Tysiące mieszkańców i gości wkrótce „wypróbuje” odnowioną Poniatowskiego

Autor: kurier-kolski.pl | 19.09.2018

Niedawno pisaliśmy o postępach w rozbudowie kolskiego Szpitala, a tuż obok niego wypiękniała nam w tym roku ul. Poniatowskiego. Ta bardzo długo wyczekiwana inwestycja w końcu doczekała się realizacji. Teraz cała ulica – jej część na terenie gm. Kościelec, jak i na terenie miasta Koła – są zmodernizowane i połączone w jedną estetyczną całość. Szeroki trakt wraz ze ścieżką rowerową oraz nowe zjazdy na przycmentarny parking przejdą w tym roku swój pierwszy „test” użyteczności podczas uroczystości Wszystkich Świętych, gdy na naszą nekropolię przybędą tysiące mieszkańców miasta i gości spoza niego. To dla nich wszystkich ostatnio poczyniono ostatnio jeszcze dodatkowe prace uzupełniające i poprawiające komunikację. Jakie? Przeczytaj dalej.

 

Powiatowy Zarząd Dróg w Kole, który jest administratorem tego ciągu komunikacyjnego, wykonał w ostatnich miesiącach szereg prac mających poprawić nie tylko estetykę ul. Poniatowskiego wraz z chodnikami i zjazdami, ale – co najważniejsze – modernizację całej ulicy. Niedawno także poprawiono mankamenty już starszego chodnika od strony DPS, jak też polepszono komunikację oraz komfort jazdy na odcinkach niedawno wykonanych. Zrobiono szereg napraw ubytków, obniżenia krawężników i niwelację uskoków, m.in. wjazdu do Lasku Komunalnego naprzeciwko głównej bramy cmentarza (położono tam asfalt), które utrudniały bardzo jeżdżenie po chodnikach rowerom i wózkom inwalidzkim (obok jest przecież duży kolski Dom Pomocy Społecznej!). Został także położony asfalt w miejscach łączenia się nowej nawierzchni ze starą na zjazdach do parkingu przy cmentarzu, gdzie był niekomfortowy uskok utrudniający wjazd samochodów. W ten sposób zniwelowano różnicę poziomów, a pojazdy bezpiecznie mogą korzystać z miejsc postojowych.W końcu dokonano napraw w wielu miejscach nawierzchni istniejącego wcześniej chodnika po stronie DPS i Lasku Komunalnego, bo kostka pozapadała się tworząc niebezpieczne wyrwy.

W tym miejscu wypada nadmienić, że o wszystkie te prace remontowe chodników oraz dokończenie modernizacji ul. Poniatowskiego zabiegała od długiego czasu miejscowa radna z Kaliskiego Przedmieścia Teresa Brzoska. Składała interpelacje na sesjach Rady Miejskiej, pisała pisma do Wydziału Infrastruktury UM oraz do Powiatowego Zarządu Dróg. Jej starania i późniejsza decyzja całej Rady przyniosły skutek, bo prace zostały wykonane i już wkrótce, w okolicach 1 listopada br., czyli na uroczystości Wszystkich Świętych, mieszkańcy i goście spoza Koła tłumnie odwiedzający kolskie cmentarze będą mogli skutecznie wypróbować nie tylko nowe chodniki, ścieżki rowerowe, ale także korzystać ze wszelkich udogodnień komunikacyjnych.

Jako wieloletni były radny Rady Miejskiej w Kole pamiętam z poprzednich lat „boje”, jakie były toczone o remonty i modernizacje ul. Poniatowskiego. Wszystko robione było po trochu i etapami, rodziło się w wielkich bólach, bo Poniatowskiego to długa ulica, ale w końcu dziś można z dumą powiedzieć, że inwestycja jest ukończona, a ten rejon i ta ruchliwa ulica w końcu wyglądają estetycznie oraz są funkcjonalne.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

tak było…

tak prowadzono prace:

a tak jest po naprawach i modyfikacjach:

i cała ulica wygląda jak powinna wyglądać arteria powiatowego miasta:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Pożyjemy 🙂 Zobaczymy 🙂

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~ Mleczarz Probst

Oby nie było jak w piosence autorstwa T. Rossa, której ostatnią zwrotkę wraz z refrenem pozwolę sobie przytoczyć:

„Lecz pożyjemy, lecz zobaczymy.
Znów zaufamy tym co zaręczą.
Kolejne dzieci znów porodzimy
Niech też się trochę pomęczą.
A kiedy lata przejdą, historia
Tych trudnych pytań zada nam parę.
Czy to co było, to było życie?
Czy to był tylko kabaret?

Kabaret, kabaret lecz śmiechu w nim mało.
I słowa w nim gorzkie, bez blasku i zalet.
Bo tak proszę państwa fatalnie się stało,
Że życie przerosło kabaret.”

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Wszyscy wiedza jak było. Poczekajmy jeszcze miesiąc 🙂

Mieszkaniec Kaliskiego
Mieszkaniec Kaliskiego
5 lat temu

No i zaczyna się hejt. Pani Brzoska była jedną z tych osób, która od początku potępiała głośno na sesji złe działania burmistrza M. Masz rację, walczyła jak lwica o to żeby w szkołach nie było kateringu tylko powróciły szkolne kuchnie, o drogi na osiedlu, o remont na zamku i mógłbym tutaj wymieniać szereg innych działań ale polecam ci powrót do nagrań z sesji i interpelacji.

git
git
5 lat temu

Pani Tereska zrobiła najwięcej tak walczyła jak lwica. Przez dwa lata klepała Stasiowi wszystko co chciał . Kawki i herbatki w gabinecie my pamiętamy

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Dzieki 🙂

Ola la
Ola la
5 lat temu

Mleczarz klakierze ale ty głupiutki jesteś !!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Brawo Rada! Brawo Pani Tereska!

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
5 lat temu

Do Kolejorz. Teren wokół cmentarza jest miejski i parkingi też, to nie należy do parafii.

czytelnikkk
czytelnikkk
5 lat temu

Dobrze by było teraz wyremontować odcinek od byłej Apteki Centrum aż do Szkolnej a przynajmniej do parku. Jedna rzecz mnie denerwuje w nowo wyremontowanym chodniku przy policji – nie ma ściezki rowerowej!

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Kiedy mieszkańcy koła doczekają się remontu ulic w centrum miasta tragizmiany jak po wojnie szczególnie od ul 3 mają do poczty to jestak właśnie wizytówka miasta wstydzisz się za taki stan ulicy .A
DO Policji droga i chodnik wykonany wzorowo a co dalej za kilka lat mamy nadzieję że nowa władza ta sprawa się zainteresuje

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Kaliskie zyskało bardzo wiele za kadencji Pani Tereski.Pracowita kobieta i prawdziwy społecznik a nie farbowany lis.Bedziemy z rodziną znow glosowac na nią ale nie na tą panią od niej na burmistrza bo glosujmy na człowieka.

Kolejorz
Kolejorz
5 lat temu

Mieszkaniec zapominasz że te parkingi należą do parafii A nie do miasta czy powiatu

mieszkaniec miasta
mieszkaniec miasta
5 lat temu

Wszystko pięknie tylko przydałaby się rozbudowa i remont parkingu przy cmentarzu od strony Poniatowskiego i budowa miejsc postojowych na terenie między Spokojną i Leśną, bo i tak trzeba zachować odległości cmentarzy od zabudować mieszkalnych, a miejsca parkingowe są potrzebne

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526