W laboratorium na terenie kolskiego Szpitala można zrobić bezpłatnie test na wirusowe zapalenie wątroby typu C!

Autor: kurier-kolski.pl | 03.12.2018

W ponad 170 punktach pobrań ALAB laboratoria w całym kraju, w tym w 8 miejscach w województwie wielkopolskim, można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki wirusa HCV, który jest odpowiedzialny za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Choroba przez kilkadziesiąt lat potrafi rozwijać się bezobjawowo uszkadzając wątrobę, prowadząc do jej marskości, a nawet do raka. W Polsce nadal ponad 160 tys. osób nie wie, że jest zakażonych. Do końca roku w wybranych laboratoriach, w tym także w Kole, w laboratorium przy ul. Poniatowskiego (szpital) istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki w kierunku zakażenia HCV – bezpłatnie! Jeśli chodzisz do dentysty, do fryzjera, kosmetyczki lub leżałeś/aś w szpitalu – ten problem może dotyczyć również Ciebie, dlatego warto się za darmo przebadać.

 

Młody wirus, stary problem

Wirus HCV został odkryty stosunkowo niedawno, dlatego wszelkie działania mające na celu jego zwalczanie, zostały wprowadzone dopiero w ostatnich 25 latach. W grupie ryzyka są, m.in.:  osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, regularnie korzystają z zabiegów medycznych,
np. u stomatologa, z usług salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy tatuażu. Do zakażenia może dojść w przypadku naruszenia ciągłości skóry, gdy do organizmu osoby niezakażonej dostanie się choć odrobina krwi, w której znajduje się wirus HCV. Największe ryzyko przeniesienia zakażenia występuje tam, gdzie nie są zachowane najwyższe standardy higieny oraz sterylizacji. Należy pamiętać o tym, że niektóre zachowania, takie jak dożylne zażywanie narkotyków lub ryzykowne zachowania seksualne, również zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia.

Twój wybór

„WZW typu C przez wiele lat nie musi dawać żadnych specyficznych objawów. Bardzo często jest to zwykłe zmęczenie, bóle stawów, objawy podobne do grypy. Nie identyfikujemy ich z ciężkimi chorobami wątroby, a nieleczone, po 20-30 latach, mogą prowadzić do marskości wątroby, konieczności transplantacji, a nawet do raka wątrobowo-komórkowego” – mówi ekspert akcji,
prof. Robert Flisiak, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego
w Białymstoku. „W niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby wątroby spowodowanej przez HCV, żadna z dostępnych metod leczenia może nie być wystarczająca i choroba może zakończyć się śmiercią. Tylko od nas zależy, czy chcemy żyć w nieświadomości, czy zdiagnozować zakażenie HCV zanim rozwinie się marskość lub rak wątroby, rozpocząć leczenie i wyeliminować wirusa z organizmu” – kontynuuje.

Nowa nadzieja

W Polsce od 2015 r. roku dostępne są leki pozwalające na skuteczne wyleczenie zakażenia wirusem HCV. Są to rewolucyjne terapie, o blisko 100% skuteczności, bardzo wysokim bezpieczeństwie
i minimalnych skutkach ubocznych. Leki te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego „Leczenia przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową”. Coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości szybszego powrotu do zdrowia. „Stworzony przez Ministerstwo Zdrowia program lekowy to jeden z najlepszych programów w Europie, powstałych z myślą o pacjentach.
Dzięki dobremu finansowaniu oraz szerokiemu dostępowi do najnowszych terapii, obecnie prawie w całym kraju nie ma kolejek do terapii, co oznacza, że każdy zdiagnozowany pacjent może rozpocząć leczenie prawie natychmiast” – mówi Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Bądź zdrów!

Wprowadzenie skutecznego leczenia pozwala na pozbycie się wirusa z krwi, dlatego teraz najważniejsze jest to, by znaleźć tych, którzy nie są świadomi swojego zakażenia. Stanowią oni ryzyko dla innych, ponieważ mogą transmitować wirusa na kolejne osoby. Tymczasem wystarczy wykonać krótki i bezbolesny test, by przekonać się, że jesteśmy zdrowi. „Wykonanie testu polega na nakłuciu opuszka palca, pobraniu kropli krwi. Wynik będzie już znany po 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 170 punktów pobrań ALAB
w wybranym mieście, w godzinach jego funkcjonowania. W przypadku wykrycia przeciwciał
anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka” – dodaje lek. med. Agata Strukowz ALAB laboratoria.

Punkty Pobrań w województwie wielkopolskim

W województwie wielkopolskim z bezpłatnego testu kwalifikacji w kierunku zakażenia HCV można skorzystać w 8 punktach pobrań.  Jedno z tych laboratoriów znajduje się w naszym Kole, przy ul. Ks. Józefa Poniatowskiego 25 (na terenie Szpitala).

Źródło: ALAB

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Jak długo trwa ta akcja?

Ciekawa
Ciekawa
5 lat temu

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

czytelnikkk
czytelnikkk
5 lat temu

Faktycznie, przepraszam za głupie pytanie, zasugerowałem się zdaniem „W przypadku wykrycia przeciwciał anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka”. Wynikałoby z tego, że tylko druga część testu jest bezpłatna, ale na plakacie jest napisane, że test kwalifikacyjny również jest również bezpłatny.

Swoją droga na liście nie ma ryzykownego seksu, np. analnego. Także oralny jeśli komuś krwawią dziąsła, czy też podczas miesiączki. Ryzyko jest minimalne, ale tam gdzie krew się pojawia podczas np ostrego seksu, ryzyko się zwiększa. Jeśli ktoś ma krwawiące dziąsła niebezpieczny może być również sam pocałunek.

czytelnikkk
czytelnikkk
5 lat temu

A ile kosztuje ten pierwszy test: na wykrycie przeciwciał anty-HCV?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526