Dożynki Powiatowo-Gminne w Rzuchowie (gmina Dąbie) [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.09.2018

Dożynki są pięknym staropolskim i religijnym zwyczajem, to radosne święto o pięknej, długiej tradycji, podczas którego dziękujemy Bogu za urodzaj i jego bezpieczny zbiór, a ludziom za zebrane plony. To szczególny dzień, który głęboko jest zakorzeniony w historii polskiej wsi, będący ukoronowaniem całorocznej pracy rolników. Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się 2 września na terenie przy Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Rzuchów, gm. Dąbie. Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek i Burmistrz Miasta Dąbie Tomasz Ludwicki, a Starostami Dożynek: Bożena Budzińska z gminy Dąbie i Marcin Pochylski z gminy Chodów. Pogoda dopisała znakomicie, a uroczystości cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców całego powiatu. Przy okazji wszyscy chwalili dożynkowe ustrojenie całej wsi Rzuchów, której mieszkańcy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą, budząc podziw gości.

 

Po powitaniu przez prowadzących – Roberta Jokiela z Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole oraz Mariolę Ciszewską – mieszkankę sołectwa Rzuchów, nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z gmin powiatu kolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Galemba, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Cieślak oraz radni powiatowi i gminni, dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, szkół, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, a także przedstawiciele instytucji, związków, stowarzyszeń i firm z terenu powiatu kolskiego.

Po odegraniu hymnu państwowego starostowie dożynek wręczyli Gospodarzom symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna zbóż. Mszę Świętą, która była dziękczynieniem za zebrane plony, odprawił ks. Radosław Kobiela z Parafii Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu.

Obrzęd dzielenia chlebem wykonał Zespół Ludowy ,,Nadnerzanki”. Chlebem dożynkowym częstowali zebranych gospodarze uroczystości oraz starostowie dożynek.

KLIKNIJ NA OBRAZ PONIŻEJ I OBEJRZYJ NAGRANIE WIDEO Z DOŻYNEK:

W dalszej części święta plonów rozstrzygnięto dwa konkursy. Jeden z nich odbył się po raz pierwszy, a wyłaniano w nim „Rolnika Roku Powiatu Kolskiego” w trzech kategoriach. W dziedzinie produkcji bydła mlecznego zwyciężyli Beata i Lucjan Rodos z Wrzącej Wielkiej (gm. Koło), spośród hodowców trzody chlewnej tytuł zdobyli Barbara i Daniel Skonieczni z Przybyłowa (gm. Koło), zaś w gronie gospodarzy zajmujących się drobiarstwem wyróżniono Dorotę i Marka Mruk z Cichmiany (gm. Dąbie). Laureaci otrzymali statuetki i nagrody.

Dokonując oceny wieńców dożynkowych, biorąc pod uwagę technikę wykonania, aspekty tradycji ludowej i chrześcijańskiej, estetykę oraz wkład pracy, komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w konkursie na „Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”, następującym delegacjom:

I miejsce – Sołectwo Tury (gm. Kościelec)
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie (gm. Dąbie)
III miejsce – Sołectwo Chodów (gm. Chodów).
Pozostałym delegacjom wręczono wyróżnienia.

Stoiska wystawowe i bogata część artystyczna cieszyły się dużym zainteresowaniem i aplauzem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu kolskiego.

Na scenie oglądaliśmy występy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Chełmnie, zespołu dziecięcego ,,2M” z M-GOK i BP w Dąbiu , Big Band’u z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Kole, zespołu tańca nowoczesnego ,,FRISKA” oraz występ Matti. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,JUMPER”.

Stoiska wystawowe prezentowały instytucje i firmy działające na rzecz rolnictwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – Zespół Doradczy w Powiecie Kolskim, Placówka Terenowa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kole, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie k/Kłodawy, P.P.H. AGRONAS sp. z o.o w Kole, Pszczelarze Ziemi Kolskiej.

Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym częstowano ciastem drożdżowym oraz dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne.

Przybyli na uroczystości mogli posilić się grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem, dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko.

Święto Plonów zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,FOXTROT”.

Źródło tekstu: Starostwo Powiatowe w Kole
Foto i nagranie wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Faye
3 lat temu

Hi there all, here every one is sharing such knowledge, so it’s good to read this web site,
and I used to pay a quick visit this web site daily.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526