Jacek Skrycki uhonorowany na sesji Rady Powiatu za przekazanie „Głosów Koła” [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 30.06.2019

Pisaliśmy już o wyjątkowo cennym odkryciu, jakiego w rodzinnych pamiątkach dokonał kolanin Jacek Skrycki. Znalazł unikatowe, oryginalne egzemplarze 100-letniej, najstarszej kolskiej gazety „Głos Koła”, której wydawcą i redaktorem był znany nam Czesław Freudenreich. Pan Jacek nie zatrzymał ich dla siebie – mimo, że są cenne – ale przekazał Miastu Koło i Powiatowi Kolskiemu dla Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. „Głos Koła” jest nie tylko pierwszą i najstarszą kolską gazetą, ale także pierwszą gazetą wydawaną po zaborach w języku polskim w całej Wielkopolsce Wschodniej! Podczas sesji Rady Powiatu Kolskiego darczyńcy podziękowali radni powiatowi oraz Zarząd Powiatu, w tym Starostowie. Pod spodem nagranie z sesji.

 

Odnalezienie przez rodowitego kolanina Jacka Skryckiego 29 oryginalnych egzemplarzy ,,Głosu Koła” wydawanego w naszym mieście w latach 1918-1919 było dla historyków i regionalistów dużym i miłym zaskoczeniem, bo w Kole nigdzie się nie zachowały. Gazeta była redagowana, drukowana i wydawana w Kole przez znanego nam doskonale Czesława Freudenreicha. To wyjątkowa i patriotyczna postać miasta Koła i powiatu kolskiego – przedwojenny społecznik, przemysłowiec, propagator polskości i żarliwy patriota, zamordowany przez gestapo w 1939 roku wraz z córką Krystyną jako „element polski niebezpieczny”. „Głos Koła” był pierwszym w tamtym ciężkim okresie historycznym na terenie Koła, powiatu kolskiego, a nawet całej Wielkopolski Wschodniej tytułem prasowym ukazującym się w języku polskim. Gazeta była drukowana przez 12 miesięcy, od lutego 1918 roku do lutego 1919 roku, a więc doskonale wpisuje się w 100-lecie niepodległości. Lokalni historycy i regionaliści (w tym m.in. Kazimierz Kasperkiewicz, który współpracuje z Jackiem Skryckim, oraz kolski historyk i regionalista, burmistrz dr Krzysztof Witkowski bardzo wysoko ocenili wartość znaleziska pod kątem historycznym i regionalnym. Warto zaznaczyć, że wcześniej nie było w Kole żadnych archiwalnych egzemplarzy tej najstarszej, wiekowej kolskiej gazety. Nie zachowały się żadne i nie było ich ani w Bibliotece, ani w Muzeum, ani w prywatnych zbiorach.

KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WRĘCZENIA PODZIĘKOWAŃ PANU JACKOWI SKRYCKIEMU:

Jacek Skrycki urodził się w roku 1957 w Kole w rodzinie nauczycielskiej. Jego przodkowie mieszkali tu od przedwojny, a jego dziadek był m.in. urzędnikiem w kolskim Magistracie. Ukończył liceum ogólnokształcące w Kole, a następnie z zamiłowania do gór wyjechał do Szklarskiej Poręby. Tam podjął pracę w domu wczasowym jednocześnie studiując turystykę. W międzyczasie ukończył 2 letni kurs przewodnicki i został licencjonowanym przewodnikiem turystycznym ze specjalizacją przewodnik górski sudecki. W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku los rzucił go do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – do Chicago. W 2002 roku otrzymał tam obywatelstwo amerykańskie, nie zrzekając się jednak obywatelstwa polskiego. Podczas pobytu w Chicago przez kilkanaście lat działał w klubie Koło nad Wartą zrzeszającym rodowitych mieszkańców Koła i Ziemi Kolskiej. Sytuacja rodzinna, choroba matki, zmusiła go do powrotu do Polski. Przyjechał do Warszawy w roku 2008, a 3 lata temu, po prawie 40 latach, powrócił już na stałe do rodzinnego miasta Koła, z którym był zawsze emocjonalnie mocno związany, i na rzecz którego od lat społecznie pracował.

Podczas sesji Rady Powiatu Kolskiego Wiceprzewodniczący Rady Mariusz Kozajda serdecznie przywitał w imieniu wszystkich radnych Pana Jacka oraz przedstawił jego krótką biografię i przekazał szczegóły związane z tym niezwykłym znaleziskiem. Na zakończenie poinformował, iż odnalezione egzemplarze Jacek Skrycki przekazał nieodpłatnie dla Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, zaznaczając przy tym, iż jego postawa – bez wątpienia patriotyczna i bezinteresowna – zasługuje na podziękowania i powinna być wzorem do naśladowania dla innych. Następnie Członkowie Prezydium Rady złożyli pisemne podziękowania na ręce Pana Skryckiego oraz wręczyli mu kwiaty i upominek. Kilka słów podziękowania i serdeczne uściski wymienił z nim również Starosta Kolski Robert Kropidłowski.

Źródło: Powiat Kolski

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
match auflösen lovoo

lovoo messenger lovoo andere stadt suchen http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
2 lat temu

what is tinder , tinder app
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

how to use tinder , tinder dating app
tinder date

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526