Wyjątkowe historyczne znalezisko inspiracją spektaklu i wystawy w MDK

Autor: kurier-kolski.pl | 09.05.2019

3 maja 2019 r.,  w 228. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Miejskim Domu Kultury w Kole odbył się wernisaż wystawy pt. „Głos Koła 1918-19” oraz spektakl muzyczny nawiązujący do czasów przedwojennych, przygotowany przez grupę lokalnych artystów, wyreżyserowany przez Dyrektora MDK w Kole Radomira Pioruna. Przygotowane widowisko muzyczne oraz wystawa stanowiły doskonałą okazję bliższego poznania „Głosów Koła” sprzed 100 lat, zachowanych w prywatnych zbiorach Jacka Skryckiego. Numer specjalny gazety wydany 3 maja 1918 roku, zainspirował organizatorów do ukazania „Głosu Koła” podczas uroczystego wernisażu właśnie w dniu obchodów kolejnej rocznicy tak doniosłego wydarzenia, którego organizatorami byli: Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski oraz Miejski Dom Kultury w Kole. Patronat Honorowy objął Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Galemba. Inicjatorem wystawy był Jacek Skrycki – mieszkaniec Koła, który całkiem przypadkowo dokonał odkrycia 24 oryginalnych egzemplarzy „Głosu Koła”, które przetrwały 100 lat.

„Oryginalne egzemplarze Głosu Koła z lat 1918-1919 znalazłem przypadkowo, przeglądając pamiątki po mojej mamie śp. Aleksandrze Skryckiej. Wśród starych papierów i zdjęć rodzinnych, znajdowały się pożółkłe kartki, które okazały się być Głosem Koła – tygodnikiem sprzed stu lat” – mówił Jacek Skrycki.

W trakcie spektaklu swoje umiejętności aktorskie oraz wokalne zaprezentowali młodzi artyści kojarzeni z wcześniejszych występów na deskach Miejskiego Domu Kultury w Kole. Swoją grą widowisko uświetnili lokalni instrumentaliści, natomiast wokalnie wydarzenie wzbogaciło Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne „Lutnia”.

Po spektaklu o zabranie głosu poproszono Jacka Skryckiego, który w swym wystąpieniu zapewnił, że tak cenne znalezisko musi pozostać w Kole. „Od początku wiedziałem, co zrobić ze znaleziskiem. Przekażę je. To jest mój obowiązek w stosunku do małej ojczyzny. Moja rodzina na pewno miałaby takie życzenie”. W tej części odczytano także list znanego regionalisty Kazimierza Kasperkiewicza, który z powodu choroby nie mógł być obecny podczas piątkowego wydarzenia. W liście tym Pan Kazimierz podkreśla, jak istotnym i doniosłym wydarzeniem w historii kolskiej regionalistyki jest odnalezienie dwudziestu czterech oryginalnych egzemplarzy „Głosu Koła” (w tym siedmiu unikatowych, a mianowicie „dodatek nadzwyczajny z 5 maja 1918 r., nr 37, 39, 42 i 43 z roku 1918 oraz numery 1 i 3 z roku 1919).

„Głos Koła”, luty 1918 r., luty 1919 r., pierwsze „Pismo tygodniowe” w języku polskim i pierwszy tytuł prasowy nie tylko Koła i powiatu kolskiego, ale także terenu Wielkopolski Wschodniej. Swoje powstanie zawdzięcza kolskiej postaci, znanej w I połowie XX wieku, właścicielowi fabryki fajansu i majoliki, działaczowi społecznemu, sportowemu i kulturalnemu Czesławowi Freudenreichowi (1873-1939).

Na scenę poproszono także: Posła na Sejm RP Leszka Galembę, Wicewojewodę Wielkopolskiego Anetę Niestrawską, Wicestarostę Kolskiego Sylwestra Chęcińskiego, Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego oraz gospodarza wydarzenia, dyrektora MDK w Kole Radomira Pioruna. Zaproszeni goście w swych przemówieniach docenili tak znaczące dla historii Koła odkrycie oraz podziękowali za trud oraz zaangażowanie włożone w przygotowanie dzisiejszego wydarzenia. Szczególne słowa podziękowania skierowali także w stronę Pana Jacka Skryckiego, za tak ważną decyzję o przekazaniu odnalezionych egzemplarzy lokalnym instytucjom kultury. Pan Jacek Skrycki podarował obecnym na scenie kopię pamiątkowego wydania „Głosu Koła”.

Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta wystawa, która będzie otwarta dla zwiedzających do końca maja br. Przybyli goście mogli złożyć podpisy w pamiątkowej księdze.

Źródło: Powiat Kolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526