Na jakim etapie jest kolski odwiert geotermalny?

Autor: kurier-kolski.pl | 31.01.2019

Zakończyły się prace wiertnicze przy wykonywaniu otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Koło GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na miejskiej działce w Chojnach, choć nie oznacza to zakończenia zadania. Z największymi nadziejami czekać będziemy na wyniki badań parametrów wody, licząc na spełnienie marzeń kolan o wykorzystaniu naturalnych bogactw naszej ziemi – posiadaniu odnawialnych źródeł energii i czystym powietrzu. Prawdopodobnie najlepsze parametry osiągnie woda wydobywana z głębokości ok. 2785 metrów, w pokładach kredy. Dzięki prowadzonym wierceniom badawczym będziemy mieć dane geologiczne i hydrogeologiczne, które pozwolą zdecydować o dalszych losach inwestycji.

 

Prowadzona w Kole praca jest ważna nie tylko w perspektywie lokalnej, ale jest istotna dla regionu i kraju. Jest jedną z 7, dla których Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zawarł umowy na finansowanie ze środków programu priorytetowego NFOŚiGW pod nazwą „Geologia i górnictwo”. Potencjalne możliwości wykorzystania ciepła ziemi w Kole były elementem zainicjowanego przez głównego geologa kraju międzynarodowego projektu badawczego „Energia geotermalna podstawą niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju” określającego wstępnie możliwości dla wybranych obszarów na terenie Polski. Geotermia jest jednym z najlepszych źródeł energii i wpisuje się w aktualny program polityki energetycznej kraju. Jeśli spełnią się kolskie oczekiwania, przełoży się na komfort, jakość życia i zdrowie mieszkańców oraz kolejnych pokoleń.

Przypomnijmy, że Koło posiada podpisaną umowę o dofinansowanie w formie dotacji odwiertu geotermalnego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na kwotę 22 150 000 pln. Wykonawcą robót została wyłoniona w przetargu warszawska firma G-DRILLING S.A. Samorząd miejski opracował informację na temat realizacji zadania na dzień 24 stycznia br. Czytamy w dokumencie: „Od 02.08.2018 roku prowadzone są w sposób ciągły prace wiertnicze oraz badania geofizyczne i hydrologiczne opisujące kolejne pokłady w dziennych raportach. Warstwa wodonośna znajduje się w interwale poniżej 2785 m, w pokładach kredy. Pobrano próbki wody do badania wstępnego. Wg opinii geologa warunki złoża są bardzo korzystne, mówi się o temperaturze około 80 st. C – 90 st. C i dobrej wydajności złoża. Dnia 28.12. 2018 roku zakończono wiercenie otworu po dotarciu do głębokości 3905 m. Na podstawie wyników opróbowań jury dolnej – najgłębszych pokładów – nadzór geologiczny stwierdził brak perspektyw złożowych w tym rejonie.

Postanowiono o likwidacji otworu na tym poziomie korkiem cementowym. Obecnie wykonawca wykonuje cementowanie otworu. Po tym nastąpi  powrót do kredy dolnej w celu opróbowania i udostępnienia tego złoża, z którego będzie pobierana woda. Należy oczyścić otwór, zamontować specjalne filtry oraz pompy. Podczas pompowania oczyszczającego i pompowania pomiarowego prowadzone będą pomiary podstawowych parametrów eksploatacyjnych: wielkości wydobycia wody termalnej, temperatury wody termalnej, poziomu zwierciadła wody, temperatury zewnętrznej, ciśnienia. Na ostateczne wyniki trzeba będzie poczekać do zakończenia badań. Opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej będzie trwało około 6 miesięcy od zakończenia prac wiertniczych”. Zatem, odpowiedzi na większość stawianych przez nas pytań, przyjdą w połowie tego roku.

– Należy jednak pamiętać, że jest to tylko odwiert badawczo-poznawczy, jakich wiele w naszym kraju. Większym problemem będzie, co obserwujemy w Koninie, zdobycie środków na drugi odwiert, ale z pewnością będziemy o nie walczyć – powiedział burmistrz miasta Koła Krzysztof Witkowski.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
http://lovooeinloggen.com/

kontakt lovoo was ist ein match bei lovoo http://lovooeinloggen.com/

Kolanin
Kolanin
5 lat temu

A Ty jak zawsze prezentujesz lemingowe gadanie,zmień telewizje i pomyśl,bo szanse sa ogromne . Potrzeba mądrych ludzi we wladzach. Najlepiej ,żeby sprawą dofinansowania geotermi zajal sie powiat a nie SLD-miasto.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Kolanin

Nie porównuj Torunia do Koła!
Jeśli Ojciec Dyrektor T. Rydzyk postanowi zamieszkać w Kole, nasze szanse na geotermie wzrosną bez względu na temperaturę wody.

Kolanin
Kolanin
5 lat temu

Idiotycznych opinii nie brakuje>W Toruniu maja ok 60 st C i robią geotermie.Konin ma ok 90 st c i chce oprócz basenów , budować elektrownie Geotermia podhalańska rownież. To narazie są najwyższe temperatury wody w Polsce i niech cymbały nie gadają głupot.

as
as
5 lat temu

Już chyba jesteśmy blisko odkrycia prawdy, że ta cała geotermia dla Koła to wielka lipa. Elektrownia geotermalna, przy stwierdzonej temperaturze wody 80-90 st.C staje się mrzonką. Brak możliwości finansowania drugiego odwiertu i całej reszty infrastruktury przez NFOŚ potwierdza bezsens wydanych przez miasto na ten cel pieniędzy.

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
5 lat temu

Kolaninie najpierw niech Pan Maciaszek zostanie oczyszczony z zadzut9w stawianych przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi bo jeśli zostanie skazany prawomocnym wyrokiem karnym to nigdzie nie wróci a wybory jego zastępczymi pani Modrzejewskiej do widzenisa
Mieszkańcy Koła niechca już takich fachowców jak Jego Osoba

Kolanin
Kolanin
5 lat temu

To jak miasta( spółki miejskiej -Cieplika) nie stać na kredyt,to prywaciarza będzie stać?Głupie gadanie malkontentów.A Uniejów ,albo geotermia podhalańską ,to jak powstała ,jak nie z kredytów i dofinansowań zewnętrznych. To jest najważniejsza inwestycja ostatnich lat i niech fachowcy biorą sie do roboty.Jak nie,To p.Maciaszek wróci i geotermia będzie.

Git
Git
5 lat temu

Panie Mariuszu powiem tak niech pan nie nakręca tematu geotermia w Kole miała szansę w latach 90 a nie teraz i nic z tego niebędzie dziura zostanie i głupie gadanie. Chyba że faktycznie dostaniemy na drugi odwiert i miasto odda budowę ciepłowni geotermalne prywaciarzowi i będzie golił mieszkańców za ciepło tego mieszkańcy chcą nie sądzę.

Git
Git
5 lat temu

Drodzy mądrale mamy jeden odwiertu jako wiele w tym kraju jeśli nawet byśmy dostali dotację na drugi Konin 5 lat o to walczy. To jeszcze infrastrukturę techniczną trzeba zbudować koszt ok 100milionów złotych i teraz pytanie gdzie w Polsce Narodowy Fundusz zfinansował w formie dotacji taką inwestycję nigdzie i co w Kole będzie. Ciemny Narodzie opamiętaj się w tej ciemnocie. Propaganda

J-23
J-23
5 lat temu

Będzie drugie karrrrrlino.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
5 lat temu

Szkoda ze pan starosta nie remontuje dróg w kole i nie buduje nowych? Wystarczy że miasto umarza podatki od nieruchomości a wodociągi zaległości za wodę

ostrama
ostrama
5 lat temu

Szkoda, że tak ochoczo Pan burmistrz nie wspiera rozbudowy kolskiego szpitala!

Kobra
Kobra
5 lat temu

„Większym problemem będzie, co obserwujemy w Koninie, zdobycie środków na drugi odwiert”,,oj będzie, będzie burmistrzu z SLD

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526