XII Dzień Ogórka w Karszewie (gmina Dąbie) [FOTO + WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.08.2018

W minioną niedziele, 5 sierpnia 2018 r. w Karszewie (gmina Dąbie) już po raz 12-ty odbyła się cykliczna impreza plenerowa DZIEŃ OGÓRKA. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji dla uczestników. Głównymi konkurencjami były: przeciąganie liny, rzut ogórkiem, czy spacer farmera. Można było spróbować wyśmienitych lokalnych potraw przygotowanych przez miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło również oprawy muzycznej i imprezy pod gołym niebem do północy. Pogoda dopisała, a główni organizatorzy: Gmina Dąbie, Starostwo Powiatowe, Firma „Ogórecki” i WODR w Poznaniu stanęli na wysokości zadania, o czym świadczyły tłumy mieszkańców gminy Dąbie i całego powiatu. Gościem honorowym imprezy był Poseł na Sejm Leszek Galemba, a honory gospodarza pełnili Burmistrz Tomasz Ludwicki i Wicestarosta Marek Banaszewski. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem galerii zdjęć i krótkiego nagrania wideo z imprezy.

KLIKNIJ NA OBRAZ NIŻEJ, BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO Z IMPREZY:

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Impreza mogła zaistnieć dzięki wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w ramach Schematu II Pomocy Technicznej,,Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz zawiązaniu partnerstw pomiędzy Gminą Dąbie, Powiatem Kolskim, Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i firmą PPH,,Ogórecki”, przy współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną oraz Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Dąbia.

Dzień Ogórka to impreza szkoleniowo – wystawiennicza, która daje możliwość wypromowania ogórka jako produktu lokalnego, poznanie jego wartości odżywczych, warunków i sposobu uprawy, ochrony przed szkodnikami i przydatności do przetwórstwa. W tym roku dzięki Przedsiębiorstwu Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa z Ożarowa Mazowieckiego plantatorzy ogórków z terenu gminy Dąbie mogli zapoznać się z nowymi odmianami tego warzywa, poznać ich plenność i inne cechy dzięki wcześniej przekazanym nasionom w celu stworzenia kolekcji odmian ogórka. Na spotkaniu odbyły się warsztaty szkoleniowe z następującymi tematami wykładów: Czyste powietrze jako podstawa dobrej jakości życia; Innowacyjne rozwiązania w technologii uprawy ogórka gruntowego; Rozpoznawanie i zwalczanie szkodników i chorób grzybowych w uprawach warzywnych oraz Systemy jakości żywności. Firmy dystrybuujące środki do produkcji rolnej zaznajomiły plantatorów ze swoją ofertą handlową, a Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Powiercia przedstawił ofertę kształcenia dla przyszłych plantatorów ogórka.

W tym roku na Dnia Ogórka zaprezentowano stoisko wystawiennicze pn.,,Produkt lokalny – krótkie łańcuchy dostaw”. Na realizację tego zadania WODR w Poznaniu zawarł umowę ze Spółdzielnią Socjalną ,,Ale smacznie”. Stoisko cieszyło się ogromną popularnością. Uczestnicy imprezy mogli skosztować tradycyjnych wędlin, pasztetów, kompotów i przetworów ogórkowych.

Na stoiskach promujących produkty rolnictwa ekologicznego można było zapoznać się z metodą produkcji warzyw i ziół oraz poznać ich właściwości zdrowotne. W celu promocji zdrowego stylu życia na scenie przedstawiono zestaw ćwiczeń fizycznych z instruktorem relaksacji i jogi.

Stoiska lokalnych twórców ludowych przedstawiły swoją bogatą ofertę rękodzielniczą. Można było na nich podziwiać rzeźby, wyroby ze słomy i siana, obrazy oraz misternie tkane serwety i obrusy. Nie zabrakło tradycyjnie na tę okazję gotowanej zupy ogórkowej oraz chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym.

Na Dniu Ogórka tradycyjnie przeprowadzono konkursy z ogórkiem w roli głównej. W konkursie na,,Największy ogórek” zwyciężyła Barbara Sieradzka z Łęczycy (ogórek ważył 1312 g). Pani Barbara również zwyciężyła z konkursie na,,Najdziwniejszy kształt ogórka”, na swojej plantacji wyhodowała,,ogórkowego żołędzia”.,,Najpiękniejszą kompozycję ogórkową” -,,Ogórkowy TIR” stworzyła Teresa Gruchot z Karszewa, a,,Najciekawszą rymowankę – ogórczankę” -,,Gra w zielone” napisała Irena Skrzypczak z Lubonia. W zmaganiach zręcznościowych: ,,Spacer farmera” najszybszym i najsilniejszym okazał się Andrzej Borkowski z Karszewa, a w ,,rzucie ogórkiem do beczki” najwięcej celnych trafień oddał Patryk Kaszuba. Nagrody na wszystkie konkursy ufundował Powiat Kolski.

Moc atrakcji zapewniło Wesołe Miasteczko, a zabawę pod chmurką takie zespoły jak: DIADEM, LIFT, LANS i FOKSTROT. (źródło: Urząd Miasta i Gminy Dąbie)

FOTOREPORTAŻ:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526