Konferencja „Rola Izb Rolniczych w kształtowaniu polityki rolnej państwa”

Autor: kurier-kolski.pl | 10.04.2019

Pod koniec marca, w restauracji Ligrana w Chojnach pod Kołem odbyła się konferencja pod patronatem Zespołu Rolnego Prawo i Sprawiedliwość pt.: „Rola Izb Rolniczych w kształtowaniu polityki rolnej państwa”. Obrady otworzył Poseł RP Leszek Galemba, który zaznaczył wiodącą rolę rolnictwa w strategii gospodarczej rządu PiS. Podkreślił również znaczącą rolę programów rządowych skierowanych do rolnictwa, ułatwiających i wspierających handel, chroniących ziemię rolną czy wspierających rodziny rolnicze. Po nim w dyskusji wzięło udział wielu prelegentów poruszając różne tematy rolnicze, a pełna sala uczestników (170 osób) gwarantowała merytoryczną dyskusję, która po kilku godzinach zakończyła konferencję. W obradach wzięli udział m.in. goście z Ministerstwa Rolnictwa i innych urzędów centralnych, przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego, poseł Ryszard Bartosik, tegoroczny kandydat do europarlamentu, i Starosta Kolski Robert Kropidłowski.

 

Jako pierwszy głos zabrał Doradca z Gabinetu Politycznego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, doktor Karol Krajewski. Prelegent przedstawił założenia polityki rolnej Rządu. Zaprezentował kierunki rozwoju rolnictwa, w których wiodącą rolę odgrywać będzie produkcja żywności wysokiej jakości, szczególnie żywności ekologicznej. Zaznaczył również ogromny wzrost eksportu naszych produktów rolnych, ponad pięciokrotny od momentu wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej. Jednak nadchodzące zmiany w UE wymuszą zmianę celów i priorytetów dla naszego rolnictwa i budowanie programu rolnego opartego o narodową politykę rolną.

Następnie zabrał głos Wiceprezes Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa Arkadiusz Szymoniuk. Przedstawił zagadnienia dotyczące współpracy z Komisją Europejską, szczególnie w kontekście nakładanych sankcji. Wspomniał również o ułatwieniach dla rolników związanych z formalnym aspektami dotyczącymi składania wniosków o wsparcie, w tym wniosków składanych przez internet. Zwrócił również uwagę na jakość współpracy z rolnikami oraz działaniach, które tą współpracę mają usprawnić.

Temat roli Sejmu w realizacji polityki rolnej państwa zaprezentował przedstawiciel Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poseł Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Bartosik. Przedstawił procedurę tworzenia legislacji sejmowej dla projektów rolnych. Zaznaczył, że głównym problemem w dniu
dzisiejszym dla rolnictwa jest dochodowość. Wpływ na niską dochodowość odgrywa przede wszystkim brak udziału rolników w przetwórstwie, które zostało w większości zmonopolizowane przez zachodnie przedsiębiorstwa i koncerny. Rząd Prawo i Sprawiedliwość dostrzega te anomalie, gdyż na Zachodzie rolnicy są współudziałowcami zakładów przetwórczych. Pomysłem Rządu PiS jest stworzenie holdingu spożywczego, który nie jest szeroko akceptowany w Unii Europejskiej. Jednak pomimo tego rząd będzie realizował tą koncepcję wspierającą poprawę rentowności produkcji dla każdego rolnika. Innym z pomysłów wspierających rolników ma być ustawa, która zobowiąże duże sieci handlowe do zwiększonej sprzedaży produktów rolnych rodzimych, polskich producentów. Poseł zwrócił również uwagę na ilość środków finansowych przekazanych na tereny wiejskie z tytułu suszy oraz zwiększeniu dopłat do paliw, tak oczekiwanych przez rolników. Poseł Ryszard Bartosik podkreślił rolę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz działań Rządu PiS w utrzymaniu tej korzystnej dla rolników formy ubezpieczenia. Zaznaczył również wielką wagę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zabezpieczeniu ziemi rolnej przed wykupem przez obcy kapitał. Wspomniał o istotnej roli wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość programów socjalnych 500+ czy 300+, z których w dużej części korzystają rodziny rolnicze oraz o korzystnym wpływie organizacji działających na terenach wiejskich jak Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, a także inne stowarzyszenia. Wszystkie te organizacje mają nieoceniony wpływ na jedność kulturową i rozwój terenów wiejskich. Dlatego też rząd przeznacza coraz większe środki dla tych organizacji na wszelkiego typu inwestycje jak zakup nowoczesnych pojazdów dla straży czy urządzeń ratujących życie. Koła Gospodyń Wiejskich również mogą liczyć na silne dofinansowanie ze strony rządu w kwocie przekraczającej czterdzieści milionów złotych.

Dyrektor Bogdan Fleming z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu na początku swojej prelekcji przedstawił korzyści jakie mogą odnieść rolnicy z bezpłatnego przekazywania działek przez Skarb Państwa min. na cele rekreacyjne. Przekazał informację, że ruszył zespół do spraw trzody chlewnej. Przedstawił analizę, która udowodniła znaczący postęp w rozwoju rolnictwa w Polsce od czasu objęcia rządów przez PiS.

Starosta Kolski Robert Kropidłowski podkreślił rolę Izb Rolniczych. Deklarował pełną pomoc i wsparcie swoje oraz radnych powiatu dla działań Izb i rolników.

Następny punktem konferencji było wystąpienie Jolanty Nawrockiej – Członka Zarządu Wojewódzkiego Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Poinformowała o prawdopodobnej dacie wyborów do Izb Rolniczych w dniu 28 lipca 2019 roku. Zaapelowała do uczestników, aby gremialnie uczestniczyli w tych wyborach. Przekazała cenne dla rolników informacje dotyczące celów, obszarów współpracy i funkcjonowania Izb Rolniczych. Zaznaczyła istotną rolę Kół Gospodyń Wiejskich, a także przekazała cenne informacje dotyczące ich finansowania. Izby Rolnicze wspierają również działania na rzecz rodzin wiejskich, które odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu i rozwoju kultury obszarów związanych z wsią.

Przewodniczący Izby Rolniczej w Kole Michał Wróblewski przedstawił swój pogląd na sposób funkcjonowania Izb Rolniczych w kontekście oczekiwań rolników.

Kolejnym prelegentem, który zabrał głos był przedstawiciel Wojewody, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Zbigniew Król. Odniósł się do zagrożeń związanych z suszą i pomocy Rządu PiS dla rolników w tym aspekcie. Zwrócił uwagę na dobrą współpracę samorządów, Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego jak i Izb Rolniczych, dzięki które do rolnictwa dociera znacząca pomoc, również związana z suszą. W sumie pomoc rządu dla poszkodowanych rolników z tytułu suszy wyniosła w zeszłym roku ponad 2 miliardy złotych. Dyrektor Zbigniew Król zaznaczył, że Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann powołał zespół doradczy ds. rolnictwa aby dodatkowo wzmocnić skuteczność działania i wsparcie dla terenów wiejskich. Pod patronatem Wojewody odbywają się spotkania z rolnikami pt.”Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. Odbywają się na terenie wszystkich powiatów województwa wielkopolskiego. Dyrektor Zbigniew Król pozdrowił wszystkich uczestników w imieniu Wojewody oraz złożył wyrazy uznania dla rolników za ich pracę.

Jako ostatnia zabrała głos Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Wiesława Nowak. Przedstawiła zakres działań WODR związany z planem działalności uwzględniający potrzeby rolników jak i priorytetów rządu. Zaznaczyła, że bezpieczeństwo żywności i wysoka jakość jest kluczowym elementem przewagi polskiego rolnictwa i jedyną szansą na utrzymanie jej konkurencyjności. Wskazała też na potrzebę odpowiedniego obiegu informacji oraz promocji polskiej żywności, o co zabiegają ośrodki WODR. Dyrektor Wiesława Nowak położyła nacisk na edukację rolników. Dlatego też ośrodek uruchomił nową edycję na szkoleń mających na celu promowanie produktów wysokiej jakości. Wiesława Nowak podkreśliła również wagę współpracy różnych instytucji związanych z rolnictwem jak stacje sanitarno-epidemiologiczne, weterynaria czy Ośrodki Doradztwa Rolniczego, których celem powinno być zainteresowanie rolników przetwórstwem i handlem detalicznym. Takie działania znacząco zwiększą dochodowość w rolnictwie. Wspomniała również, iż WODR prowadzi usługi doradcze dla rolnictwa, np. w zakresie rachunkowości czy kontroli jakości w rolnictwie.

Gospodarz konferencji Poseł Leszek Galemba otworzył dyskusję, na której uczestnicy mieli okazję zapytać o szczegóły dotyczące zagadnień przedstawionych przez prelegentów. Po sesji pytań Poseł Leszek Galemba zamknął konferencję, która cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Brało w niej udział ponad 170 osób

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo icebreaker sehen

lovoo tipps für frauen lovoo underground apk download http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
2 lat temu

tider , tider
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder date , tinder app
tider

Javiereralm
2 lat temu

browse tinder for free , tinder app
tinder sign up

Myronevita
2 lat temu

free online dating
free local dating sites

cheap flights
3 lat temu

Very energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?
y2yxvvfw cheap flights

cheap flights
3 lat temu

I loved as much as you will receive carried out right here.

The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness
over that you wish be delivering the following. unwell
unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this
increase. cheap flights 32hvAj4

cheap flights
3 lat temu

I used to be able to find good advice from your blog posts.

cheap flights 34pIoq5

adreamoftrains content hosting

This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact pleassant to read all at one
place. adreamoftrains best web hosting sites

only g
3 lat temu

I for all time emailed this web site post page to all my friends, as if like to read it
then my friends will too.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526