Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole porządkowali kolskie nekropolie

Autor: kurier-kolski.pl | 01.11.2018

Kolejny raz Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole włączyła się w porządkowanie kolskich nekropolii: cmentarza ekumenicznego oraz cmentarza parafialnego. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie, odpowiadając na apel Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, dbają, by przed dniem Wszystkich Świętych uprzątnąć cmentarne alejki, oczyścić z mchu zabytkowe nagrobki, odsłonić zatarte przez czas nazwiska tych, którzy odeszli.

 

Cmentarz ekumeniczny, dawniej zwany „ewangelickim”, znajduje się naprzeciwko szkoły, po drugiej stronie ul. Poniatowskiego. Nieco zapomniany i zaniedbany, jest jednak miejscem spoczynku wielu zasłużonych mieszkańców miasta Koła i Polski – przede wszystkim Niemców wyznania ewangelickiego i Polaków niemieckiego pochodzenia. Cmentarz ten jest jednocześnie świadectwem wielokulturowej historii naszego miasta. Coroczne porządkowanie nekropolii jest za każdym razem okazją, by kolejne roczniki młodzieży uczyły się tolerancji i poznawały barwną historię miasta i związanych z nim ludzi. Opowiadała o nich młodzieży z SP2 Elżbieta Gross – wiceprezes SPMK.

Uczniowie kolskiej „dwójki” nie zapominają też o najstarszym kolskim cmentarzu – parafialnym przy ul. Poniatowskiego: pomagają sprzątać zabytkowe groby i alejki, zapalają znicze m. in. na mogile zbiorowej ofiar nalotu z 2 września 1939 r., poznają sylwetki ważnych dla Koła postaci oraz oddają cześć ich pamięci.

Źródło: SP2 Koło

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Marcinek
Marcinek
5 lat temu

Drodzy państwo, jak tak można? Dzieciaki pracują, uczą się historii tego miasta. Taka fajna rzecz a Wy tu jakieś dziwne historie wplatacie. Wstyd!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Do Europarlamentu…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Zrobi to przed nas następnymi wyborami.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
5 lat temu

A Katarzyna Hamiga tym razem nie sprzątala tak jak przed wyborami i wtedy tak ładnie pozowala do zdjęć?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526