Kolscy strażacy pomogą w gaszeniu pożarów lasów w Szwecji

Autor: kurier-kolski.pl | 22.07.2018

W odpowiedzi na oficjalną prośbę władz Szwecji, która zmaga się z pożarami lasów, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu pomocy. Wysłany w piątek, 20 lipca br., do Skandynawii konwój Państwowej Straży Pożarnej zasila m.in. 65 strażaków i 20 samochodów z Wielkopolski. Przed ich wyjazdem w Poznaniu odbyła się odprawa z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. Do Szwecji pojechało samochodem GBA 2,52/25 Renault Midlum również 3 strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Kole.

 

Wsparciem w gaszeniu pożarów w środkowej części Szwecji służyć będą strażacy z 15 powiatów województwa wielkopolskiego, w tym z powiatu kolskiego, oraz 5 średnich i 7 ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 2 quady, 3 kontenery, 3 działka wodno-pianowo dużej wydajności, 2 pompy dużej wydajności, 2 samochody kontenerowe, 2 samochody kwatermistrzowskie, samochód wężowy, samochód dowodzenia i łączności, a także samochód rozpoznawczo-ratowniczy.

Wielkopolscy strażacy, wraz ze swoimi kolegami z województw zachodniopomorskiego i mazowieckiego, wspólnie dotarli do Świnoujścia skąd promem dopłynęli do Trelleborga w Szwecji. Ich misja będzie trwać 14 dni. Polski zespół jest samowystarczalny zarówno pod względem logistycznym, jak i medycznym, bowiem w jego skład wchodzi również 6 ratowników medycznych.

Źródło: www.poznan.uw.gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~kurier-kolski.pl

Będę starał się robić to nadal.
Dziękuję i pozdrawiam.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Ala

Ta pomoc wynika z międzynarodowych zobowiązań.

” Komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wyjaśnił, że pomocy takiej jak ta, którą Polacy udzielą Szwedom, państwa udzielają sobie nawzajem na podstawie umów bilateralnych, a jeśli chodzi o państwa członkowskie UE, istnieje tzw. Europejski Mechanizm Ochrony Ludności. Jest on systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię i Turcję)”.

Ala
Ala
5 lat temu

Ciekawe czy Szwedzi równie ochoczo by pomogli Polsce?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526