Kolanie znów pamiętali o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Autor: kurier-kolski.pl | 15.12.2018

Wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. na okoliczność 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wspominano podczas uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę oraz ofiary tamtych wydarzeń, odprawionej w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Kole. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Miasta Koła i Powiatu Kolskiego w osobach: Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego, Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Kolskiego Marka Świątka.

 

13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Na mocy dekretu zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, w tym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zakazano organizowania strajków i akcji protestacyjnych. Zawieszono wydawanie gazet i czasopism. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Rozpoczął się czas internowania, szykanowania, prześladowania, emigracji. Polacy nie zgadzali się na odebranie wolności.

Rocznica ta skłania do refleksji i osobistych przemyśleń o Ojczyźnie, dlatego w tym czasie składany jest hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze. W naszym mieście każdego roku Rada Oddziału NSZZ Solidarność w Kole zaprasza mieszkańców miasta Koła i powiatu na Mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego, z udziałem pocztów sztandarowych. W parafii przy ul. Blizna znajduje się tablica upamiętniająca tamte zdarzenia. Jeszcze do niedawna usytuowana była na zewnątrz świątyni, a obecnie znajduje się w jej murach.

Po nabożeństwie reprezentanci jednostek samorządowych, związków i stowarzyszeń oraz placówek edukacyjnych złożyli kwiaty przy tablicy pamięci.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@~bartek

Moim zdaniem nie powinny.
Niestety, to już taki nie najbardziej właściwy nawyk naszych czasów.

bartek
bartek
5 lat temu

czy uroczystosci panstwowe musza byc w kosciele

rodzic
rodzic
5 lat temu

Piękna uroczystość,ważna zwłaszcza dla młodych ludzi.Dziękujemy panie przewodniczący Solidarności.Jest pan właściwym człowiekiem na właściwym miejscu!

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj
5 lat temu

Ciekawe czy każdy ministrant poczuł ślimaka?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Ciekawe, ilu sympatyków kapłaństwa jest wśród sympatycznych ministrantów?

Widz
Widz
5 lat temu

Oni do niczego w życiu jeszcze nie przyznali się i tylko obojętnych na los Polski a w tym naszego miasta mogą ogłupiać. Wszyscy którzy byli wychowani przez rodziców i dziadków w wierze i symoatii do kapłaństwa zawsze stawią takim mędrcom świata opór.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@~ Kobra

Tobie, jako ofierze brakoróbstwa przemysłu gumowego, nikt z tego powodu hołdu nie złoży!

Kobra
Kobra
5 lat temu

„składany jest hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze”No pięknie ,tylko dlaczego składają osoby winne tej zbrodni,członkowie i krewni betonowego odłamu PZPR a teraz SLD?

Gites
Gites
5 lat temu

GIT

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526