KŁODAWA – LAATZEN 17 lat współpracy

Autor: kurier-kolski.pl | 30.05.2019

Już po raz siedemnasty uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kłodawy wzięli udział w spotkaniu integracyjnym z uczniami z partnerskiej szkoły z Laatzen/ Niemcy. Spotkania odbywają się nieprzerwanie od 2002 roku, a za ich organizację od samego początku odpowiada germanistka – Iwona Ćmielewska, występująca także często, na prośbę Fundacji „ Krzyżowa”, w roli tłumacza. Organizacyjnego i merytorycznego wsparcia udzieliła polonistka- Marzena Trębacka. Program Projektu „ Krzyżowa” został przygotowany we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” oraz szkołą partnerską z Niemiec.

 

Krzyżowa, jako miejsce spotkań młodzieży została wybrana nieprzypadkowo.Z miejscem tym związane są losy polskich i niemieckich rodzin. Tu konfrontuje się powikłaną historię relacji polsko- niemieckich na przestrzeni wieków, a w szczególności okresu II wojny światowej.

Program spotkania był wypełniony co do minuty, ale jak co roku pozostają niezapomniane wrażenia. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez pracowników programowych Fundacji „Krzyżowa”,a także wolontariuszy z Niemiec i Portugalii. Z ogromnym zaangażowaniem wykonywali w mieszanych grupach zadania, w tym językowe, współpracowali w ramach gry terenowej, która miała na celu przybliżenie młodzieży z Kłodawy i Laatzen, historii miejscowości Krzyżowa, a nade wszystko wzbudzenie refleksji nad niełatwymi wątkami polsko- niemieckich kontaktów .

Niezwykle istotnym elementem współpracy między obiema szkołami, jest zwiedzanie obozu zagłady KL Gross- Rosen, gdzie pod Ścianą Śmierci uczniowie zapalili symboliczny znicz, czcząc w ten sposób pamięć pomordowanych więźniów.

Dużą atrakcję stanowił całodzienny wyjazd do Wrocławia, połączony ze zwiedzaniem miasta. Wszyscy zostali wyposażeni w aparaty tour guide, co znacząco wpłynęło na odbiór i postrzeganie stolicy Dolnego Śląska. Jeżeli dodać do tego przyswojone interesujące i unikalne informacje na temat regionu i miasta, to dzień ten był bezcenną lekcją historii.

W trakcie trwania Projektu, uczniowie obu szkół partnerskich uczestniczyli w warsztatach kreatywnych, mogąc wykazać się umiejętnościami manualnymi i artystycznymi, a wytworzone przez nich artefakty, stanowią cenną pamiątkę z pobytu w Krzyżowej.

Integracja to również szeroko rozumiana zabawa. Wspólne zajęcia sportowe oraz dyskoteka, stanowiły świetną okazję do pogłębienia nawiązanych przyjaźni, które, jak co roku, zaprocentowały prywatnymi kontaktami młodzieży z Kłodawy i Laatzen.

Stałym elementem spotkań integracyjnych jest Wieczór Talentów, czyli Wieczór Polsko- Niemiecki, który w tym roku przejdzie do historii głównie za sprawą otwartości i wrodzonego dowcipu ,wszystkich biorących w nim udział, którzy spontanicznie przygotowali program na tę okoliczność i wykonali go brawurowo, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez grupę niemiecką, a standing ovation po występie, świadczy o wysokich umiejętnościach artystycznych wszystkich bez wyjątku.

Na zakończenie warto dodać, iż uczestnictwo w Projekcie ” Krzyżowa” wymusza na uczestnikach sprawne i komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim oraz niemieckim, co potwierdziło tylko kompetencje lingwistyczne uczniów i stanowi dalszą motywację do nabywania kolejnych umiejętności.

Iwona Ćmielewska

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo unter 18 suchen

lovoo vip kostenlos ios lovoo aktualisieren http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder date , how to use tinder
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder dating app , tider
tinder app

Javiereralm
3 lat temu

tinder dating app , tinder app
tinder online

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526