Miasto Koło kolebką polskiej demokracji parlamentarnej!!! Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński na uroczystościach 550.lecia w naszym mieście [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 09.07.2018

Z inicjatywy Kancelarii Sejmu RP wczoraj, w niedzielę, 8 lipca 2018 r., odbyły się w Kole niezwykle ważne i doniosłe ogólnopolskie uroczystości 550.lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej transmitowane na żywo przez TVP, i retransmitowane przez inne media, a potem wielokrotnie pokazywane w programach informacyjnych przez cały dzień. Do Koła przyjechała druga pod względem ważności w państwie osoba – Marszałek Sejmu RP wraz z wieloma wysokimi urzędnikami Kancelarii Sejmu i ważnymi osobistościami życia politycznego, w tym Wojewodą Wielkopolskim, przedstawicielami Sejmiku Wojewódzkiego, biskupami, posłami i licznym duchowieństwem. Były władze powiatowe i samorządowe. Dzięki temu wielkiemu wydarzeniu mieszkańcy Koła i całej Polski dowiedzieli się jak bardzo ważną rolę miało niegdyś nasze miasto  w państwie oraz, że było kolebką polskiej demokracji parlamentarnej. „To od Koła zaczął się polski Sejm dwuizbowy” – powiedział Marszałek odsłaniając pamiątkową tablicę przed kolskim Klasztorem. Tak ważnej państwowej uroczystości nie było u nas jak sięgnąć pamięcią. Zachęcamy do obejrzenia nagrania wideo pod spodem oraz galerii zdjęć.

 

Niemałym zaskoczeniem było, gdy dowiedzieliśmy się, że w naszym mieście będą obchodzone ważne uroczystości związane z 550.leciem Parlamentaryzmu Polskiego. Inicjatywa wyszła od Kancelarii Sejmu RP. Wczoraj do Koła przyjechała tak wielka cała rzesza bardzo ważnych osób w Polsce, że trudno byłoby ich tu wszystkich wymienić. Najważniejszą z nich niewątpliwie był Marszałek Sejmu Marek Kuchciński – w hierarchii politycznej i ważności druga osoba w państwie po Prezydencie Rzeczypospolitej. Marszałek przyjechał ze swoimi współpracownikami i dużą grupą Parlamentarzystów.

„Nauka społeczna Kościoła, która na działanie parlamentu zawsze miała wpływ, uczy nas czym jest prawdziwa wolność i służba narodowi” – powiedział ordynariusz diecezji włocławskiej ks. biskup Wiesław Alojzy Mering podczas Mszy św. w 550-lecie polskiego parlamentaryzmu, która sprawowana była w niedzielę (8 lipca) w położonym na terenie naszej parafii kościele Nawiedzenia NMP. W liturgii udział wziął marszałek Sejmu RP p. Marek Kuchciński, który po Mszy św. dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy przed świątynią kolskich OO. Bernardynów. Wartę honorową przy kamiennym obelisku objęli galowo ubrani funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej.

Msza św. celebrowana była jako dziękczynienie za pięć i pół wieku polskiego parlamentaryzmu. Eucharystii przewodniczył ordynariusz naszej diecezji ks. biskup Wiesław Alojzy Mering, a wraz z nim liturgię koncelebrowali: ks. biskup Stanisław Gębicki (biskup pomocniczy diecezji włocławskiej), o. Teofil Czarniak OFM (minister prowincjalny ojców bernardynów), ks. prałat Wojciech Kochański (wikariusz biskupi rejonu konińskiego) i ks. kanonik Józef Wronkiewicz (proboszcz naszej parafii). Obecne było duchowieństwo z terenu miasta i diecezji, wśród nich członkowie kapituł katedralnej, uniejowskiej i sieradzkiej oraz gospodarze świątyni – ojcowie bernardyni.

Pragnąć podkreślić związek z pierwszym sejmikiem prowincjonalnym, który w lipcu 1468 r. odbył się w naszym mieście, w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele dzisiejszego polskiego parlamentu. Wśród licznie zgromadzonych wiernych zasiadł Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a także kilkunastu posłów na Sejm RP, w tym posłowie z naszego okręgu: Leszek Galemba, Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki i Krzysztof Ostrowski.  Obecne były władze województwa wielkopolskiego z wojewodą Zbigniewem Hoffmannem i przedstawiciele lokalnego samorządu – starosta kolski Wieńczysław Oblizajek oraz Wiceburmistrz Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska. Byli też przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego na czele z jego wiceprzewodniczącymi: Zofią Itman z Konina i  Waldemarem Witkowskim z Poznania oraz radni Sejmiku, w tym Kazimierz Pałasz z Konina i nasz kolski radny Czesław Cieślak, Prezes OSM w Kole. W uroczystościach wzięła liczna grupa samorządowców, w tym radni powiatowi, radni miejscy Miasta Koła oraz sąsiednich gmin, przedstawiciele służb mundurowych na czele z komendantami Straży Pożarnej i Policji – Robertem Kropidłowskim i Arturem Foryńskim, kolskich instytucji, stowarzyszeń oraz sami mieszkańcy miasta i powiatu. Była też delegacja Straży Miejskiej w Kole ze sztandarem oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Szlachty Wielkopolskiej ubrani w wyjątkowe historyczne stroje.

Rozpoczynając homilię ks. biskup Wiesław Alojzy Mering powiedział: „Wielka radością diecezji i miasta jest móc gościć drugą osobę Rzeczypospolitej. Cieszymy się, że wokół Pana Marszałka mamy Parlamentarzystów i wysokich urzędników Kancelarii Sejmu. Możemy dzisiaj świętować, że prawie dokładnie przed 550 laty tutaj w Kole toczyły się obrady sejmiku, które zapoczątkowały życie parlamentarne, którym cieszymy się od tylu wieków”.

Dalej bp Mering zwrócił uwagę na historię diecezji włocławskiej: „Kiedy wszystko się zaczynało, biskup włocławski był czwartym w hierarchii polskiego episkopatu”. Kontynuując przywołał przykład ludzi Kościoła, którzy pochodzili z tej ziemi: św. Maksymiliana, św. siostry Faustyny, bł. biskupa Michała Kozala i ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powiedział: „Diecezja włocławska jest diecezją świętych (…) ich historia łączy się z dniem dzisiejszym, bo kształtuje nasze dziś. Oderwani od korzeni nie moglibyśmy wzrastać.”

Odnosząc się do odczytanych czytań mszalnych ks. biskup Wiesław Mering powiedział: „Prorok Ezechiel, chociaż tak bardzo od nas odległy, mówi jakby o naszym dziś. Jeżeli uważnie wsłuchaliśmy się w jego słowa, to musiało nas poruszyć, że Bóg nakazuje mu pójść do ludzi o bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach. Najważniejsze jest posiadanie obecności Boga poprzez służbę proroka. Słowo Boże to wskazówka, która służy dobru człowieka, a jeśli człowiek sam się od poleceń Bożych odwraca, to przecież nie Bóg jest temu winien”.

Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” z Tarnowa. Artystki prowadzone przez ks. Władysława Pachotę na zakończenie liturgii wykonały uroczyste „Magnificat” oraz „Ave Maria”, za co zgromadzeni w świątyni nagrodzili je gromkimi oklaskami. Eucharystia transmitowana była przez program trzeci Telewizji Polskiej.

Na zakończenie Mszy św. biskup włocławski powiedział: „Przywołując 550 lat historii i łącząc te wspomnienia z Najświętszą Eucharystią, która jest dziękczynieniem, jakie Chrystus składa Swemu Ojcu, my dzisiaj podłączyliśmy się, żeby razem z Nim dziękować Bogu za tę naukę i doświadczenie, które z parlamentaryzmem polskim się łączą”.

Po Mszy św., na placu przed świątynią Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński odsłonił głaz z tablicą upamiętniającą pierwszy sejmik prowincjonalny z 1468 r., który zapoczątkował bogatą i dumną historię polskiego parlamentu. Przed odsłonięciem marszałek Sejmu powiedział: „Parlamentaryzm ukształtowany w drugiej połowie XV wieku i zmieniany pod wpływem różnych nurtów aż po dzień dzisiejszy stał się trwałym elementem polskiej państwowości. Parlament zawsze trwał, kiedy istniała Rzeczypospolita, ale także w czasie zaborów i okupacji. Sejm jest organem, który jednoczył Polskę na przestrzeni wieków. Wpływał na kształtowanie naszej świadomości politycznej i obywatelskiej, przyczyniał się do rozwoju prawa, historiografii i kultury znanej i cytowanej w całym cywilizowanym świecie”. Poświęcenia obelisku i tablicy dokonał ordynariusz włocławski ks. biskup Wiesław Alojzy Mering.

Tekst, zdjęcia i wideo: Marcin Nowacki oraz portal kurier-kolski.pl

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kiks
kiks
5 lat temu

to nie pieniacze @heroina,tylko dawni ormo-wcy…

Heroina
Heroina
5 lat temu

Czego znów się czepiacie pieniacze?

Gość
Gość
5 lat temu

Prawda!

lok
lok
5 lat temu

tablice odslanial marszalek sejmu czlowiek ktory lamie wszystkie zasady parlamentaryzmu w polsce to wstyd dla miasta a nie chluba zapomniec o tym wydarzeniu jak najszybciej

Prawda druga
Prawda druga
5 lat temu

Do ludu grzesznego

Prawda
Prawda
5 lat temu

Ale co miał do przekazania ludowi to zrobił to z odsłonietą twarzą na odpowiednim miejscu jakie wybrał a tam siedzi takie coś co bierze diety od miesiąca do miesiąca i tylko szemranine uprawia

obituary
obituary
5 lat temu

Ja też jeden nawet odprawił mszę .

Gość
Gość
5 lat temu

Widzę…,, ludzi o bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach”

Kobra
Kobra
5 lat temu

Nieporadni, co tak protestowali o przeznaczeniu paru tysięcy z budżetu miasta,powinni z za płotu oglądać uroczystość ,a nie pchać się na pierwsze rzędy ,wstyd lemingi.

Do darmo
Do darmo
5 lat temu

Oni byli są wierni Bogu i Ojczyźnie a nie mAmOnIe
Wystarczy ci darmo?

IGA
IGA
5 lat temu

Z okazji 550 lecia parlamentaryzmu , powinni być zaproszeni wszyscy marszałkowie sejmu po 89 roku .Tak , była to uroczystość jednej partii.

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
5 lat temu

Dla mnie to trochę pachniało tandetą . Jedni się jąkali drudzy nie wiedzieli co mówią.Promocji miasta w tym nie widziałem a powinna być .Najlepiej promowali się radni co widać na zdjęciach, ale to im niewiele pomoże .

obituary
obituary
5 lat temu

KOLANKA idź do okulisty 24 zdjęcie od dołu . I kilka przed też .

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

od razu widać kandydatów na burmistrza

daro
daro
5 lat temu

uroczystość jak każda , ale tłumów nie widać
gdzie sie podział elektorat piswsko- maciaszkowy ten spod ratusza

hahahahahahaahahahahahahah

KOLANKA
KOLANKA
5 lat temu

TO NIE JEST NASZA STRAŻ MIEJSKA ,TO JEST STRAŻ MARSZAŁKOWSKA WARSZAWA

I czasopisma
I czasopisma
5 lat temu

Brawo dla straży miejskiej którą Maciaszczyk chciał zniszczyć w końcu godnie reprezentowane miasto Koło sztandar jak się patrzy , szkoda że mundury jakieś takie niedopasowane , porównując do straży marszałkowskiej . Swoją drogą 3 godziny wystać w jednej pozie a to już ,Panowie przed 50 -tką . Bravo .

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526