100 Mb na 100-lecie Niepodległości! Samorządowcy i szkoły korzystają z rządowego programu OSE [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 07.08.2018

Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich w Koninie pomogła zorganizować podpisanie pierwszych 50 umów „100 Mega na 100-lecie” na darmowy dostęp szkół do bezpiecznego i szybkiego Internetu. Projekt jest sygnowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK (Naukowo-Akademicką Sieć Komputerową). Podpisanie pierwszych umów na naszym terenie zostało zorganizowane wczoraj w Grzegorzewie, Krzymowie i w Słupcy. Ze strony NASK umowy podpisywał Stanisław Derehajło, dyrektor Centrum Kontaktów, a ze strony szkół – dyrektorzy za zgodą organów prowadzących, a wszystko odbyło się w obecności JM Rektora WSKM w Koninie Marka Waszkowiaka. Gospodarzem uroczystości w powiecie kolskim był samorząd grzegorzewski na czele z Wójt Bożeną Dominiak. Pomimo wakacji do Grzegorzewa przyjechało wielu samorządowców i dyrektorów placówek z Gmin Grzegorzew, Koło, Osiek Mały, Babiak, Dąbie oraz Kłodawy. Nasze szkoły znalazły się dzięki temu w gronie pierwszych placówek w Wielkopolsce korzystających z tego programu. Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii oraz krótkiego (10 min.) nagrania wideo.

Obecnie tylko 10 proc. szkół i placówek oświatowych w Polsce ma dostęp do internetu o parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do procesów dydaktycznych. Zapewnienie wszystkim placówkom szkolnym szybkiego i bezpiecznego internetu to wyrównywanie szans edukacyjnych i inwestycja w przyszłość.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to szybki, bezpieczny i bezpłatny internet w każdej szkole.
Inicjatywa ta wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Sejm przyjął 27.10.2017 r. ustawę o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Za jej przyjęciem opowiedziało się 430 posłów, 2 wstrzymało się od głosu. Nie było głosów sprzeciwu. Jak można przeczytać na stronie www.sejm.gov.pl: „Dzięki OSE na terenach dotychczas wykluczonych cyfrowo, przy wsparciu państwa, powstanie najnowocześniejsza infrastruktura z szerokopasmowym internetem. Już w 2018 r. rozpocznie się wyrównywanie szans dzieci ze szkół w najmniejszych miejscowościach, które będą mogły korzystać z internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s na tych samych zasadach, co ich rówieśnicy z dużych miast”.

Senat RP 10.11.2017 r. jednogłośnie przyjął ustawę o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która gwarantuje wszystkim szkołom w Polsce bezpłatny dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 81 senatorów. Nie było głosów sprzeciwu.

Wdrożenie rządowego projektu OSE stanowić ma cywilizacyjną zmianę dla polskich szkół. Bezpieczny internet w każdej szkole to szansa na wyrównanie dostępu do wiedzy, rozwój nowych form kształcenia oraz zdobywanie kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Projekt OSE powstał dzięki staraniom Ministerstwa Cyfryzacji, a jego Operatorem jest NASK Państwowy Instytut Badawczy.

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli szybkiego internetu dla szkół, został nagrodzony prestiżową nagrodą WSIS Prizes 2018 przyznawaną przez agendę ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU).

Zostało przyjęte, że w 2018 r. zrealizowane zostaną przyłącza internetowe i zapewniony szybki internet dla blisko 2 000 szkół. W kolejnych latach NASK zintensyfikuje prace i już w 2019 r. liczba podłączonych lokalizacji szkół powinna przekroczyć 12 700.

Źródło: www.ose.gov.pl

*******************************************************************************

6 sierpnia 2018 roku o godzinie 9.00, w świetlicy wiejskiej w Grzegorzewie przy ul. Kolskiej 5 ( GOK ), odbyło się uroczyste podpisanie umów w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM BY ODTWORZYĆ NAGRANIE WIDEO:

Gmina Grzegorzew, jako gospodarz uroczystego podpisania umów, gościła szkoły z następujących gmin: BABIAK, DĄBIE, KŁODAWA, KOŁO, OSIEK MAŁY, a nawet MALANÓW i TUREK.

Umowy podpisywali dyrektorzy poszczególnych szkół, za zgodą, i często w obecności swoich wójtów i burmistrzów, natomiast reprezentantami ze strony NASK byli: Stanisław Derehajło – dyrektor centrum kontaktów NASK oraz Mirosław Gumulak – specjalista ds. kontaktu z jednostkami
samorządu terytorialnego. Podczas uroczystości byli obecni przedstawiciele Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie, która pomaga zorganizować podpisywanie umów w naszym regionie: Jego Magnificencja Rektor WSKM Marek Waszkowiak oraz Dyrektor Zarządzający WSKM Krzysztof Kupiński.

W Grzegorzewie umowy podpisali przedstawiciele pierwszych 14 szkół z terenu naszego powiatu kolskiego, a także 2 szkoły z powiatu tureckiego.  Byli to:

GMINA GRZEGORZEW – w obecności Wójt Bożeny Dominiak umowę podpisali dyrektorzy 4 szkół z terenu gminy: Szkoły Podstawowej w Barłogach, Szkoły Podstawowej w Borysławicach Kościelnych oraz Szkoły Podstawowej w Bylicach Kolonii.

GMINA DĄBIE – w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Dąbie Tomasza Ludwickiego umowę podpisali dyrektorzy 2 szkół z terenu gminy: Szkoły Podstawowej w Dąbiu oraz Szkoły Podstawowej w Karszewie.

GMINA OSIEK MAŁY – w obecności Wójta Marka Górczewskiego umowę podpisali dyrektorzy aż 4 szkół z terenu gminy: Szkoły Podstawowej w Drzewcach, Szkoły Podstawowej w Łuczywnie, Szkoły Podstawowej w Budkach Nowych oraz Szkoły Podstawowej w Osieku Wielkim.

GMINA BABIAK – umowę podpisali dyrektorzy 2 szkół z terenu gminy: Szkoły Podstawowej w Brdowie oraz Szkoły Podstawowej w Bogusławicach.

KŁODAWA – umowę podpisała tylko 1 placówka: niepubliczna Szkoła Podstawowa w Korzeczniku (miały być 4 szkoły więcej, ale nie dojechały na podpisanie umów).

GMINA WIEJSKA KOŁO – w obecności Wójta Piotra Freta umowę podpisała dyrektor 1 szkoły z terenu gminy: Szkoły Podstawowej w Kiełczewie.

a z powiatu tureckiego:

GMINA WIEJSKA TUREK – w obecności Wójta Karola Mikołajczyka umowę podpisał dyrektor Szkoły Podstawowej w Cisewie.

GMINA MALANÓW – umowę podpisała dyrektor Szkoły Podstawowej w Miłaczewie.

Fot: UG Grzegorzew

Jak widać, niestety jeszcze żadna szkoła z terenu powiatowego Miasta Koła nie skorzystała z możliwości rządowego programu.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Romuald Adamek
Romuald Adamek
5 lat temu

Szanowny Panie Redaktorze, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole od wielu lat ma szerokopasmowy dostęp do internetu.Nie czekaliśmy na dotacje rządowe.Bez tego nie było możliwości wprowadzenia dziennika elektronicznego ,którego w Kole jesteśmy prekursorem.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526