Wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. na okoliczność 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wspominano podczas uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę oraz ofiary tamtych wydarzeń, odprawionej w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Kole. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Miasta Koła i Powiatu Kolskiego w osobach: Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego, Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Kolskiego Marka Świątka.
13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Na mocy dekretu zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, w tym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zakazano organizowania strajków i akcji protestacyjnych. Zawieszono wydawanie gazet i czasopism. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Rozpoczął się czas internowania, szykanowania, prześladowania, emigracji. Polacy nie zgadzali się na odebranie wolności.
Rocznica ta skłania do refleksji i osobistych przemyśleń o Ojczyźnie, dlatego w tym czasie składany jest hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze. W naszym mieście każdego roku Rada Oddziału NSZZ Solidarność w Kole zaprasza mieszkańców miasta Koła i powiatu na Mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego, z udziałem pocztów sztandarowych. W parafii przy ul. Blizna znajduje się tablica upamiętniająca tamte zdarzenia. Jeszcze do niedawna usytuowana była na zewnątrz świątyni, a obecnie znajduje się w jej murach.
Po nabożeństwie reprezentanci jednostek samorządowych, związków i stowarzyszeń oraz placówek edukacyjnych złożyli kwiaty przy tablicy pamięci.
Źródło: UM w Kole
@~bartek
Moim zdaniem nie powinny.
Niestety, to już taki nie najbardziej właściwy nawyk naszych czasów.
czy uroczystosci panstwowe musza byc w kosciele
Piękna uroczystość,ważna zwłaszcza dla młodych ludzi.Dziękujemy panie przewodniczący Solidarności.Jest pan właściwym człowiekiem na właściwym miejscu!
Ciekawe czy każdy ministrant poczuł ślimaka?
Ciekawe, ilu sympatyków kapłaństwa jest wśród sympatycznych ministrantów?
Oni do niczego w życiu jeszcze nie przyznali się i tylko obojętnych na los Polski a w tym naszego miasta mogą ogłupiać. Wszyscy którzy byli wychowani przez rodziców i dziadków w wierze i symoatii do kapłaństwa zawsze stawią takim mędrcom świata opór.
@~ Kobra
Tobie, jako ofierze brakoróbstwa przemysłu gumowego, nikt z tego powodu hołdu nie złoży!
„składany jest hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze”No pięknie ,tylko dlaczego składają osoby winne tej zbrodni,członkowie i krewni betonowego odłamu PZPR a teraz SLD?
GIT