Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 10.11.2018

Wyznaczony do pełnienia funkcji Burmistrza Miasta Koła Jan Stępiński, Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Kole Józef Wronkiewicz oraz Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek zapraszają mieszkańców miasta i powiatu kolskiego do udziału w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w najbliższą niedzielę, 11 listopada. W tegoroczne 100-lecie odzyskania niepodległości jest patriotycznym obowiązkiem każdego z nas zamanifestowanie swojej miłości do Ojczyzny, dlatego nasza Redakcja apeluje nie tylko o powszechne wywieszenie flag i polskich symboli narodowych w tym szczególnym dniu (także w oknach mieszkań), ale o wzięcie udziału w uroczystościach przed Starostwem, przemarszu przez nasze miasto, i uczestniczeniu w nabożeństwie w kolskiej Farze i w ogólnonarodowym odśpiewaniu hymnu.

 

W programie uroczystości m.in. zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji szkół, instytucji, organizacji oraz mieszkańców miasta i powiatu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, ul. Sienkiewicza 21/23, odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej na maszt, powitanie zebranych, złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą „Poległym Obywatelom Miasta Koła Za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1918, 1939-1945” oraz „Pamięci Zasłużonym Obywatelom Ziemi Kolskiej, którzy po 123 Latach Niewoli 11 Listopada 1918 roku wprowadzili Pierwszy Polski Tymczasowy Zarząd Powiatu Kolskiego”, przemarsz wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego do kościoła farnego w Kole.

W trakcie przemarszu nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945 – 1956 w byłej siedzibie NKWD i UB przy ul. Grodzkiej, przy pomniku „Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914 – 1918, 1939 – 1945”, wystąpienie okolicznościowe Dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasza Nuszkiewicza oraz Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka, odsłonięcie pamiątkowej tablicy na kamieniu przy Drzewie Pamięci. Następnie przemarsz i uroczystości w kościele farnym: montaż słowno-muzyczny pt.: „Drogi do wolności” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu, uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, koncelebrowana przez kolskich kapłanów. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Chór farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego. Następnie „Niepodległa do Hymnu” – ogólnopolskie śpiewanie hymnu.

Program uroczystości:
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2018

8.45 – Zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji szkół, instytucji, organizacji oraz mieszkańców miasta i powiatu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, ul. Sienkiewicza 21/23.

9.00 – Rozpoczęcie uroczystości:

  • odegranie hymnu państwowego,
  • podniesienie flagi państwowej na maszt,
  • powitanie zebranych,
  • złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą „Poległym Obywatelom Miasta Koła Za Wolność Ojczyzny w latach 1914 – 1918, 1939 – 1945” oraz Pamięci Zasłużonym Obywatelom Ziemi Kolskiej, którzy po 123 latach niewoli 11 Listopada 1918 roku wprowadzili Pierwszy Polski Tymczasowy Zarząd Powiatu Kolskiego”,

9.15 – Przemarsz wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego do kościoła farnego w Kole
W trakcie przemarszu złożenie wiązanek kwiatów:

  • pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945 – 1956 w byłej siedzibie NKWD i UB przy ul. Grodzkiej,
  • przy pomniku „Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914 – 1918, 1939 – 1945”,
  • wystąpienie okolicznościowe Dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasza Nuszkiewicza, Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka,
  • odsłonięcie pamiątkowego kamienia przy Drzewie Pamięci,
  • przemarsz do kościoła farnego.

10.30 – Montaż słowno-muzyczny pt.: „Drogi do wolności” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu

10.45 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, koncelebrowana przez kolskich kapłanów. Oprawa muzyczna – Chór farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

12.00 – „Niepodległa do Hymnu” – ogólnopolskie śpiewanie hymnu.
Wydarzenia towarzyszące:

11 listopada (niedziela)

14.00 – Miejski Dom Kultury w Kole, ul. Słowackiego 5: Wernisaż wystawy pt.: „W kręgu zabytków Koła”

19.18 – Miejski Dom Kultury w Kole, ul. Słowackiego 5. Koncert poświęcony 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości pt.: „Wolność. Kocham i Rozumiem”. Wstęp wolny!!!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526