Powiatowy Urząd Pracy w Kole włączył się w ogólnopolskie obchody 100-lecia istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia

Autor: kurier-kolski.pl | 13.02.2019

Z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia w dniu 12 lutego 2019 roku odbyła się w Starostwie Powiatowym w Kole uroczystość z udziałem wielu gości, w tym m.in.: Władz Powiatu Kolskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Leszka Galemby, Przewodniczącego Powiatowej Rady Rynku Pracy – Michała Wróblewskiego, członków Powiatowej Rady Rynku Pracy, radnych oraz Burmistrzów Miast i Wójtów Gmin z terenu Powiatu Kolskiego. W spotkaniu wzięli udział także emerytowani pracownicy PUP w Kole. Były wspomnienia, życzenia, kwiaty i dużo wzruszeń, a rolę gospodarza uroczystości pełniła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Mariola Sobczak.

 

Publiczne Służby Zatrudnienia powstały dekretem z dnia 27.01.1919r. podpisanym przez Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który nakazywał utworzenie państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Urzędy podlegały Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
Kolejnym ważnym aktem prawnym poruszającym problematykę polityki rynku pracy była Konstytucja marcowa z 1921 r., w której wskazano prawo każdego obywatela do opieki państwa nad jego pracą, a w razie jej braku – prawo do zabezpieczenia społecznego.

Po II wojnie światowej polityka zatrudnienia została podporządkowana realizacji celów systemowo-ustrojowych. Pojawiła się potrzeba nowej organizacji instytucji obsługujących rynek pracy. Kwestie te uregulowano dekretem z dnia 02.08.1945 r. o urzędach zatrudnienia. W tamtych czasach kierownicy zakładów pracy mieli obowiązek informowania urzędów zatrudnienia o każdym wolnym miejscu pracy i miejscu nauki zawodu.

Nowe podejście do polityki rynku pracy i jego podmiotów znalazło swoje odbicie w konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 22.07.1952 r., która gwarantowała każdemu obywatelowi prawo, a nawet obowiązek pracy.

Po 1989r. na skutek realizacji planu Balcerowicza, którego celem było przestawienie gospodarki z centralnie planowanej na wolno – rynkową nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia.
W tamtym czasie instytucje rynku pracy skoncentrowane były głównie na łagodzeniu skutków bezrobocia, w tym wypłatach zasiłków dla bezrobotnych.

Dopiero w ustawie z dnia 16.10.1991r. o zatrudnieniu i bezrobociu  oraz w kolejnej ustawie z dnia 14.12.1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu poświęcono znacznie więcej uwagi aktywnym formom przeciwdziałania bezrobociu, ograniczając zdecydowanie prawo do zasiłków dla bezrobotnych.
W dniu 02.04.1997r. uchwalono Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, która stanowi, że każdemu obywatelowi zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy.
Od 01.01.1999r. rejonowe urzędy pracy zostały podporządkowane samorządom wojewódzkim, a rok później powiatowym. Zmiany te miały na celu zwiększenie skuteczności działań w wymiarze lokalnym. Wtedy to działalność urzędów zaczęła koncentrować się – w większym stopniu niż w przeszłości – na aktywizacji osób bezrobotnych.

Wprowadzona w dniu 20.04.2004r. – obowiązująca do dziś i niejednokrotnie nowelizowana – ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy miała na celu zwiększenie zakresu i efektywności działania publicznych służb zatrudnienia oraz dostosowanie prowadzonej w Polsce polityki rynku pracy do standardów w Unii Europejskiej. Ponadto publiczne służby zatrudnienia zostały włączone do sieci EURES, co oznaczało zwiększenie obszaru rynku pracy oraz współpracę z innymi europejskimi służbami zatrudnienia.

Dziś w ramach Publicznych Służb Zatrudnienia funkcjonują zarówno wojewódzkie jak i powiatowe urzędy pracy, w tym także Powiatowy Urząd Pracy w Kole. Realizują one zadania państwa i samorządu w zakresie aktywizacji zawodowej i promocji zatrudnienia. Pomimo wielu zmian jakie przeszły urzędy od początku swojego istnienia nadal najważniejszym celem naszej działalności jest jak najlepsza pomoc osobom bezrobotnym i wspieranie pozytywnych przemian zachodzących na rynku pracy poprzez szkolenia, poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy i wsparcie finansowe pracodawców w tworzeniu nowych miejsc zatrudnienia.
Niewiele jest instytucji, które mają tak długą historię swojego funkcjonowania.

Źródło: PUP w Kole i Starostwo Powiatowe w Kole

9 odpowiedzi do wpisu

 1. Jestem stąd

  Pani Dyrektor to odpowiedni człowiek na tym stanowisku. Przynajmniej pogoniła niektórych do roboty i kuktury w stosunku do bezrobotnych.

 2. kolanin

  ta,100 lat likwidują bezrobocie i nie mogą,To się nazywa dobra robota,Państwo (czyli my) płacimy na darmozjadów.

 3. Anonim

  Niech Pani Dyrektor powie, ile zorganizowala targów pracy?
  A te giełdy pracy to porażka, bo to co proponuje Pup gieldami pracy nazwać nie można!!!

 4. qer

  do kolanin – nie znam takiego kraju nigdzie na calym swiecie zeby zlikwidowano bezrobocie całkowicie do zera.W Polsce udało sie bardzo zredukowac bezrobocie do minimum.Sam pewno jestes takim cwaniakiem i darmozjadem jak okreslasz innych.

 5. ZADOWOLONY

  NIE WIEM SKAD KRYTYKA BO JA Z USŁUG PUP W KOLE KORZYSTAŁEM KILKAKROTNIE I BYŁA PEŁNA KULTURA ORAZ PROFESJONALIZM. BRAWO

 6. kiks

  @ZADOWOLONY Jak korzystałeś kilkakrotnie ,to pewnie pracy Ci nie znaleźli,ale wypłaty wzięli….

 7. Anonim

  Moje jedyne skojarzenie z urzedem pracy, to mega dlugie kolejki do pokoju 9. Przeciez 3 godziny to byla juz przesada. W innych pokojach obsuga szla sprawnie. Ludzie wyzywali, bo jak mozna bylo tak wolno pracowac na komputerze.

 8. Anonim

  Zlikwidowac te wszystkie urzedy pracy, bo są niepotrzebne. Niech powstaną agencje zatrudnienia, bo w tej chwili masę osób jest zarejestrowanych tylko dla ubezpieczenia zdrowotnego. Gdyby uzezpieczenie zdrowotne bylo dla kazdego obywatela przyznane od pandtwa i byliby tylko zarejestrowani ci, co naprawdę chcą podjac pracę, to 3/4 pracownikow urzedu pracy jest niepotrzebnych łącznie z dyrektorem. Ciekawe, czy te panie z urzedu poszlyby pracowac za najnizsza krajkrajową

 9. Anonim

  Proponują pracę nawet na pol etatu, a jak odmówisz, to jesteś wyrejestrowany. Jak mam utrzymac rodzinę za połowę minimalnego wynagrodzenia. Chcę pracowac na caly etat. Ciekawe, czy pani dyrektor poszlaby pracowac na pol etatu???????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526