4. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Kole [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.11.2018

Ciekawa impreza kulturalna o regionalnym znaczeniu i zasięgu – 4. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, zakończyła się w naszym mieście w ostatnich dwóch dniach października. W ramach festiwalu odbyło się w całej Wielkopolsce ponad 80 wydarzeń i wystaw. Ostatnie dwa dni w Kole oraz zakończenie i podsumowanie festiwalu odbyło się w naszym mieście jako uhonorowanie przypadającego właśnie 40-lecia działalności KKF FAKT im. prof. T. Cypriana.

W poniedziałek 29 października odbył się Przegląd portfolio w siedzibie Muzeum Technik Ceramicznych. Przegląd miał charakter otwarty. KKF FAKT i MTC zaprosili do udziału wszystkich zainteresowanych, szczególnie studentów szkół artystycznych oraz fotografów. Forma prezentacji swoich prac była dowolna, a zdjęcia mogły być w formie w odbitek, albumu, książki, bądź na cyfrowych nośnikach.

Popołudniu tego samego dnia otwarto dwie wystawy autorskie członków klubu. O godzinie 15.00 w podziemiach Ratusza nastąpił wernisaż wystawy „Szkocja w kratę“ autorstwa Patryka Andre (o czym szczegółowo pisaliśmy już wcześniej – pod spodem ten materiał):

„Szkocja w kratę” Patryka Andre w gotyckich piwnicach kolskiego Ratusza [WIDEO]

Zdjęcia powstały podczas podróży do krainy owiec i zielonych pastwisk, miast i miasteczek rybackich gdzie prawdziwi mężczyźni noszą spódniczki w kratę. Oglądając wystawę przeniesiemy się do Glasgow i jego nekropoli, zatrzymamy się na chwilę w Edynburgu oraz przemierzymy okolice Gór Kaledońskich i wybrzeże w rezerwacie St Abbs Head oraz wyspę Skye.

A wieczorem o 18.00, w Galerii Restauracji Biały Fortepian, swój wernisaż miała wystawa Olgi Bejm pt. „To był rok…“

„Pierwszy rok, w którym poznałam i nauczyłam się wykonywać fotografię analogową na filmie 35 mm oraz w technice mokrego kolodionu. W roku tym wiele się zmieniało, wiele doświadczałam. Był to czas, w którym musiałam zakończyć kilka etapów i wejść w nowe role. Przeszłam proces bardzo dużej przemiany. Otwierania oczu na coraz to nowe aspekty. Poznawania wirującego świata na nowym poziomie. Podejmowania wysiłku, przyjmowania wyzwań rzucanych przez los, walki z przeciwnościami, próbowania niezależności i doświadczania jej konsekwencji.
Tytuł nawiązuje również do często wypowiadanych przez starsze pokolenie słów. Poruszany jest tu aspekt przemijania. Tego, co stare, zniszczone, zaniedbane. Nikogo już nieobchodzące miejsca, zmieniająca się przestrzeń, zaniedbane relacje międzyludzkie. Zmiany w przynależności do grupy i kontakcie z ludźmi. Pozostawiona pusta, a jednocześnie zaśmiecona przestrzeń.“

*****************************************************************************
Drugi dzień poświęcony był patronowi Kolskiego Klubu Fotograficznego FAKT w Kole profesorowi Tadeuszowi Cyprianowi i zaczęto od oprowadzenia przez kuratora Adama Sobotę po wystawie „Fotografie – Tadeusz Cyprian“ o godz. 11.00. Wystawa ta znajduje się w siedzibie Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i prezentuje zdjęcia autorstwa Tadeusza Cypriana, które przenoszą nas nie tylko na początek XX wieku, ale zabierają w podróż po Europie. Oryginalne prace udostępnione zostały ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Oprócz zdjęć znajdują się na niej pamiątki i publikacje związane z postacią profesora, które udostępnione zostały przez Panią Izabelę Malińską z rodzinnego archiwum oraz Janusza Nowackiego, Adama Wilka i Olgę Głowacką.

W samo południe odbyła się Sesja Popularno-Naukową poświęcona twórczości fotograficznej Tadeusza Cypriana w Miejskim Domu Kultury. Sesję rozpoczął wykład Adama Soboty – „Tadeusz Cyprian – życie z fotografią“. Kolejnym prelegentem był Maciej Szymanowicz, który opowiedział o „Pasji i zamiłowaniu“ – fotografia reporterska i małoobrazkowa w twórczości T. Cypriana, a jako ostatnia wystąpiła Monika Piotrowska badająca dzieje profesora z okresu I wojny światowej. – „Obiektyw w kamaszu. Cyprian na I wojnie światowej“.

Po dłuższej przerwie, o godz. 17.00, nastąpiło otwarcie wystawy „Nieznane negatywy Tadeusza Cypriana z I wojny światowej“. Historię związaną z negatywami i zachowanymi na nich obrazami przybliżył kurator wystawy – Rober Andre.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM BY ZOBACZYĆ NAGRANIE WIDEO:

Wydarzenia festiwalowe obejmujące wystawy i sesję popularno-naukową zorganizowano dzięki współpracy z Władysławem Nielipińskim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Robertem Andre oraz Olgą Głowacką, którzy koordynują wydarzenia w Kole, jak i wsparciu partnerów: Andre Abrasive Articles, Izomer, Wood-Mizer Industries, PRDM, Presilo, jaki i współfinansowaniu z 1% podatku dochodowego przekazanego KKF FAKT oraz współfinansowaniu zadania publicznego „Kolskie wystawy fotograficzne w ramach 4 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki” przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: KKF FAKT

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526