Odpust św. Tekli w kolskim Klasztorze

Autor: kurier-kolski.pl | 25.09.2018

W niedzielę (23 września 2018) w przyklasztornym kościele Nawiedzenia NMP odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Tekli – współpatronki Koła i okolicy. Przez cały dzień, na ołtarzu z obrazem św. Tekli, wystawione były do adoracji relikwie męczennicy, które po każdej Mszy św. była możliwość ucałować. Święta Tekla, razem ze św. Bogumiłem, synem Ziemi Kolskiej, jest orędowniczką mieszkańców miasta i okolicy w codziennych potrzebach. 

 

O 13.00 sprawowana była uroczysta Msza św., której na zaproszenie gwardiana kolskiego klasztoru o. Henryka Hajzlera, przewodniczył i homilię wygłosił pochodzący z Koła o. Demetriusz Kmieć. Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja eucharystyczna wokół bernardyńskiej świątyni.

Historia kultu św. Tekli w naszym mieście i naszej parafii sięga końca XVIII wieku. W 1782 r. prowincjałem bernardynów został wybrany o. Władysław Rostski, który przez kolejne siedem lat mieszkał w kolskim konwencie. Z jego inicjatywy powstało bogate barokowe wyposażenie kościoła, wśród nich ołtarze boczne. W jednym z nich został zawieszony obraz św. Tekli, który do dzisiaj jest tam obecny. Od tego czasu, każdego roku w dniu 23 września, ojcowie i bracia bernardyni organizowali w Kole uroczyste celebry ku czci męczennicy. W kronikach klasztornych odnaleźć można wzmianki, że przybywało na nie bardzo wielu mieszkańców miasta i okolicy.

Więcej informacji na temat kultu św. Tekli można odnaleźć w najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy”.

Tekst i foto: MARCIN NOWACKI (Koło)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
cheap flights
3 lat temu

I know this web site provides quality depending articles and extra data, is
there any other website which presents such data in quality?

g https://tinyurl.com/rsacwgxy

I am regular reader, how are you everybody?
This post posted at this web page is genuinely nice.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526