Delegacja z miasta Sighnaghi w Gruzji z oficjalną wizytą w Kole – podpisano list intencyjny o współpracy

Autor: kurier-kolski.pl | 08.06.2019

Wiceburmistrz Lech Brzeziński, w zastępstwie przebywającego w partnerskim mieście Reinbek burmistrza Krzysztofa Witkowskiego, powitał delegację z miasta Sighnaghi w Gruzji. Honory gospodarza pełnili również: przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Sobolewski, prezes Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie Zenon Siwiński i przedstawiciele Urzędu. Celem kilkudniowego pobytu gości na ziemi kolskiej było podpisanie listu intencyjnego, który w przyszłości może być podstawą do zawiązania umowy o partnerstwie. Można przypuszczać, że w przyszłości gruzińskie miasto dołączy do zagranicznych partnerów kolskiego samorządu.

Współpracę międzynarodową realizuje każdy samorząd, kolski od lat rozwija relacje z miastami w Niemczech i na Ukrainie. Tym razem, na zaproszenie burmistrza i radnych, z udziałem przyjaznych miastu stowarzyszeń, Koło odwiedziła delegacja z gruzińskiego miasta. Właśnie została oficjalnie powitana. W programie pobytu było m.in. zwiedzanie miasta, zabytków, wizyta w Szkole Podstawowej nr 2 i nr 3, Tęczowym Przedszkolu oraz przedsiębiorstwach: Geberit Koło i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole (na zdjęciu pod spodem).

Goście byli także m.in. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole (zdjęcia poniżej), Państwowym Liceum Plastycznym oraz romańskim kościele w Kościelcu, a w pobliskim Brdowie zwiedzili miejscową szkołę, sanktuarium i klasztor oraz dom, w którym mieszkała sławna Pola Negri.

Jeśli nie jesteśmy miłośnikami dalekich wypraw, zapewne niewiele wiemy o Gruzji. Szczególnie, że mowa nie należy do naszej rodziny językowej, czyli jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Dlatego pobyt w Kole delegacji z miasta Sighnaghi w Gruzji, który może stać się początkiem stałej współpracy, powinien służyć poznaniu kultury i obyczajowości tego odległego kraju.

Gruzja jest państwem położonym na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Stolicą jest Tbilisi, siedzibą parlamentu Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi. Choć to niewielki, bo czterokrotnie mniejszy od Polski kraj, zadziwia swoją różnorodnością: imponujące krajobrazy ze szczytami Kaukazu i zieloną doliną Trusco, starochrześcijańskie świątynie i skalne miasteczko w Wardzi, tętniące życiem kurorty nad Morzem Czarnym, nowoczesne elementy architektoniczne w Tbilisi i Batumi. Słynie z najstarszych terenów winiarskich na świecie.

Delegację stanowili: Giorgi Gogilashvili – Burmistrz Miasta Sighnaghi, Temur Balarjishvili – Zastępca Burmistrza Miasta Sighnaghi  oraz Valiko Janiashvili i Aleko Matiashvili – wykonawcy Zespołu „Zedashe”. – Jestem po raz kolejny w Polsce, i widzę, jak szybko wasz kraj się rozwija, nabiera rozmachu – powiedział Burmistrz Giorgi Gogilashvili. – Widzimy, że korzyści z ewentualnej współpracy będą obopólne, mamy sobie wiele do zaoferowania. Mamy doświadczenie w wielu obszarach i chętnie się nim podzielimy. Z waszej strony interesuje nas szczególnie kultura, turystyka i gospodarka. 

Burmistrz dodał, że Gruzini czują pozytywne nastawienie Polaków i to tym bardziej skłania do podjęcia współpracy. Goście wstępnie zaproponowali kolanom rewizytę jesienią, przy zbiorach winogron, podczas festiwalu wina. Z kolei Zastępca Burmistrza Temur Balarjishvili jest w Polsce po raz pierwszy. – Już po wylądowaniu w waszym kraju poczułem kulturę europejską, jest tu bardzo miło – przyznał samorządowiec. Do Koła przyjechali również ambasadorowie Gruzji i Kazachstanu, zaangażowani w rozwój współpracy, którzy byli świadkami podpisania listu intencyjnego dotyczącego partnerstwa pomiędzy miastami. Podpisanie listu nastąpiło w sobotę, 1 czerwca.

– Od czego rozpoczęły się nasze kontakty? W 2012 roku odbył się turniej piłkarski, na który był zaproszony Ambasador Ukrainy, gdyż występowało kilka ukraińskich drużyn, a przybył z zaprzyjaźnionym ambasadorem Gruzji. To był początek kontaktów. Te rozwijały się szybko, ambasador Gruzji w 2012 roku zorganizowała dla naszej delegacji wyjazd studyjny do Gruzji, uczestniczyłem w wyjeździe, przewodniczyłem delegacji, byli też przedstawiciele Uniejowa, szukaliśmy wspólnych tematów do współpracy – wspominał prezes Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie Zenon Siwiński – Gruzja jest różnorodna, każdy region jest odmienny, mamy wiele punktów stycznych.

Obserwowaliśmy gości podczas oficjalnych spotkań, ale nie tylko. Byliśmy z nimi w szkołach, towarzyszyliśmy im przy zwiedzaniu miasta, oglądaniu kościołów. Podziw gości wzbudziła kolska fara. Zaciekawiła ich historia odnalezienia krzyża, znana im postać świętego Jana Pawła II. Podziwiali i z szacunkiem całowali kościelne relikwiarze. Wikariusz ks. Paweł Śmigiel odpowiedział na liczne pytania Gruzinów, pięknie przedstawiając obraz polskiej pobożności.

Dnia 1 czerwca o godz. 13.00 w kolskim Ratuszu nastąpiło oficjalne podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy. Zwieńczeniem pobytu w Kole był udział delegacji w święcie naszego miasta, w tegorocznych Dniach Koła.

List intencyjny nie jest jednoznaczny z podpisaniem  umowy o współpracy, ta bowiem musi być poparta uchwałą Rady Miejskiej.

Oto treść aktu:

Gmina Koło, województwo wielkopolskie, Polska i miasto Sighnaghi, region Kakheti, Gruzja, w przekonaniu, że międzynarodowe kontakty i współpraca zapewniają dobre warunki do promocji, wymiany pozytywnych praktyk i doświadczeń między oboma miastami, zamierzają zawrzeć umowę o przyjaznej współpracy partnerskiej w przyszłość zatwierdzoną przez odpowiednie władze lokalne obu miast. Ten list intencyjny, którego treść została wcześniej uzgodniona między stronami ma na celu, w oparciu o tradycyjne wielowiekowe więzi przyjaźni między Rzeczpospolitą Polską a Gruzją, nawiązanie i rozwijanie współpracy między Kołem a Sighnaghi.

Następujące obszary i kwestie będą przedmiotem wspólnych działań i wymiany doświadczeń: zarządzanie miastem, edukacja i kultura, specjalna edukacja, turystyka i agroturystyka, promocja gospodarcza i biznesowa, sport, wymiana młodzieży, wymiana między instytucjami publicznymi a organizacjami pozarządowymi, ochrona środowiska naturalnego, ochrona zdrowia publicznego.

List intencyjny został podpisany w dwóch identycznych egzemplarzach, każdy w języku gruzińskim, polskim i angielskim. Jest pierwszym krokiem do podpisania Umowy o współpracy międzynarodowej – za zgodą Rady Miejskiej w Kole. Przewodniczący Rady Tomasz Sobolewski planuje wprowadzenie stosownej uchwały pod obrady sierpniowej sesji. Gruzini wspominali o jesiennej rewizycie polskiej delegacji w Gruzji.

Świadkami podpisania listu intencyjnego byli także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń: Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek, Malinowej Mamby, W Koło Pomagam, Stowarzyszenia Autyzm i My oraz Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie, żywo zainteresowanych międzynarodowym współdziałaniem. Samorządy, realizując partnerstwa liczą na to, że korzyści z nich mieć będą mieszkańcy.

Źródło: UM w Kole

6 odpowiedzi do wpisu

 1. Wacek 30 w zwisie

  Ten Pan pierwszy od lewej za Panią radną to co to za postać , wszędzie go teraz pełno, że nie powiem za dużo .

 2. Kobra.

  Nie znasz?

 3. ja1111

  Powrót do przeszłości ? Tak było za komuny. Spotkania,wyjazdy i wyjazdy kosztowne za pieniądze mieszkanców.

 4. Anonim

  Twoja przeszłość do ormo i sb. A teraz sympatyk i wyborca PiSu

 5. Wujek Chłodek

  Tacy to się umieją przystosować.
  Mogą klaskać, ale się nie cieszą!

 6. ja1111

  Do sympatyka ormo i sb. Ty musiales mieć jakieś powiązanie z nimi bo wszedzie na forach o nich piszesz. To juz jest choroba i płytkie myślenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526