Święto Plonów 2018 w gminie Kościelec [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 30.08.2018

W niedzielę mieszkańcy gminy Kościelec licznie zgromadzili się w kościeleckim Amfiteatrze, by tradycyjnie odbyć coroczne Święto Plonów. Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św. w intencji rolników. Pod scenę przedstawiciele wszystkich sołectw przynieśli i zaprezentowali swoje wieńce dożynkowe. Wszystkie były wyjątkowo piękne! Potem nastąpiły kolejne tradycyjne obrzędy: przekazania Wójtowi Dariuszowi Ostrowskiemu, gospodarzowi gminy, chlebów dożynkowych, przyśpiewki ludowe, występy artystyczne, występy zespołów, a w końcu zabawa ludowa do późna. Zachęcamy do obejrzenia obszernego fotoreportażu pod spodem oraz nagrania wideo z dożynek.

 

Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Ruszków Drugi. Z tego sołectwa byli też tegoroczni starostowie dożynek: Jolanta Mruk (ma gospodarstwo rolne o pow. 6 ha) i Stanisław Ługowski (zmechanizowane gospodarstwo 55 ha nastawione na produkcję hodowlaną oraz mleczną). W dożynkach wzięło udział wielu mieszkańców gminy oraz wielu zaproszonych gości, w tym: dyplomata z ambasady Ukrainy w Polsce Wołodymir Baczyński, Starostę Kolskiego reprezentował Sekretarz Powiatu Andrzej Tomczyk. Był też obecny Przewodniczący Rady Gminy Czesław Świderski oraz wielu radnych gminnych, a nawet byli wójtowie Kościelca. Oczywiście do tego duchowni, przedstawiciele służb mundurowych i miejscowa orkiestra dęta.

Uroczyste nabożeństwo odprawił na początku gminnego Święta Plonów ks. Wojciech Marciszewski, a po nim na scenie pojawił się Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski, który przyjął bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych plonów od starostów dożynek, a potem od delegacji wszystkich sołectw gminy. Wszyscy składali w różnej formie prośbę, by chleb ten dzielił sprawiedliwie pośród mieszkańców i by tego chleba nikomu nie brakło.

Następnie Wójt Ostrowski wraz z miejscowymi duchownymi podzielili symbolicznie bochen chleba i rozdano go wszystkim chętnym obecnym na dożynkach.

Specjalnie powołana komisja konkursowa oceniła dożynkowe wieńce i pierwsze miejsce przyznała wieńcowi z Turów, drugie wieńcowi z Dobrowa, a trzecie z Dąbrowic Starych.

Potem Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały przyśpiewki dożynkowe, a następnie na scenie wystąpili młodzi artyści z Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec”, ukraińskiego zespołu Gracja i ludowego Szadkowiacy. Wcześniej dzieci z gminy Kościelec pięknie zatańczyły Poloneza by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z resztą większość wieńców dożynkowych była utrzymana w stylu patriotycznym i rocznicowym.

A potem już była zabawa do późna, bo pogoda dopisała i z każdą godziną w Amfiteatrze było coraz więcej mieszkańców kościeleckiej gminy.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA


KLIKNIJ POD SPODEM NA OBRAZEK I ODTWÓRZ NAGRANIE WIDEO:

FOTOREPORTAŻ:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wojtek
Wojtek
5 lat temu

Dlaczego lokalne media , dwa miesiące przed wyborami milczą na temat wczorajszej sesji ?

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
5 lat temu

Kościelec Grzegorzew a informacji z koła z sesji nie ma. Co się stało z tymi lokalnymi mediami?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526