IPN poszukuje świadków zbrodni NKWD i UB w Kole w katowni na ul. Grodzkiej!

Autor: kurier-kolski.pl | 17.07.2018

W połowie lutego informowaliśmy naszych Czytelników, że Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański wystąpił w imieniu Rady do IPN z wnioskiem o przeprowadzenie badań oraz prac poszukiwawczych w zabytkowej kamienicy przy ul. Grodzkiej 9, dawnej siedzibie zbrodniczych służb bezpieczeństwa PRL. Starsi mieszkańcy pamiętają jak okropne rzeczy się tam działy. Teraz Szafrański poinformował naszą Redakcję, że otrzymał odpowiedź od Dyrektora IPN w Poznaniu, że jego pracownicy zajęli się tą sprawą, zaczynając od poszukiwania w aktach. IPN poszukuje też osób pamiętających tamte czasy, które mogą opowiedzieć o tamtych wydarzeniach.

 

-Otrzymałem informacje z IPN , od Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu, że pracownicy IPN realizują kwerendę archiwalną, w tym w aktach śledztw prokuratorskich, dotyczącą zbrodni NKWD i UB w Kole – napisał do naszej Redakcji Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański (na zdjęciu niżej).

– Oprócz prowadzonych działań IPN wyszedł z propozycją spotkania z osobami, które pamiętają jeszcze ten okres w Kole. W związku z tym mam prośbę o upublicznienie informacji o poszukiwaniu świadków bądź osób mających wiedzę na ten temat czy te mających jakieś dokumenty. Kontakt ze mną tel. do Biura Rady, tel. 63/ 262-75-44. Po zebraniu tych ludzi, którzy się zgłoszą, zorganizuje spotkanie z pracownikami IPN zajmującymi się poszukiwaniami i identyfikacją.

*************************************************************************************

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM BY PRZECZYTAĆ NASZ POPRZEDNI ARTYKUŁ O TEJ TEMATYCE Z POŁOWY LUTEGO BR.

Kolscy radni wnioskują do IPN o prace badawcze oraz poszukiwawcze osób pomordowanych przez UB na Grodzkiej

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526