„Studenci” z SP nr 5 po raz szósty wzięli udział w Nocy Biologów UAM 2019

Autor: kurier-kolski.pl | 06.02.2019

44 uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole, wraz z opiekunkami: A. Szypulską, I. Szydłowską i M Borkowską, wzięło udział w VIII edycji Nocy Biologów UAM w Poznaniu. Młodzież z „piątki” uczestniczy w tej imprezie od samego początku, czyli od sześciu lat.  Świadczy to o tym, że te „nietypowe lekcje” są popularne wśród społeczności szkolnej SP nr 5, a wcześniej Zespołu Szkół nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Kole. Cieszy to szczególnie organizatorkę Agatę Szypulską, której celem było rozbudzanie w młodych ludziach zainteresowań przyrodniczych z zakresu biologii i geografii oraz motywowanie ich do dalszej nauki.

 

W tym roku hasło przewodnie Nocy Biologów brzmiało: BIOLOGIA DLA ZDROWIA, a patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Niesamowitych wrażeń dostarczył pobyt w Ogrodzie Botanicznym UAM oraz bardzo pouczające warsztaty: „Leki z sukulentowej apteki” i „Na tropie”, podczas których uczniowie rozpoznawali zwierzęta po ich tropach oraz przyglądali się roślinom, które wykorzystuje się do produkcji leków i tym, które mają wpływ na zdrowe odżywianie się człowieka. Jednocześnie obserwowali formacje roślinne wybranych stref klimatycznych Ziemi. Opuszczając ogród, grupa otrzymała prezenty od organizatorów zajęć.

Następnym punktem wycieczki była wizyta na Wydziale Biologii UAM, gdzie gimnazjaliści i ósmoklasiści choć przez chwilę mogli poczuć się „studentami”.  Podczas warsztatów, prowadzonych przez wykładowców-doktorów oraz ich asystentów, mieli możliwość poznać tajniki ludzkiego organizmu. Uczestniczyli też w warsztatach: „Metody analityczne wykorzystywane w medycynie”, „Przez żołądek do serca”, „Oddech życia”. W ich trakcie wykonywali doświadczenia związane z trawieniem pokarmów, a także mierzyli pojemność swoich płuc. Ponadto wysłuchali wykładu „Geny na zdrowej diecie, czyli kilka słów o nutrigenetyce”. Na zakończenie zwiedzili wystawę zwierząt egzotycznych. Pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe informacje, z żalem opuszczali gościnne mury uczelni. Niektórzy uczniowie deklarowali, że chcą kontynuować naukę właśnie na niej. Zatem cel wyjazdu został osiągnięty.

Źródło: SP nr 5 w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526