Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” …

Autor: kurier-kolski.pl | 12.09.2018

Wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w ramach ogólnopolskiego Narodowego Czytania, z inicjatywy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole oraz kościeleckiego Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego miało miejsce w sobotę w kolskim Parku im. Stanisława Moniuszki. Lokalni organizatorzy po raz siódmy zapraszali do udziału lektorów i słuchaczy, czyli wszystkich, którzy w ten patetyczny sposób pragnęli uczcić rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości prezydencka para zaprosiła Polaków do Narodowego Czytania „Przedwiośnia”. – Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda, a cały dokument w Kole publicznie odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Bieżący rok wyróżnił Stefana Żeromskiego, zwanego „sumieniem polskiej literatury” i jego ”Przedwiośnie”, czyli ostatnią powieść, opublikowaną w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań dzieła. Doczekało się też dwóch ekranizacji.

Lokalni organizatorzy wydarzenia zadbali o szereg atrakcji towarzyszących akcji. Uczestnicy, którzy przynieśli swój egzemplarz powieści, otrzymali w nim pamiątkowy stempel. Zapominalskich uspokajamy – w książnicy nadal można ostemplować swoją lekturę. Obecni mogli oglądać wystawę książek oraz historyczną „Historia w Przedwiośniu”, ukazującą konflikt polsko-bolszewicki, przygotowaną przez ZSE-A. O część artystyczną zadbali kościeleccy uczniowie. W podniosłą atmosferę chwili wprowadzić miał taniec pt. „Flaga” oraz prezentacja genezy książki. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w loterii z nagrodami, a milusińscy malowali szklane domy. Chętnych do lektury było wielu. Po raz pierwszy można było zgłaszać się do czytania w każdej chwili, nawet w trakcie akcji, a nikt z lektorów nie znał wcześniej fragmentu, który prezentował. Czytano od pierwszej strony, krótkie fragmenty. – Nie wiemy, do którego miejsca powieści dojdziemy, zależy, ilu mieszkańców zasiądzie do lektury – wyjaśniła dyrektor książnicy Aleksandra Kowalska.

Jako pierwszy książkę chwycił w dłoń Dariusz Matysiak, Honorowy Obywatel Miasta Koła, i swym wprawionym głosem powiódł słuchaczy w epokę Cezarego Baryki….

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tinder login, tinder online
tider

Javiereralm
3 lat temu

tinder date , tinder login
tinder dating app

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526