VI Sesja Rady Miejskiej w Kole: nowy Klub Radnych, więcej lamp w mieście, budowa ul. Nagórnej i remont Zamku!

Autor: kurier-kolski.pl | 02.03.2019

Dwa tematy wzbudziły duże emocje podczas środowych obrad VI sesji Rady Miejskiej w Kole: wprowadzenie płatności mobilnych w kolskiej strefie płatnego parkowania oraz znaczące zmiany w budżecie, a wśród nich przekazanie 2 250 000 zł dla Powiatu Kolskiego na budowę ul. Nagórnej, następnie kwoty 150 000 zł na budowę oświetlenia (lamp) na parkingu przy ul. 20 Stycznia (dawny kort), przy dworcu PKP i na osiedlu Nowa Kolejowa, dalej 150 000 zł na dokumentację niezbędną do budowy nowego bloku komunalnego oraz 105 000 zł na dopłatę do przewozów pasażerskich PKS-u; 60 000 zł dla MDK na przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej i 120 000 zł dla MTC na opracowanie dokumentacji techniczno-budowlanej w kierunku adaptacji budynku sejmiku na cele muzealne. Mimo emocji, wszystkie uchwały na tej sesji radni podjęli jednogłośnie.

 

Zanim radni przystąpili do podejmowania prawomocnych uchwał, burmistrz, składając sprawozdanie z działalności międzysesyjnej, poinformował o planowanych w obrębie ruin zamku badaniach archeologicznych, które sfinansować ma Wojewódzki Konserwator Zabytków, a które to badania są wstępem do konserwacji ruin zamku. W punkcie interpelacje i zapytania radni podnieśli m.in. sprawę estetyki miasta, sprzątania ulic (sprzątane jest całe miasto, niezależnie od zarządcy drogi), usunięcia ulotek z miejsc niedozwolonych, czystości pojemników do segregacji odpadów, oznaczeń numerów posesji czy przejęcia wszystkich słupów ogłoszeniowych. Była mowa o nowych przejściach dla pieszych i zmianach w lokalnych programach.

W dalszej części sesji nastąpiło przyjęcie sprawozdań: z działalności Straży Miejskiej w Kole za 2018 rok; z działalności KPP oraz informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Koła za 2018 rok oraz z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Komendant straży miejskiej wspomniał o odbywanych szkoleniach i przyznał, że na bieżąco dokonuje kontroli zawartości palenisk domowych, jakości opału składowanego w kotłowniach, pobierane są materiały do badań. Do mieszkańców trafiają ulotki informacyjne, a w przyszłości, dzięki decyzjom burmistrza, nastąpi zwiększenie składu osobowego straży, co pozwoli na jeszcze intensywniejszą pracę funkcjonariuszy.

W związku z niedawna śmiercią Śp. Pana Wieńczysława Oblizajka będącego członkiem Rady Muzeum działającej przy Muzeum Technik Ceramicznych, radni dokonali zmiany na tym stanowisku, powołując z ramienia dyrektora Pana Piotra Śniegockiego.

Nastąpiła zmiana uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Koła. Z nowych zapisów wynika, że opłatę za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania pobiera zarządca drogi w formie: biletów opłaty parkingowej pobieranej przy pomocy parkomatów; określonego rodzaju abonamentów wykupowanych w biurze SPP; systemu płatności mobilnych lub poprzez zapłatę w biurze SPP opłaty ryczałtowej za zastrzeżenie na określony czas stanowiska postojowego (koperty) do korzystania na prawach wyłączności. Trzy metody były dotąd stosowane, nowością jest system płatności mobilnych – płatność wnoszona za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Przyznać należy, że wprowadzenie płatności mobilnej stanowić będzie ułatwienie dla kierowców korzystających z miejsc postojowych na obszarze strefy płatnego parkowania i przyczyni się do sprawniejszego funkcjonowania SPP, zgodnie z jej przeznaczeniem.

Radni powołani Komisję Statutową, a w jej składzie pracować będą radni: Urszula Pękacz, Mariusz Hanefeld, Ewa Baryła, Grzegorz Gibaszek, Maria Sokołowska, Artur Szafrański, Sebastian Kuty oraz Tomasz Sobolewski – powołany na przewodniczącego.

W radzie zawiązał się nowy klub „Zjednoczona Prawica” w składzie: Artur Szafrański, Jarosław Tomczyk, Halina Musiałek, Marcin Janiak, Mariusz Budny, Robert Cesarz, Andrzej Cesarz, Ewa Lewicka.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
ola
ola
5 lat temu

Może by tak radni zajęli się ulicą 3-go maja? Nadal błoto jest nawożone przez ciężarówki z budowy od ul.Sienkiewicza. Co na to Burmistrz? Nikt nie reaguje że niszczona jest nowa ulica?Policja czy Straż Miejska udają że nie ma problemu? Co za święty i nietykalny deweloper że nie sprząta po sobie?Nowa władza ma okazję się wykazać, czy już jest przekupiona?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Git
To że wszystko kojarzy ci się z du….i nie znaczy że tak jest z każdym ale się nie martw nikt tak tego dobrze nie robi jak ty.

Git
Git
5 lat temu

Anonim kij Ci. Żebyś się. Pana Przewodniczącego to w. Pocałuj

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Otóż to właśnie!

Mieszkanka Koła
Mieszkanka Koła
5 lat temu

Tylko należy o te ruiny zadbać.

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
5 lat temu

Czasami i ruiny są piękne

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Gaugan Śrubek

„… burmistrz…poinformował o planowanych w obrębie ruin zamku badaniach archeologicznych, które sfinansować ma Wojewódzki Konserwator Zabytków, a które to badania są wstępem do konserwacji ruin zamku”

Zanim zaczniesz cytować jakikolwiek słownik, to naucz się czytać ze zrozumieniem i zacznij odróżniać REMONT od KONSERWACJI!

Mleczarz
Mleczarz
5 lat temu

Brawo Rada! Uważam że dobrze robią, czas na młodych!

Gaugan Śrubek
Gaugan Śrubek
5 lat temu

SJP PWN: „Remont «doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności» ”

Szanowny Burmistrz chce w Zamku hotel urządzić czy SPA? 🙂 Użyją do tego oryginalnych wymiarów średniowiecznej cegły, czy może pustaki wykorzystają? A okna jakie macie w planie wstawić?

Ciekawe czy to Redakcja Kuriera taką gafę popełniła, czy na Radzie Miasta ktoś powiedział, że wyremontują Zamek. 😉

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

W pierwszej kolejności własne stołki tak jak Pan Przewodniczący -misiewicz- nie on jeden oczywiście .

Bursztyn
Bursztyn
5 lat temu

Lada dzień po niedzieli

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

A kiedy będzie oświetlenie na ulicy Bouszynieckiej?

Bursztyn
Bursztyn
5 lat temu

Będą i lampy

Bursztyn
Bursztyn
5 lat temu

Będzie i chodnik i lampy.

Nnnnn
Nnnnn
5 lat temu

A gdzie lampy i chodnik na ul. Bursztynowej o tym radni nie pomyślą

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
5 lat temu

O monitoringu pisałem na początku jak tylko powstał Dopiero po trzech latach zorientowano się że została zrobiona wielka kicha i to za całkiem przyzwoite pieniądze . Jestem ciekawy jaki jest koszt utrzymania tej chały. Może ktoś z radnych złoży interpelacje i się dowiemy .

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526