Jacek Skrycki przekazał 100-letnie „Głosy Koła” Miastu Kołu i Powiatowi Kolskiemu [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 22.06.2019

W poniedziałek, 17 czerwca 2019 r., uroczyście, w kolskim Ratuszu, w obecności znamienitych gości, kolanin Jacek Skrycki przekazał w darowiźnie pamiątki rodzinne – stuletnie egzemplarze „Głosu Koła” Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole, a czyn swój zadedykował pamięci Czesława Freudenreicha – pierwszego wydawcy „Głosu Koła” w 80. rocznicę jego tragicznej śmierci. Akt przekazania kończy cykl wydarzeń związanych z odnalezieniem unikatów i zdecydowaniem o ich losach. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem obszernej relacji filmowej z tego ważnego wydarzenia.

 

Pan Jacek Skrycki w pamiątkach rodzinnych odnalazł 29 oryginalnych egzemplarzy (24 numery, niektóre podwójne lub potrójne) „Głosu Koła” wydawanego w naszym mieście, w języku polskim, w latach 1918-1919. Gazeta była redagowana, drukowana i wydawana w Kole. Ukazywała się przez 12 miesięcy, od lutego 1918 roku do lutego 1919 roku. Lokalni historycy i regionaliści wysoko ocenili wartość znaleziska pod kątem historycznym i regionalnym i mieli nadzieję, że właściciel pozostawi je potomnym. Wcześniej nie było w naszym mieście archiwalnych egzemplarzy tej wiekowej kolskiej gazety. Nie zachowały się żadne i nie było ich ani w Bibliotece, ani w Muzeum.

– To moja osobista decyzja, jako rodowity kolanin uważam, że dawna prasa lokalna nie powinna być rozproszona po kraju, jej miejsce jest w naszej instytucji kultury, a biblioteka jest najbardziej odpowiednim miejscem do jej przechowywania. Zwłaszcza, że w zbiorach PiMBP jest już inna, przedwojenna prasa – wyjaśniał właściciel gazet, Jacek Skrycki podczas niedawnego spotkania z kolskim burmistrzem Krzysztofem Witkowskim, ogłaszając swoją decyzję. Dokładnie 3 maja, w 228 rocznicę Uchwalenia Konstytucji, gazety miały swój wernisaż w Miejskim Domu Kultury, a wystawie towarzyszył okolicznościowy spektakl. Zwieńczeniem szeregu ważnych i potrzebnych wydarzeń związanych z zabytkami, było wczorajsze oficjalne przekazanie ich książnicy.

Ofiarodawca wspomniał postać dziadka-urzędnika miejskiego, który na pewno wiele razy przebywał w tej ratuszowej sali, w której odbywała się uroczystość, powrócił do czasu odnalezienia pamiątek, przywołał ważne dla niego wydarzenia. Jako absolwent kolskiej „trójki” z sentymentem wysłuchał krótkiego koncertu w wykonaniu dumy tej szkoły, zespołu „Sonatki”. Z kolei dr hab. prof. UAM Piotr Gołdyn w swoim referacie dotyczącym międzywojennej prasy kolskiej z mocą podkreślał wagę relacji dziennikarskich. Tam, gdzie nie zachowały się dokumenty, odtwarzamy przeszłość z gazet, z artykułów prasowych, nic tak pięknie nie oddaje dawnego życia, jak relacje codziennych zdarzeń. Ku miłemu zaskoczeniu pana Jacka, czołowy kolski regionalista p. Kazimierz Kasperkiewicz przytoczył fakty z przeszłości rodziny Skryckich.

KLIKNIJ W OBRAZ NIŻEJ BY OBEJRZEĆ NAGRANIE Z WYDARZENIA:

– Nie dla poklasku czy gratyfikacji, lecz z zamiłowania do mojego rodzinnego miasta, do Małej Ojczyzny, przekazuję 24 egzemplarze Głosu Koła; dla mnie najważniejsze jest, że pozostaną w Kole – powiedział Jacek Skrycki i zaapelował do innych posiadaczy pamiątek, by postąpili podobnie. – Gazety trafiły pod odpowiednią strzechę, będą cennym źródłem historycznym dla badaczy – podsumowała spotkanie dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole Aleksandra Kowalska. Będą udostępnione czytelnikom, dołączą do innych, archiwalnych tytułów prasowych.

Włodarz oficjalnie podziękował darczyńcy za jego gest. – Wyznając zasadę, iż miarą człowieka są jego czyny, w imieniu społeczności lokalnej dziękujemy Panu za oddanie miastu cennych pamiątek. Życzymy Panu moralnej satysfakcji i ludzkiej życzliwości. Jednocześnie dziękujemy za stałe zaangażowanie w lokalne inicjatywy oraz działalność na rzecz dziedzictwa kulturalnego regionu – powiedział burmistrz w imieniu swoim oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Sobolewskiego.

Darczyńcy, Jackowi Skryckiemu, podziękował również obecny na uroczystości w imieniu Powiatu Kolskiego Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński. A na zakończenie włodarz Powiatu, naszego miasta oraz dyrektorka Biblioteki stanęli do wspólnego zdjęcia z Jackiem Skryckim oraz z „bohaterami” tego dnia, a więc 100-letnimi egzemplarzami „Głosu Koła”, które od tej pory ubogacają naszą wiedzę historyczną o naszym grodzie.

Źródło: UM w Kole

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tinder app , tinder login
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
3 lat temu

tider , how to use tinder
tinder date

minecraft games
3 lat temu

I know this web site offers quality based posts and other stuff, is there
any other website which provides such information in quality?

ps4 games
3 lat temu

Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided
to browse your blog on my iphone during lunch break.
I really like the info you provide here and can’t wait to
take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone ..
I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good blog!

web hosting
3 lat temu

Keep on working, great job!

cheap flights
3 lat temu

These are actually enormous ideas in regarding blogging.
You have touched some good factors here.
Any way keep up wrinting.

Ewa z Kazimierza
Ewa z Kazimierza
4 lat temu

I git. Nie szata zdobi człowieka a jego serce głąbie.

lik
lik
4 lat temu

Jeszcze tylko krótkie spodnie. Szacun.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Ty wchodziłes ostatnie 4 lata…

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

@Git
Przestań włazić w ….. frezer

ghy
ghy
4 lat temu

Siwy chodził zawsze w super garniturach i wyglądał idealnie ale co z tego? i jak skończył? jak kiedyś powiedział Leszek Miller: nieważne jak facet zaczyna ale jak kończy
Czekamy jak skończy p.Witkowski

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Nie ma takiego słowa człowieku. Jak już to przez „CH” się pisze. Kolejny który głos zabiera a wiedzy żadnej. Biblii nie czytałeś?

Git
Git
4 lat temu

Troszkę szacunku i pokory ponad cztery tysiące głosów w drugiej turze. Panie Krzysztofie tak trzymać. Hamstwo trzeba ignorować bo to tylko hamstwo.

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Bez komentarza. Naprawę bez komentarza.

Lok
Lok
4 lat temu

Kolskie buractwo zwolennicy kolejarza jeszcze nie moga sie pogodzic z sromotna porazka

Mikołaj
Mikołaj
4 lat temu

Ale ten wiesniak reprezentuje nasze miasto a nie faszyn from raszyn.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

Garnitur czy koszula nie jest wyznacznikiem wiedzy, umiejętności czy uczciwości człowieka.
Niestety, większość z wyborców ma właśnie taki wyznacznik ludzkiej wartości.
To jest coś najbardziej niezrozumiałego.

Ola
Ola
4 lat temu

a co baba nie ma mu czasu koszuli uprasować Heheheh ulany tłuścioch

Witek buraczek
Witek buraczek
4 lat temu

Burmistrz jak wieśniak ubrany zreszta to nie pierwszy raz tego bezguścia studencika…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526