Kolejna spółka miejska ma nowego Prezesa! Do MZUK po 3 latach powrócił Andrzej Sobczak

Autor: kurier-kolski.pl | 14.12.2018

Dziś od rana obradowała nowa Rada Nadzorcza Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. w Kole, powołana niedawno przez Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego i doszło do kolejnej zmiany na stanowisku szefa tej spółki miejskiej. W miejsce dotychczasowej Prezes Krystyny Trafnej Rada Nadzorcza powołała nowego Prezesa Andrzeja Sobczaka, który już wcześniej kierował zakładem, a został zwolniony zaraz na początku rządów byłego burmistrza Stanisława Maciaszka przez ówczesną Radę. Jest to więc kolejny po nowym szefie MZEC-u prezes komunalnej firmy w Kole, który był od lat wcześniej związany ze swoim zakładem, a został doceniony przez obecne Rady Nadzorcze i burmistrza.

 

Dotychczasowa Prezes Krystyna Trafna złożyła tuż przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Nadzorczej rezygnację z funkcji szefa spółki motywując tym, że obejmując prowadzenie firmy miała obiecane ze strony władz miasta pomoc i wsparcie finansowe, a nie otrzymała go. Twierdziła też, że objęła spółkę już w bardzo złej kondycji finansowej, która pogarszała się.

Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski tak skomentował dla Czytelników naszego portalu wybór nowego Prezesa przez Radę Nadzorczą MZUK: – Pan Andrzej Sobczak to bardzo doświadczony menadżer pracujący wcześniej w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych, który był prezesem tej spółki w czasach, gdy miała ona o wiele trudniejszą sytuację na lokalnym rynku niż w okresie późniejszym, gdy nie było tak zwanego in-house, a więc firma nie mogła mieć wyłączności w odbiorze odpadów komunalnych dla Miasta Koła. Kolejni prezesi mieli dużo większe możliwości, a mimo to zakład przynosił straty. Dlatego uważam, że Rada Nadzorcza podjęła słuszną decyzję powierzając mu dalsze losy MZUK-u.

Nowy Prezes MZUK Andrzej Sobczak ma 50 lat i jest z zawodu ekonomistą. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Szefem spółki został w kwietniu 2008 roku, aby po 7 latach, 4 grudnia 2015 roku, zostać zwolnionym za rządów poprzedniego burmistrza. Zapowiada, że swoją pracę w spółce rozpocznie zrobieniem audytu ukazującego stan firmy jaką przejmuje. – Z tego co już widzę stan finansowy jest tragiczny. Zakład ma także nie sfinalizowaną najważniejszą umowę in-house z Gminą Miejską Koło na 2019 rok na obsługę odbioru odpadów komunalnych od odbiorców indywidualnych, z KTBS oraz terenu kolskich spółdzielni mieszkaniowych, a jest to najważniejsza umowa dla MZUK-u. Będę się intensywnie rozeznawał co można zrobić, by wyciągnąć firmę z długów, by wszystko chociaż się bilansowało i będę chciał wprowadzać program naprawczy.

Jak podkreślił w rozmowie z naszym portalem Prezes Sobczak, za czasu, gdy poprzednio kierował spółką przynosiła ona niewielkie zyski, ale nie miała strat, a firma wtedy nie zaciągnęła ani złotówki kredytu. W ostatnich miesiącach ustępująca prezes zaciągnęła taki kredyt w wysokości 90.000 zł. który teraz dodatkowo mocno obciąża MZUK. Problemem są także wciąż niejasne sprawy z dwoma śmieciarkami. Jak mówi Prezes, w niedalekiej przyszłości trzeba również powrócić do sprawy budowy PSZOK i przeniesienia siedziby zakładu w inne miejsce, by firma nie była kulą u nogi mieszkańcom pobliskiego osiedla domów jednorodzinnych.

Opr.: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
37 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kobra
Kobra
4 lat temu

a pózniej będzie rozliczenie 5 prezesów Witkowskiego

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

A muk wysłać.

Znam sprawę.
Znam sprawę.
4 lat temu

A trzy dni potem w telewizji właśnie pokazywano nzuk ale w innym mieście. Różnica taka, że tam było lepiej. I potem niektórzy żałowali, że chłopak filmiku nie wysłał.

Michał
Michał
4 lat temu

Zaraz będzię rozliczenie 5 prezesów Maciaszka

Oby na lepsze
Oby na lepsze
4 lat temu

Pan prezes zatrudniał sporą liczbę pracowników z PUP, którym to PUP płacił. Staże strukturalne czy jakieś tam. Pracowali również ludzie odpracowujący zasądzone kary społeczne. To były osczędności i nawet jeśli ci pracownicy do najlepszych nie należeli to jednak coś zrobili a darmowi. Czy remonty były zrobione przez panią prezes, bo tam po hali chodzili wcześniej? Kiedyś jeden z tych pracowników odpracowujących karę porobił zdjęcia i chciał wysłać do telewizji zwłaszcza Kiedy p na zdjęciu pokazał się szczur. Ale, że na zdjęciach ujął jedną panią, która zresztą też nie była na tzw stanie płacowym ale zabroniła mu to robić. Usłuchał, mimo że On nie z tych najgrzeczniejszych. Coby wtedy było gdyby to pokazali w tv publicznym? Może obecny pan prezes postara się o lepsze warunki pracy.

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj
4 lat temu

Kto będzie księgowym w mzuk?

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

@~Ciekawska

Na pewno „fistaną”!
Jakby mogli nie „fistać”?

Iguana
Iguana
4 lat temu

Co to za panie są w tych radach nadzorczych z tym samym nazwiskiem?

Ciekawska
Ciekawska
4 lat temu

Tak bezstronnie: zastanawiam się czy Ci zwolnieni fistaną odprawy? Ponoć prezes mzec był krótko ale się starał.

Radny Miejski 2 kadencja
Radny Miejski 2 kadencja
4 lat temu

Andrzeju do roboty rozliczenia czas zacząć

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

@~Tom Bombadil

Najlepiej z przedszkola!

Tom Bombadil
Tom Bombadil
4 lat temu

Ja bym postawił na kogoś młodszego. Ale poznacie po owocach.

Nick
Nick
4 lat temu

Nie wiesz dlaczego? Wsadzał swoich i co z tego wyszło. Ruina.

rodzic
rodzic
4 lat temu

A dlaczego pan Maciaszek zwolnił pana Sobczaka , chyba nie był taki super!

lok
lok
4 lat temu

gratulacje panie burmistrzu przegnac to towarzystwo wzajemnej adoracji z kola napraw pan bledy popelnone przez czlowieka z pseudo dobrej zmiany w kole

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

@~kiks

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem i naucz się wreszcie rozumieć co czytasz!
Drugie zdanie jest w trybie przypuszczającym (Ty, gdybyś był wężem…)!!!
To nie mnie potrzebne są leki, tylko Tobie szkoła!

kiks
kiks
4 lat temu

@Anonim = masz cos z tych chazardów,oni w kazamatach już po wojnie stwierdzili ,ze skóra z człowieka nie nadaje się na buty…Ale bierz leki dalej…

Ojej
Ojej
4 lat temu

A niektórzy starzy pracownicy płaczą…

gołśb
4 lat temu

Jest OK. Profesionalista na swoim miejscu. Koło 1000000 +

Gites
Gites
4 lat temu

Panie prezesie prosze zrobić kontrolę i wszelkie nieprawidłowości wyłapać a potem oddać do prokuratury i proszę i tym informować mieszkańców Koła.Dziekujemy.

90
90
4 lat temu

90 000 zl kredytow w ciagu kilku miesiecy prezesowania. A przeciez byla p.prezes byla wczesniej w Radzie Nadzorczej spolki i nie wiedziala, ze stan finansowy tej spolki jest tragiczny ? Wiedziala, ze moze wiecej zarobic jako pani prezes – to wiedziala. No i jak tu dojsc ladu? Panie nowy prezesie, faktycznie trzeba zinwentaryzowac MZUK i bez „Boze zmiluj sie” nawet wystapic o ukaranie winnych takiej sytuacji. Powodzenia.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

@~Kobra

Będę zdzierać skórę z węży i robić torebki.
Ty, gdybyś był wężem, nie nadawał byś się nawet na buty dla ubogich.

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj
4 lat temu

Kobra ty….

Kobra
Kobra
4 lat temu

Bók Twój bedzie sprawiedliwy jak Ci znacjonalizują komuniści dom z lokatorami .Z czego do emeryturki Ty dorobisz?

kiks
kiks
4 lat temu

to jest jego Bók,i wam nic do tego…

ania
ania
4 lat temu

Janusz Kupczak pytanie. Co znaczy słowo Bók?

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Oj, Janusz, Janusz!

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
4 lat temu

Pan Bók nie rychliwy ale sprawiedliwy Tak trzymać !

Popierający zmianę
Popierający zmianę
4 lat temu

Jeszcze tylko dwie spółeczki, a później czas przyjrzeć się dyrektorom jednostek oświatowych.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

Wszystko wraca na swoje miejsce. Oby nam tylko burmistrz do MTC nie „uciekł”!

Kolanin
Kolanin
4 lat temu

Miało być porządku po siwym

Kolanin
Kolanin
4 lat temu

Konsekwentnie robione są porządki po swym i to mi się bardzo podoba.Tak trzymać i ani kroku do tyłu Panie Burmistrzu A pieski oderwane od koryta niech sobie ujadają.One szczekają a karawana jedzie dalej przez najblizsze 5 lat.

Gghy
Gghy
4 lat temu

Panie Witkowski wstydź się Pan te same osoby przywracać!

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj
4 lat temu

A pan Rosiak to co przedstawia?

gość
gość
4 lat temu

Brawo

Iguana
Iguana
4 lat temu

Brawo Panie Burmistrzu! Zostały jeszcze dwie spółki.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526