Kolska Policja ma szansę przenieść się na Wyspę po Szkole Specjalnej! Starosta ustala to z Komendantem Wojewódzkim

Autor: kurier-kolski.pl | 18.02.2019

Już od pewnego czasu krążyły po mieście wieści, a teraz już oficjalnie wiemy, że trwają rozmowy Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego z Komendą Powiatową oraz Wojewódzką Policji w sprawie przeniesienia Komendy Powiatowej Policji w Kole z obecnie zajmowanych trzech budynków w centrum miasta do jednego dużego – po dawnej Szkole Specjalnej, przy ul. Mickiewicza 14. Zabytkowy budynek na Starówce stoi pusty i niedługo zacznie niszczeć. Jeśli plany powiodą się, dojdzie do zamiany gmachów i gruntów, nie tylko uda się uratować i zagospodarować kolejny zabytek, ale będzie to ogromna zmiana w bardzo wielu aspektach życia Koła. Jaka? Przeczytajcie dalej!

Aż 136 lat temu, w roku 1883, został wybudowany na kolskiej Starówce (a przebudowany i rozbudowany w roku 1938)  budynek tak zwanej Szkoły Realnej, późniejszego Gimnazjum, a potem wieloletniej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowowaczego. Ten okazały budynek, pomimo swojego wieku, trzyma się świetnie. W międzyczasie dobudowano do niego kolejne skrzydło, w którym znalazła miejsce duża sala sportowa.

Po przeprowadzce Szkoły Specjalnej do nowej siedziby przy ul. Kolejowej budynek pozostał pusty. Pozostała po odejściu poprzedniego burmistrza jego zastępczyni zapewniała, że miasto Koło jest zainteresowane odkupieniem od Powiatu Kolskiego tego kompleksu i zagospodarowaniem go. Jednak były to tylko słowa, obietnice bez pokrycia, jakie często ta osoba składała wszędzie i wszystkim dookoła. Już wtedy miasta nie było stać ani na zakup, ani nawet na przejęcie za darmo tych zabudowań, bo wiązałoby się to z kosztowną, wielomilionową adaptacją i gruntownym remontem. Z resztą miasto nie miało pomysłu na zagospodarowanie siedziby byłej szkoły i władze same nie wiedziały czy miałyby tam być mieszkania komunalne czy może biura.

Tymczasem zwyczajnie byłoby szkoda, żeby kolejny zabytek uległ dewastacji, bo gdy mury stoją puste, nieużytkowane i nieogrzewane, to postępuje ich niszczenie. A ten gmach to ważne i bardzo historyczne miejsce dla naszego miasta. Dlatego Starosta Kolski Robert Kropidłowski zaproponował, by kompleks dawnych budynków szkolnych przeznaczyć na siedzibę Komendy Powiatowej Policji, która obecnie jest rozrzucona aż w trzech miejscach: zajmuje dwa budynki przy ul. Sienkiewicza oraz teren przy ul. Prusa. Nie jest to logistycznie dobre dla Policjantów i rodzi wiele problemów, stąd propozycja Starosty spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony Komendanta Powiatowego oraz Wojewódzkiego Policji. Okazuje się, że teren przy ul. Mickiewicza byłby idealny na siedzibę kolskiej Policji, a na dodatek mundurowi zyskaliby jeszcze własną salę gimnastyczną i dużą salę konferencyjną. W zamian Powiat zyskałby budynki zajmowane dotychczas przez Komendę, co w konsekwencji przyczyniłoby się do dużych zmian w centrum Koła.

Jak podkreśla w rozmowie z naszym portalem Komendant Powiatowy Policji Artur Foryński, pomysł konsolidacji komendy w jednym miejscu, a szczególnie tam, po Szkole przy ul. Mickiewicza, bardzo przypadł mu do gustu. Komendant uważa go za dobry i już ma w głowie wizję tego przedsięwzięcia.

Oczywiście nie obejdzie się bez gruntownego remontu, ale środki na jego przeprowadzenie powinny się znaleźć ze środków zewnętrznych. Obecna główna siedziba komendy to też już stary budynek, jeszcze dobrze przedwojenny, a zaraz po wojnie już mieściła się tam Milicja, a potem Policja. W podziemiach do dziś są cele, areszt tymczasowy, który wykorzystywano 70 lat temu. Oczywiście obecnie już nikt ich nie używa.

Tymczasem, jeśli dojdzie do sfinalizowania tego pomysłu, uda się uratować i wspaniale zagospodarować dwa piękne kolskie zabytki: dawny Sejmik, który miasto zamierza remontować pod nową siedzibę Muzeum oraz sąsiadujący z nim dawny kompleks szkolny, tuż po drugiej stronie ulicy. Jest więc szansa, że już za 2-3 lata, wjazd na kolską Starówkę od strony Kaliskiego Przedmieście zmieni się nie do poznania. Oby te plany się ziściły, bo do tego potrzeba jeszcze kilku decyzji. Trzymamy kciuki!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo fotos
2 lat temu

lovoo code eingeben lovoo profil verifizieren http://lovooeinloggen.com/

Lech
Lech
5 lat temu

Fakty są takie, że mamy 88K ludzi i to nie jest mało. Fakty są takie, że kolski jest powiatem „większym-średnim” i to jest fakt. A to czy biedny czy bogaty to nie wiem – nie będę dyskutował. Na pewno nie jest powiatem małym – i to jest fakt !!!

Lech
Lech
5 lat temu

Sorry, ale podejmę rękawice. A jakie są fakty ?

Lech
Lech
5 lat temu

Mariusz !!! W Polsce jest lacznie 380 powiatow. 314 powiatow i 66 miast powiatow. W tym rankingu 380 jednostek powiat kolski zajmuje 148 miejsce – ponad 88000 ludzi. Nie wprowadzaj prosze ludzi w blad. Nasz powiat nie jest niewielki – nie mowie, ze jest gigantyczny, ale jestesmy tak w srodku.

Jarek
Jarek
5 lat temu

Powierzchnia zabudowy budynku po szkole to 745 x częściowo 2 kondygnacje.
Powierzchnia zabudowy obiektów policyjnych: 149 + 34 (garaże Prusa) +675 księgarnia + 230 x 3 kondygancję (komenda)
Faktycznie będzie im luźniej w budynku po szkole, złoty interes

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Nie prokurator tylko lekarz!

Lok
Lok
5 lat temu

Prokurator powinien @kisem sie zainteresowac

Temida
Temida
5 lat temu

Kis to może być rysiu lub Kaziu. Pozdrawiam was chłopaki

Tycyjiam
Tycyjiam
5 lat temu

@Kis: jako, że jesteś byłym i gorliwym funkcjonariuszem UB to wiesz, co jest pod posadzką. Ale że tak się z tym zdradzisz na forum, tego się nie spodziewałem.

Kis
Kis
5 lat temu

W tych lochach milicyjnych warto pod posadzkę zajrzeć,nie jednego by się znalazło…

Lech
Lech
5 lat temu

Mariusz !!! Powiat kolski jednym z mniejszych w kraju ? Cchyba nie. 85K ludzi. Koło jest jednym z większych powiatów. Chyba że się mylę. Pzdr

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Szanowny Panie Starostwo! Jako były funkcjonariusz jedynie SlusznychSluzb. Mundurowych w Mieście Koło Pań wie najlepiej ze kolska policja nadaje się tylko do 30 tki/ z szacunkiem. dla Jej uczniów Pań Forynski jako przypadkowy. komendant ma tylko wizję Może to symptomy. Choroby. ??????

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~ Jestem stąd

Piszesz, że „Wyspa polucją stać będzie..”
Może to i dobrze.
Przyjemności -choćby nagłych i nieoczekiwanych- nigdy za wiele! 🙂

Marcin
Marcin
5 lat temu

Żeby jeszcze zagospodarować ten pusty skwer pomięd
zy szkołą a wałem,co coś jak skwer na al Jana Pawła ,wloclawska.jakies alejki i ławeczki.

Jestem za
Jestem za
5 lat temu

Pomysł doskonały, konsolidacja by się przydała bo w obecnych gmachach niestety ciasnota. Tylko drobny szczegół budynek oddany przez właścicieli na cele publiczne z uszczegółowieniem Policja (czy jej poprzedniczki) z chwilą kiedy Policja odejdzie odezwą się spadkobiercy i Starostwo straci budynek w centrum. Oczywiście kibicuję żeby się udało, warunki pracy się polepsza i odnowiony będzie kolejny obiekt. Dla tej części grodu do doskonała przyszłość.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

i wkoncu będą miejsca parkingowe wolne na ul Sienkiewicza

kiks
kiks
5 lat temu

A nie lepiej zrobić jakaś szkolę o konkretnym kierunku,plastyczna ,malarska ,rolnicza lub inną.Szkoda psuć takiego budynku.A sala gimnastyczna w budynku policji potrzebna jak ku…. majtki.Niech Starosta pomysli ,a nie pozbywa sie problemu.

Lok
Lok
5 lat temu

Dobra decyzja

Strazok
Strazok
5 lat temu

TEMIDA: Jak co będzie? Strażnica OSP Koło. A co innego

Strazok
Strazok
5 lat temu

TEMIDA: Jak co będzie? Strażnica OSP Koło. A co innego

Jestem stąd
Jestem stąd
5 lat temu

Nikt nie pytał o zdanie rodziców dzieci niepełnosprawny ch. Ba władze szkoły i nauczyciele musieli się zgodzić. Ale najłatwiej zarządzać najsłabszym. A ich coraz więcej.. Przez tę chemię. Z drugiej strony Wyspa polucją stać będzie.. No ktoby to pomyślał. Może niektórxy przestaną ryglować drzwi po 16stej. Może i dobrze. Czy przedmieście zostanie bez policji? To bardzo źle. Zwłaszcza, że jak fama głosi byli niebezpieczni przenieśli się na przedmieście. Chcemy bezpiecznego przedmieścia. Kawał drogi będą mieli ludzie na policję. Nie zostawiajcie ludzi samych.

grzesz
grzesz
5 lat temu

Na podwójną ciągłą jest sposób. Na skrzyżowaniu przy klasztorze zrobić rondo. wymusi ono też ograniczenie szybkości, obecnie nie zawsze zachowywane.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Anonim z Kisem mogliby tam zamieszkać.
Kobra i paru innych też mogłoby już złożyć podanie o przydział lokalu.
Nie warto tego przemyśleć?

Temida
Temida
5 lat temu

A co będzie w budynku po obecnej komendzie? Tyle tam poszło pieniądzy na dostosowanie i remont

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

🙂 🙂

WALU
WALU
5 lat temu

Panie Starosto kibicuję Panu -Brawo !!!

Temida
Temida
5 lat temu

Ciekawe jak rozwiążą problem zakrętu podwójnej ciągłej żeby z mostu skręcić w lewo do komendy?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526