Spotkanie z Bartłomiejem Grzanką w PiMBP w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 28.02.2019

W Czytelni PiMBP w Kole 22 lutego br. odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Grzanką, autorem opracowania książki Heinza Maya „Wielkie kłamstwo. Narodowy socjalizm w postaci nieznanej narodowi niemieckiemu”. Heinz May był niemieckim leśnikiem kierującym pracą Nadleśnictwa Koło z siedzibą w Gaju w okresie od stycznia 1940 do stycznia 1945 r. Jest autorem pamiętnika  „Die grosse Lüge. Der Nationalsozialismus, wie ihn das deutsche Volk nicht kennt. Ein Erlebnisbericht von H. Maya” – nieocenionego źródła informacji o pierwszym utworzonym przez Niemców na terenie okupowanej Polski obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem, a także o Nadleśnictwie Koło, które podczas okupacji znalazło się na terenie okręgu Rzeszy – Kraj Warty, utworzonego z części terytorium Polski wcielonego do Rzeszy. Dokument ukazuje także ewolucję poglądów tego narodowego socjalisty – od fascynacji ideologią, aż do jej całkowitego odrzucenia.

 

Edycja publikacji przedstawionej podczas spotkania w kolskiej Bibliotece jest pierwszym pełnym wydaniem pamiętnika Maya w nowej redakcji językowej.

W  spotkaniu uczestniczyli m.in.: Burmistrz  Miasta Koła – dr Krzysztof Witkowski, Wójt Gminy Grzegorzew – Bożena Dominiak, Kazimierz Kasperkiewicz – honorowy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, tłumacz drugiego rozdziału pamiętnika Heinza Maya [tłumaczenie znalazło się w „Materiałach do historii Nadleśnictwa Koła”, opublikowanych w  związku z dziewięćdziesięcioleciem funkcjonowania nadleśnictwa w strukturze Lasów Państwowych (1925-2015)] oraz Mirosław Macherski – wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Koło, dzięki któremu w czasie prezentacji książki przy historyku Bartłomieju Grzance stała jedyna zachowana poniemiecka tablica nazistowska z napisem „FORSTAMT”, czyli oznaczeniem hitlerowskiego urzędu nadleśnictwa. Jej wizerunek ozdobił też okładkę wspomnień Heinza Maya, które można i warto nabyć w Bibliotece za 30 zł.

Źródło: PiMBP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo blockierung aufheben

lovoo geblockt lovoo sprüche status http://lovooeinloggen.com/

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526