1,3 mln. zł z Urzędu Marszałkowskiego dla gm.Dąbie na budowę PSZOK [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 10.09.2018

W środę, 5 września 2018 r., w M-GOK i BP w Dąbiu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Maciej Sytek, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Dąbie Tomaszem Ludwickim podpisali umowę na dofinansowanie budowy w Dąbiu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w ramach tworzenia kompleksowych systemów gospodarki odpadami oraz uzupełnienie istniejących objętego Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020. Koszt całej inwestycji to 2 mln. zł, z czego dofinansowanie unijne zdobyte przez gminę wyniesie aż 85% kosztów, czyli 1,3 mln. zł. PSZOK ma powstać do końca tego roku.

 

Całość inwestycji wyniesie ok. 2 mln zł. Warto zaznaczyć, że dzięki budowie PSZOK-u w gminie Dąbie, w roku 2019 r. prawie 6,5 tys. mieszkańców zostanie objętych selektywnym zbieraniem odpadów. Poza podstawową funkcją, PSZOK ma podejmować także działania informacyjno-edukacyjne.

W tym programie unijnym Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie prawie 1.350.000 zł na realizację w/w projektu. Środki własne jakie musi zapewnić Urząd to niecałe 610.000 zł.

Przedsięwzięcie polegać będzie na budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie placu PGKiM oraz placu po byłej mleczarni, która od stycznia br. jest własnością Gminy. PSZOK służyć będzie mieszkańcom w celu stworzenia warunków do selektywnego zbierania odpadów takich jak np.: odpady wielkogabarytowe, opony, odpady zielone, remontowe, papier, tektura, szkło, metale, tworzywa sztuczne, tekstylia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania wielomateriałowe, itd.

KLIKNIJ POD SPODEM BY ZOBACZYĆ NAGRANIE Z PODPISANIA UMOWY:

Przedsięwzięcie przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego oraz zapobiegania powstawania odpadów bądź ich ponownego wykorzystania. W celu realizacji przedsięwzięcia zostanie zamontowana kostka brukowa na całej powierzchni planowanej inwestycji. Rozbudowana zostanie również instalacja elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna. Zakupiona zostanie m. in. rampa rozładunkowa i waga samochodowa. Cały plac, dzięki planowanemu zakupieniu monitoringu, będzie pod całodobowym nadzorem.

Jak powiedział specjalnie dla Czytelników naszego portalu po podpisaniu umowy Burmistrz Tomasz Ludwicki, jest to wyjątkowy dzień dla całej Gminy Dąbie, bo udało się pozyskać tak dużą kwotę dla gminy z zewnątrz. Włodarz przypomniał, że już wcześniej udało się pozyskać środki zewnętrzne na zakup samochodów do odbioru śmieci dla PGKiM, a teraz kolejne miliony na budowę zaplecza dla selektywnej segregacji odpadów. Jak podkreślił, praktycznie od zera samorząd dąbski buduje gminną spółkę śmieciową, która obsługuje mieszkańców, służy ich wygodzie oraz polepszeniu ochrony środowiska. Zapewnił przy tym, by sąsiedzi budowanego PSZOK nie obawiali się jego uciążliwości. Wicemarszałek Wielkopolski Maciej Sytek dodał, że budowa PSZOK przyczyni się do niższych opłat za śmieci dla mieszkańców Gminy Dąbie.

Źródło tekstu: UMiG Dąbie
Foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Bogusz
Bogusz
5 lat temu

@ anonim
Na czym ta wina polega głąbie?

DąbiaczekJeden
DąbiaczekJeden
5 lat temu

Pan Tomek brawo nasz wspanialy burmistrz.Udal nam sie chlopak nie ma co.Masz nasz glos i stare nie wroci.Na emeryture.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@franca
To z winy radnych .Wszyscy do wymiany natychmiast!

franca
franca
5 lat temu

A w Kole co?Wstyd.Mial byc PSZOK i nima…..

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526