230-letnia Pustelnia św. Bogumiła w Dobrowie poświęcona przez biskupa Wiesława Meringa po remoncie [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 09.10.2018

W dniu 22 września 2018 r. odbyła się w Dobrowie (gm. Kościelec) bardzo ważna i doniosła uroczystość, podczas której Ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Biskup Wiesław Alojzy Mering dokonał poświęcenia po generalnym remoncie zabytkowej 230-letniej drewnianej Pustelni św. Bogumiła, a także dwóch obrazów podarowanych przez jedną z miejscowych rodzin. Była to też okazja, by Kustosz Sanktuarium św. Bogumiła w Dobrowie ks. mgr Wojciech Marciszewski został mianowany przez Biskupa Kanonikiem Honorowym Kapituły Uniejowskiej. Pod spodem można obejrzeć obszerny fotoreportaż z wydarzenia, a także nagranie wideo z dobrowskiej uroczystości. Serdecznie zachęcamy!

 

W roku 1788 został wybudowany w Dobrowie (gm.Kościelec) urokliwy maleńki drewniany kościółek zwany do dziś „kaplicą na puszczy”. To właśnie w tym miejscu miała być pustelnia z szałasem, gdzie setki lat temu osiedlił się św. Bogumił. Nasz sławny biskup-pustelnik urodził się w niedalekim Koźminie w roku 1116, a dokonał ziemskiego żywota właśnie tu, w pięknym Dobrowie, po 12 latach ascetycznego życia, w 1182 roku. Pamięć o tym wspaniałym kapłanie i pustelniku przetrwała aż ponad 800 lat, a miejscowa, bogobojna ludność oddaje cześć św. Bogumiłowi i doświadcza za jego pośrednictwem wielu Łask Bożych.

Św. Bogumił jest Patronem Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Poznańskiej,(do niedawna także Gdańskiej i Wrocławskiej ), oraz Diecezji Włocławskiej, Patronem Miasta Koła i Miasta Uniejowa, także dawnym Patronem Polski oraz noszącym tytuł „Słynnego Cudotwórcy”.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM, BY ODTWORZYĆ NAGRANIE Z POŚWIĘCENIA:

230-letni drewniany kościółek w Dobrowie powstał w miejscu wcześniej tu istniejącego. W ostatnich latach znacznie podupadł i wymagał pilnie generalnego remontu. Odnowienie pustelni, zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz, a także studzienki, z której – jak głosi tradycja – czerpał wodę sam święty Pustelnik, możliwe było dzięki staraniom Proboszcza i Kustosza Sanktuarium św. Bogumiła, ks. kan.Wojciecha Marciszewskiego, a także ofiarności parafian z Parafii Św. Trójcy w Dobrowie (200.000 zł), podarowaniu aż 100.000 zł przez już – niestety – nieistniejącą jednostkę OSP z Kwiatkowa (wioski wysiedlonej przez Kopalnię Odkrywkową Węgla Brunatnego Adamów S.A.), oraz dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kole (20.000 zł).

Jak pięknie napisano o tej wspaniałomyślnej ofiarności na nieoficjalnej stronie Świętego Bogumiła na Facebooku ( adres: https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99ty-Bogumi%C5%82-strona-nieoficjalna-1783758258556573/?__xts__[0]=68.ARChE6k24IwwdfU4ytNlyoisA4yr_RdnBghlfAJRLF98DpIlJYViN6Tp6_-HuVGxakaCu_zsj6ngtOD6MwBwDcQgI61mZcgaEHv4EnG-xg5kN-YVB_hQyBHiw6pk1tCxY3yk97n2CnreN_ZC6KsGIbQwqCwZAbpNR_-gtZOzofXGOF_Wf-CVFA,    „na rzecz kultu św.Bogumiła każdy daje ostatni grosz, z miłości i wdzięczności za Jego opiekę i otrzymane dary, oraz że zechciał osiedlić się między nami na pustelni, a wcześniej wybudował nam kościół i był naszym Pierwszym Proboszczem! „ Polecam z całego serca wszystkim tę stronę, gdzie każdy może dowiedzieć się niezmiernie ciekawych faktów z życia i działalności św. Bogumiła. Warto znać naszą ojczystą historię!

Ordynariusz Diecezji Włocławskiej Biskup Wiesław Alojzy Mering poświęcił w tym dniu nie tylko odnowioną pustelnię, ale także dwa nowe obrazy- św. Bogumiła i MB Fatimskiej- podarowane przez rodzinę z Dobrowa, jako wotum wdzięczności za otrzymane Łaski za wstawiennictwem naszego Pustelnika.

ogłoszenie płatne

Ostatnim ważnym wydarzeniem tej uroczystości religijnej przy Pustelni w Dobrowie było oficjalne ogłoszenie przez biskupa, że proboszcz dobrowskiej parafii i kustosz miejscowego Sanktuarium otrzymał od duszpasterza Diecezji Włocławskiej tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Uniejowskiej. Gratulujemy!

Zachęcam do obejrzenia pod spodem obszernej galerii fotografii z tej pięknej uroczystości, a wyżej obszernych fragmentów nagrania wideo z nabożeństwa i poświęcenia.

Opracowanie, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA
Źródło informacji: Święty Bogumił – strona nieoficjalna (Facebook)

ogłoszenie płatne

ogłoszenie płatne

ogłoszenie płatne

ogłoszenie płatne

ogłoszenie płatne

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
2 lat temu

tinder dating app , tinder dating app
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder dating app , tinder sign up
tinder dating app

cheap flights
3 lat temu

What’s up to all, for the reason that I am truly eager of reading this webpage’s
post to be updated daily. It carries good stuff.
32hvAj4 cheap flights

best website hosting

Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and
i was just wondering if you get a lot of spam remarks?

If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it’s driving me mad so any
help is very much appreciated.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Święty Bogumił to nasz najwspanialszy patron a niestety mało znany i rozpoznawalny.

K2
K2
5 lat temu

BRAWO DOBRÓW, BRAWO PAN MARIUSZ KOZAJDA I BRAWO ŚW. BBOGUMIŁ- Patron m.Koła, Gminy Kościelec i całej Ziemii Kolskiej 🙂

K2
K2
5 lat temu

i brawo Pan MARIUSZ KOZAJDA z Kuriera Kolskiego, który jako jedyny z mediów kolskich był obecny na tej uroczystości!

PATRIOTA
PATRIOTA
5 lat temu

BRAWO DOBRÓW!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526