Dożynki gminno – parafialne w Bylicach

Autor: kurier-kolski.pl | 01.09.2018

Święto Plonów Gminy Grzegorzew odbyło się w tym roku w Bylicach. Rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w intencji rolników, którą sprawowali proboszczowie parafii Borysławice i Barłogi – ks. Andrzej Piesik i ks. Andrzej Działdowski. Kapłani przyjęli z rąk starostów dożynek Grażyny Rosińskiej-Szadkowskiej i Marcina Stegenty bochen chleba symbolizujący trud rolnika.

 

Przypominając problemy nurtujące mieszkańców gminy i nawiązując do słów Ewangelii opisujących cud przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej, głoszący kazanie ks. Andrzej Piesik odwołując się do przypadającego właśnie święta Matki Bożej Jasnogórskiej wezwał, by sprawiła, że eucharystia w tym miejscu stała się Kaną:

– W Kanie ludzie przynieśli wodę, a otrzymali wino. My coś wnosimy w trakcie tej eucharystii, ale Bóg to przemieni, i niech między darem Bożym, a tym co posiadaliśmy do tej, pory będzie taka różnica jak między winem a wodą – powiedział kapłan.

Po Mszy św. nastąpiło składanie darów dożynkowych – wieńców, chleba, owoców, miodu, wina, kwiatów przez delegacje z 13 sołectw reprezentujących wszystkie miejscowości gminy Grzegorzew. Uroczystość prowadzili młodzi mieszkańcy Bylic – Sabina Kowalewska i Jakub Stegenta. Dziękując za przekazane dary z tegorocznych zbiorów wójt Bożena Dominiak podkreśliła, że mieszkańcy żyją w gminie wiejskiej i święto plonów jest czasem, gdy możemy podziękować pracującym na roli za ich wysiłek.

– Wasza ciężka praca zależy od tego jaka jest pogoda. W tym roku dotknęła nas susza. Robimy wszystko, aby jak najszybciej udokumentować straty, co pozwoli na otrzymanie odszkodowań. Na 700 gospodarstw w naszej gminie, ponad 400 dotknęła klęska suszy – podkreśliła pani wójt.

Dzieląc wraz z przewodniczącym Rady Gminy Waldemarem Banasiakiem dożynkowy chleb wśród zebranych, wójt Bożena Dominiak wezwała: – Podzielmy się nim, aby go nie zabrakło na stole żadnej rodziny w naszej gminie.

Święto zakończył występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bylicach, których przygotowaniem pod opieką dyrektora Sławomira Maleszy zajęły się nauczycielki – Edyta Gołębiowska, Małgorzata Ferenc i Jadwiga Sosnowska.

Źródło: UG Grzegorzew

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo logout
3 lat temu

lovoo trotz beziehung lovoo vip code generator 2019 http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
3 lat temu

tindr , tinder dating app
tinder dating app

web hosting service
3 lat temu

Wow! At last I got a webpage from where I know how
to genuinely get helpful information concerning my study and knowledge.

tinyurl.com
3 lat temu

I used to be able to find good advice from your articles.

your g
3 lat temu

Very energetic article, I liked that bit. Will there be
a part 2?

zenek
zenek
5 lat temu

Bo to nie pis.

nickon
nickon
5 lat temu

Nie wierzę . To nie możliwe taka impreza i brak p-osla

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526