„Dzieje Gminy Kościelec” – pierwsza spisana monografia tej historycznej gminy już dostępna! [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 09.09.2018

W dniu 5 września 2018 r., w sali ZSCKU w Kościelcu, odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano nowe wydawnictwo naukowe poświęcone historii tego rejonu powiatu kolskiego. Pierwsza spisana tak kompleksowo i fachowo historia pt. „Dzieje Gminy Kościelec” to wyjątkowe wydawnictwo, jakim może się poszczycić niewiele miast i gmin. Nie ma go nawet powiatowe Koło. Pomysłodawcą powstania monografii był Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski, a autorami trzej naukowcy: prof. Piotr Gołdyn, dr nauk humanistycznych Krzysztof Witkowski oraz mgr Bartłomiej Grzanka. Na spotkanie promocyjne przyszło kilkadziesiąt osób: przedstawiciele samorządów, organizacji, instytucji, szkół, duchowieństwa, służb mundurowych i sami mieszkańcy gminy i powiatu, którzy z dużym zadowoleniem przyjęli zrealizowaną inicjatywę władz Kościelca, która znacząco podnosi rangę tej gminy. Wszyscy wyszli z książką w ręku, a w niej z dedykacjami autorów. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem relacji wideo z wydarzenia.

 

Druk tego wyjątkowego wydawnictwa właśnie w tym jubileuszowym roku wpisuje się znakomicie w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Gmina Kościelec ma niezwykle bogatą, ciekawą historię, oraz piękne zabytki, a jej rola w naszym regionie i całej Polsce była znacząca. Warto to odkrywać, pokazywać, podkreślać i popularyzować, by każdy mieszkaniec gminy wiedział o tym. Obecnie Kościelec odzyskuje swoją świetność, chociażby poprzez gruntowny remont kompleksu pałacowego i umiejscowienie tam Liceum Plastycznego, co znacznie podnosi rangę miejscowości i całej gminy oraz przyczynia się do jej promocji w całym kraju.

Promocja wydawnictwa rozpoczęła się niezwykle patriotycznie, bo odśpiewaniem ROTY przez Zespół Wokalny przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Wszyscy obecni na sali wstali i razem śpiewali ten piękną pieśń hymniczną. Potem wiersze i pieśni patriotyczne zaprezentowali również inni lokalni wykonawcy: 3 Drużyna Harcerska i 3 Drużynka Harcerska „Czarne Stopy”  oraz sławny Zespół „Dobrowianki” z Dobrowa.

Wydana monografia historyczna „Dzieje Gminy Kościelec” zapewne przyczyni się do dobrej promocji gminy, jej bogatej historii i walorów. Książka trafi nie tylko do mieszkańców, ale również do gości z całej Polski i zagranicy. W swoim przemówieniu do zgromadzonych na sali w czasie promocji książki, Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski podziękował obecnym za tak liczne przybycie w tym „najważniejszym dniu dla gminy Kościelec”.

-Oddajemy dziś w państwa ręce monografię gminy Kościelec – powiedział włodarz – Jest to pierwsze opracowanie naukowe historii naszej gminy. (…) W tym roku oddajemy hołd Polakom, którzy budowali zręby niepodległego państwa polskiego i tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę, ale również tym, którzy budowali naszą gminę, którzy przyczynili się do jej rozwoju, którzy mieli swój udział w jej promocji. Tak sobie pomyślałem, że byłoby dobrze, gdybyśmy my wszyscy przekazywali młodym ludziom wiedzę o dziejach Ziemi Kościeleckiej i jej mieszkańców. Niech nasza młodzież będzie dumna ze swej Małej Ojczyzny, niech do niej chętnie powraca, niech uważa ją za swoje gniazdo. Ta pamięć jest niezwykle ważna, bo jest ona naszą tożsamością. Myśl tę w bardzo trafny sposób przedstawił Józef Piłsudski w słowach: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Dlatego właśnie mamy monografię gminy Kościelec i dlatego dziś tu jesteśmy.

W rozmowie z naszym portalem po wydarzeniu wójt Ostrowski powiedział, że pomysł wydania monografii zrodził się w jego głowie po różnych spotkaniach oraz rozmowach w mieście Kole i w Starostwie na tematy historyczne, a także inspiracją był dla niego remont kościeleckiego pałacu i przeniesienie się tam sławnej szkoły plastycznej, w której potem kilkakrotnie odbywały się sesje historyczne, także poświęcone Kościelcowi. Włodarz gminy przyznał, że byłoby dobrym pomysłem na kolejną kadencję (ubiega się o reelekcję na swoje stanowisko), by w ślad za monografią pomyśleć o zorganizowaniu jakiejś Izby Pamięci dla Kościelca, gdzie można by było zebrać i zabezpieczyć pamiątki przeszłości.

Promocja monografii była też okazją do zorganizowania na parterze budynku szkoły, na korytarzu, wystawy starych map gminy Kościelec, jakie naukowcom, autorom książki, udało się pozyskać dla gminy w trakcie poszukiwań materiałów do jej opracowania.

Prezentacja wydanej w ilości 1.000 egzemplarzy 254-stronicowej (twarda okładka!) monografii gminy Kościelec przyciągnęła na promocję książki duże rzesze osób ciekawych nowego wydawnictwa, ale także chcących zabrać głos w dyskusji, pogratulować autorom, wójtowi czy uzyskać autografy naukowców współtworzących to ciekawe dzieło. Z reakcji zgromadzonych na sali można wywnioskować, że spisanie historii Kościelca spotkało się z dużym poparciem i zadowoleniem.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO:

Osobą koordynującą całą monografię był kolski historyk, muzealnik i równocześnie prawnik, były dyrektor Muzeum w Kole, dr Krzysztof Witkowski. Od niedawna wiadomo, że dr Witkowski zamierza się ubiegać o fotel Burmistrza Miasta Koła. W rozmowie z naszym portalem po promocji wydawnictwa powiedział, że „Dzieje Gminy Kościelec” to najlepsza forma rozsławiania tej i każdej innej gminy. Nawiązał także do istniejących od wielu lat planów opracowania nowej monografii dla Miasta Koła. Stwierdził, że jest ona bardzo potrzebna, ale jej opracowanie będzie o wiele bardziej pracochłonne niż tej kościeleckiej.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
hanibal
hanibal
5 lat temu

@~ Wujek Chłodek . A „w miarę” to według Ciebie wystarczy 5%, !0% 20% czy może 90% uczciwości.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~ hanibal

Celowo użyłem takiego zwrotu, ponieważ to co nazywamy pełną uczciwością moim zdaniem jest nieosiągalne w dzisiejszych czasach (wątpię też by było kiedykolwiek wcześniej).
Wcale nie mam na myśli złodziejstwa.
Mam na myśli stosunek do innych, dotrzymywanie danego słowa, postępowanie w myśl ogólnie przyjętych w społeczeństwie zasad itd.itd.
Gdyby każdy z nas zrobił jakiś własny wewnętrzny rachunek sumienia prawdopodobnie mocno byłby zdziwiony.
Ideały istnieją tylko w powieściach.
To i tylko to miałem więc na myśli.

hanibal
hanibal
5 lat temu

@ Wujek Chłodek. Mógłbym prosic o wykładnię pojęcia „w miarę uczciwy”.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~IZA
Niczyim rzecznikiem nie jestem, a tylko wyrażam swoją prywatną opinie.
O niczym również nikogo nie zapewniam a informuję jakie cechy powinien -moim zdaniem- posiadać człowiek mający ewentualnie pełnić wysokie urzędnicze stanowisko.
Do wyrażania tego typu myśli bądź uwag służy to właśnie forum o czym Cie niniejszym informuję!
Tak na marginesie: może byś raczyła przeczytać tekst ze zrozumieniem, zanim się do niego odniesiesz?

IZA
IZA
5 lat temu

Do @ W.chłodek Pan Witkowski nie ogłaszał ciebie na swojego rzecznika
myślę że sam potrafi o sobie powiedzieć.Takie zapewnienia z twojej strony zdadzą się”psu na budę”. Każdy kandydat na burmistrza obiecuje ,a potem robi czystki by wstawić swoich. Kto będzie wtedy rządził ? komuchy?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Każdy burmistrz ma do pomocy cały urząd i dziesiątki pracowników oraz wszechstronną pomoc prawną.
Jeśli sam jest zorientowany w funkcjonowaniu administracji lokalnej- a trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś taki jak p. Witkowski nie był- to kierowanie miastem nie będzie to dla niego żadną sztuką ani większym wysiłkiem.
Dobry burmistrz przede wszystkim powinien być rozsądny i (w miarę) uczciwy, szanować ludzi, liczyć się ze zdaniem innych i brać je pod uwagę, korzystać z pomocy współpracowników i nie udawać, że pozjadał wszystkie rozumy!
Jeśli komuś takiemu po wybraniu na takie stanowisko nie walnie do łba sodowa woda -w przypadku p. Witkowskiego jestem pewien, że „nie walnie”- , to sobie doskonale sobie poradzi.

Bogusz
Bogusz
5 lat temu

Niech się zajmie nauka i pracą na uczelni bo może czasu nie wystarczyć być burmistrzem. Jak dla mnie brak charyzmy

Kolanka
Kolanka
5 lat temu

Brawo Panie Witkowski. Nadaje się Pan. Jest Pan prawnikiem (aplikantem radcowskim) a do tego historykiem. Ale Ci mali, maluczcy bedą pana jako historyka przedstawiać żeby pana umniejszyć, że się Pan nie nadaje.. Niech któryś z nich zrobi doktorat tak jak pan…m

IZA
IZA
5 lat temu

Fajny gość-szkoda chłopa . Na Burmistrza potrzeba ekonomistę co zna się na gospodarce,nie historyka. Doceniam dorobek Pana Profesora i niech to robi dalej. Szkoda że startuje z SLD.oni już rządzili..

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Pan Witkowski to człowiek młody, wykształcony, rozsądny, zrównoważony, bez żadnej zawiści czy zaciętości. Tak więc posiada cechy, które powinna posiadać osoba sprawująca odpowiedzialną funkcję.
Byłby na pewno dobrym burmistrzem naszego -nie mającego specjalnego szczęścia do kadr kierowniczych- miasta.

gość
gość
5 lat temu

Brawo!!!

NOWA
NOWA
5 lat temu

Nasz Burmistrz!!!!!

PATRIOTA
PATRIOTA
5 lat temu

BRAWO PAN WITKOWSKI MÓJ NOWY BURMISTRZ M.KOŁA

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Pań Brył z polskiej jednostki to rzeczywiście. mundurowy. wielobranżowe. Może w policji pełnić kazda. funkcje Hanbiac mundur. Funkcjonariusza Policji z Narodowy. Godem. w klapie był i uczestniczył we wszystkich mundurowych uroczystościach. Panie. Brył!!!!!!!Pozosta już tyko Zakład Karny do odwiedzenia. Ciekawe w jakim. charakterze??????

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526