Młodzież z kolskiego LO na 28. Marszu Żywych w Oświęcimiu

Autor: kurier-kolski.pl | 08.05.2019

2 maja 2019 roku w Oświęcimiu odbył się 28. Marsz Żywych będący wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. W tym roku w sposób szczególny wydarzenie było związane z 75. rocznicą deportacji do Auschwitz Żydów z Węgier oraz 75. rocznicą likwidacji getta łódzkiego. Dziesięć tysięcy uczestników wspólnie przeszło „drogą śmierci” między byłymi obozami: Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau. Wśród nich była również w tym roku 45-osobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole z koordynatorkami projektu „Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów” – Anną Janikowską i Sylwią Pokrywczyńską.

 

W marszu wzięła udział młodzieży z Polski i Izraela, młodzi Żydzi z 40 krajów świata, a także ocaleni z Zagłady. Byli też przedstawiciele świata religii i polityki: minister rolnictwa polskiego rządu Jan Krzysztof Ardanowski, rabin Meir Lau, a także prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, premier Rumunii Viorica Dancila i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W Marszu Żywych wraz z międzynarodową wspólnotą przeszła również 45-osobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole z koordynatorkami projektu „Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów” – Anną Janikowską i Sylwią Pokrywczyńską, dla której ten wyjazd miał bardzo osobisty i emocjonalny charakter. Prababcia polonistki – Alfreda Wardzińska – po pobycie w obozie karno – śledczym w Żabikowie od 01.02. 1943 do 30.10.1944 była więźniarką obozu Auschwitz, a następnie została skierowana do jednego z podobozów do pracy w fabryce amunicji, gdzie przebywała do wyzwolenia.

Źródło: Oddział Rejonowy PCK w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526