były jak najrzadziej, ale to trzeba trochę pracy i uczciwości. Coraz częściej słyszę głosy zbulwersowanych mieszkańców osiedli bloków, którzy narzekają na podrzucane do ich śmietników góry śmieci przez mieszkańców osiedli jednorodzinnych. A wystarczy pojeździć po okolicznych lasach by zobaczyć wory ze śmieciami w wielu miejscach. Może by tak wziąć się do roboty i popracować nad szczelnością opłat i rozwiązać kwestię ich unikania przez kombinatorów?

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Po części rozumiem to pytanie radnego. Prezesi spółek powinni sami ze swoimi pracownikami tak prowadzić spółkę by „wyszła na prostą”. Jeszcze przed wyborami było głośno o zmianach we wszystkich spółkach, tego oczekiwali mieszkańcy. I tak w spółce która powyżej jest opisywana doszło do powrotu wcześniejszego prezesa. Może to i dobrze, nie mnie oceniać bo nie znam obecnych wyników, ale wydaje mi się to trochę dziwne, że już w czerwcu miasto musi dokładać środki finansowe (znowu).

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526