Zniknęła betonowa „szubienica” nad torami stacji PKP w Kole! Tylko u nas tak bardzo unikatowy materiał z wyburzenia! [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 01.09.2018

Ogromne, ciężkie żelbetowe schody nad torami, prowadzące na perony, przez kilkadziesiąt lat były zmorą mieszkańców Koła i Powiatu Kolskiego, którzy podróżowali koleją z bagażami. Ani nie zdobiły stacji PKP, ani nie były funkcjonalne. Koszmar! Ale dziś już nie ma po nich śladu! Zostały praktycznie w ciągu jednego dnia wyburzone z pomocą potężnej maszyny kruszącej bez trudu stal i gruby beton.  Zniknęły z krajobrazu Koła raz na zawsze. Teraz powstanie podziemny tunel, którym – miejmy nadzieję – wygodniej i bezpieczniej będą mogli przechodzić podróżni. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego, ale unikatowego, nagrania wideo oraz zdjęć z wyburzania autorstwa Olgi Głowackiej. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie materiału. Zobaczcie jak przewraca się żelbetowa konstrukcja!!!

 

Obecnie cała stacja PKP w Kole jest jednym wielkim placem budowy. Nie jeżdżą tędy żadne pociągi, bo trwa zamiana torów na nowe, budowa nowych peronów oraz przejścia podziemnego. Wszystko to jest częścią wielkiej modernizacji linii kolejowej Poznań-Warszawa, która ma być nie tylko estetyczna i nowoczesna, ale przede wszystkim dostosowana do podróżowania pociągami z prędkością nawet 160 km/h, co znacznie skróci czas podróży i poprawi jej komfort. Cała infrastruktura dworcowa będzie dostosowana do unijnych wymogów bezpieczeństwa. Będzie tu wymienione 10 km torów kolejowych, 21 rozjazdów, powstanie nowa trakcja elektryczna, a nad wszystkim będzie czuwać nowa elektronika.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM I OBEJRZYJ NAGRANIE WIDEO Z WYBURZANIA KŁADKI DLA PIESZYCH NA STACJI PKP KOŁO:

Rozebrano już całkowicie oba perony dworcowe, kładkę dla pieszych nad nimi oraz wszystkie tory i trakcje elektryczne. Całość jest budowana od nowa, od podstaw! Wkrótce dokładnie w miejscu wyburzonych betonowych schodów zostanie zrobiony w podziemny tunel prowadzący na perony. Z obu stron przejścia będą pochylnie dla osób niepełnosprawnych, a na peron 2 będzie specjalna winda. Nowe perony będą w tych samych miejscach co stare, ale będą dużo dłuższe, bo będą miały po 400 metrów.

Modernizacja potrwa rok i prawdopodobnie już w kolejne wakacje mieszkańcy Koła i naszego powiatu będą mogli znów jeździć pociągami.

 

Fot.: Olga Głowacka

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
grzesz
5 lat temu

Wg. wcześniejszych informacji perony i tory miały być przesunięte ok. 80m od starych. Planowano podobno łagodzenie zakrętu w stronę Warszawy, żeby pociągi nie musiały zwalniać przed zakrętem. Czyli zostanie po staremu. Ekspresy przez Koło zamiast 160 km/gdz. będą jechać 60.

Adam2
Adam2
5 lat temu

Unikatowy to był wiadukt. Już widzę te pociągi gnające przez Koło 160km/h 🙂 No chyba, że nie będą sie zatrzymywały w Kole, to wówczas tunel podziemny zamieni się w cuchnącą toaletę (bo ta na dworcu jest od chyba roku płatna). A przy deszczu będziemy „pływali” na perony. Dlaczego podziene przejście? Bo łatwiej to ukryć w krajobrazie i dodatkowo nie widać będzie co się dzieje w Kole za torami.

elf
elf
5 lat temu

Material jest naprawde git majonez brawo

Adam
Adam
5 lat temu

Do durnia Z kolejowej

Jesteś przygłupem, durniu z Kolejowej. Wszyscy tam na tej ulicy są tacy jak ty skretyniali?

Patriota
Patriota
5 lat temu

Do Z kolejowej.
Czego nie rozumiesz?Wlasnej glupoty chyba .Obejrzyj sobie tam i tu i dopiero ocen obiektywnie.Tam jest 20sekund jak maszyna kruszy beton a tu nagranie ma kilka minut i widac dokladnie jak rozpada sie cala konstrukcja.Jest ogromna roznica .Brawo za super material!

Z kolejowej
Z kolejowej
5 lat temu

Unikatowy?! Telewizja kablow tez dodala wiec… nie rozumiem tego podniecenia

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526