Powiatowy Urząd Pracy w Kole włączył się w ogólnopolskie obchody 100-lecia istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia

Autor: kurier-kolski.pl | 13.02.2019

Z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia w dniu 12 lutego 2019 roku odbyła się w Starostwie Powiatowym w Kole uroczystość z udziałem wielu gości, w tym m.in.: Władz Powiatu Kolskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Leszka Galemby, Przewodniczącego Powiatowej Rady Rynku Pracy – Michała Wróblewskiego, członków Powiatowej Rady Rynku Pracy, radnych oraz Burmistrzów Miast i Wójtów Gmin z terenu Powiatu Kolskiego. W spotkaniu wzięli udział także emerytowani pracownicy PUP w Kole. Były wspomnienia, życzenia, kwiaty i dużo wzruszeń, a rolę gospodarza uroczystości pełniła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Mariola Sobczak.

 

Publiczne Służby Zatrudnienia powstały dekretem z dnia 27.01.1919r. podpisanym przez Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który nakazywał utworzenie państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Urzędy podlegały Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
Kolejnym ważnym aktem prawnym poruszającym problematykę polityki rynku pracy była Konstytucja marcowa z 1921 r., w której wskazano prawo każdego obywatela do opieki państwa nad jego pracą, a w razie jej braku – prawo do zabezpieczenia społecznego.

Po II wojnie światowej polityka zatrudnienia została podporządkowana realizacji celów systemowo-ustrojowych. Pojawiła się potrzeba nowej organizacji instytucji obsługujących rynek pracy. Kwestie te uregulowano dekretem z dnia 02.08.1945 r. o urzędach zatrudnienia. W tamtych czasach kierownicy zakładów pracy mieli obowiązek informowania urzędów zatrudnienia o każdym wolnym miejscu pracy i miejscu nauki zawodu.

Nowe podejście do polityki rynku pracy i jego podmiotów znalazło swoje odbicie w konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 22.07.1952 r., która gwarantowała każdemu obywatelowi prawo, a nawet obowiązek pracy.

Po 1989r. na skutek realizacji planu Balcerowicza, którego celem było przestawienie gospodarki z centralnie planowanej na wolno – rynkową nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia.
W tamtym czasie instytucje rynku pracy skoncentrowane były głównie na łagodzeniu skutków bezrobocia, w tym wypłatach zasiłków dla bezrobotnych.

Dopiero w ustawie z dnia 16.10.1991r. o zatrudnieniu i bezrobociu  oraz w kolejnej ustawie z dnia 14.12.1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu poświęcono znacznie więcej uwagi aktywnym formom przeciwdziałania bezrobociu, ograniczając zdecydowanie prawo do zasiłków dla bezrobotnych.
W dniu 02.04.1997r. uchwalono Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, która stanowi, że każdemu obywatelowi zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy.
Od 01.01.1999r. rejonowe urzędy pracy zostały podporządkowane samorządom wojewódzkim, a rok później powiatowym. Zmiany te miały na celu zwiększenie skuteczności działań w wymiarze lokalnym. Wtedy to działalność urzędów zaczęła koncentrować się – w większym stopniu niż w przeszłości – na aktywizacji osób bezrobotnych.

Wprowadzona w dniu 20.04.2004r. – obowiązująca do dziś i niejednokrotnie nowelizowana – ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy miała na celu zwiększenie zakresu i efektywności działania publicznych służb zatrudnienia oraz dostosowanie prowadzonej w Polsce polityki rynku pracy do standardów w Unii Europejskiej. Ponadto publiczne służby zatrudnienia zostały włączone do sieci EURES, co oznaczało zwiększenie obszaru rynku pracy oraz współpracę z innymi europejskimi służbami zatrudnienia.

Dziś w ramach Publicznych Służb Zatrudnienia funkcjonują zarówno wojewódzkie jak i powiatowe urzędy pracy, w tym także Powiatowy Urząd Pracy w Kole. Realizują one zadania państwa i samorządu w zakresie aktywizacji zawodowej i promocji zatrudnienia. Pomimo wielu zmian jakie przeszły urzędy od początku swojego istnienia nadal najważniejszym celem naszej działalności jest jak najlepsza pomoc osobom bezrobotnym i wspieranie pozytywnych przemian zachodzących na rynku pracy poprzez szkolenia, poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy i wsparcie finansowe pracodawców w tworzeniu nowych miejsc zatrudnienia.
Niewiele jest instytucji, które mają tak długą historię swojego funkcjonowania.

Źródło: PUP w Kole i Starostwo Powiatowe w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Proponują pracę nawet na pol etatu, a jak odmówisz, to jesteś wyrejestrowany. Jak mam utrzymac rodzinę za połowę minimalnego wynagrodzenia. Chcę pracowac na caly etat. Ciekawe, czy pani dyrektor poszlaby pracowac na pol etatu???????

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Zlikwidowac te wszystkie urzedy pracy, bo są niepotrzebne. Niech powstaną agencje zatrudnienia, bo w tej chwili masę osób jest zarejestrowanych tylko dla ubezpieczenia zdrowotnego. Gdyby uzezpieczenie zdrowotne bylo dla kazdego obywatela przyznane od pandtwa i byliby tylko zarejestrowani ci, co naprawdę chcą podjac pracę, to 3/4 pracownikow urzedu pracy jest niepotrzebnych łącznie z dyrektorem. Ciekawe, czy te panie z urzedu poszlyby pracowac za najnizsza krajkrajową

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Moje jedyne skojarzenie z urzedem pracy, to mega dlugie kolejki do pokoju 9. Przeciez 3 godziny to byla juz przesada. W innych pokojach obsuga szla sprawnie. Ludzie wyzywali, bo jak mozna bylo tak wolno pracowac na komputerze.

kiks
kiks
5 lat temu

@ZADOWOLONY Jak korzystałeś kilkakrotnie ,to pewnie pracy Ci nie znaleźli,ale wypłaty wzięli….

ZADOWOLONY
ZADOWOLONY
5 lat temu

NIE WIEM SKAD KRYTYKA BO JA Z USŁUG PUP W KOLE KORZYSTAŁEM KILKAKROTNIE I BYŁA PEŁNA KULTURA ORAZ PROFESJONALIZM. BRAWO

qer
qer
5 lat temu

do kolanin – nie znam takiego kraju nigdzie na calym swiecie zeby zlikwidowano bezrobocie całkowicie do zera.W Polsce udało sie bardzo zredukowac bezrobocie do minimum.Sam pewno jestes takim cwaniakiem i darmozjadem jak okreslasz innych.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Niech Pani Dyrektor powie, ile zorganizowala targów pracy?
A te giełdy pracy to porażka, bo to co proponuje Pup gieldami pracy nazwać nie można!!!

kolanin
kolanin
5 lat temu

ta,100 lat likwidują bezrobocie i nie mogą,To się nazywa dobra robota,Państwo (czyli my) płacimy na darmozjadów.

Jestem stąd
Jestem stąd
5 lat temu

Pani Dyrektor to odpowiedni człowiek na tym stanowisku. Przynajmniej pogoniła niektórych do roboty i kuktury w stosunku do bezrobotnych.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526