Odnowili partnerstwo miast podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 22.06.2018

Miasta Koło i Reinbek (Niemcy) w sposób uroczysty w kolskim Ratuszu odnowiły swoją umowę partnerską podpisaną 19 lat temu. Kontakty pomiędzy oboma miastami rozpoczęły się przed 20 laty i właśnie z tej okazji odbyła się nie tylko nadzwyczajna sesja RM z udziałem delegacji z Niemiec, odnowienie umowy, ale również odsłonięto okazałą tablicę upamiętniającą przyjaźń pomiędzy samorządami i mieszkańcami, która zawisła na murze, przy głównym wejściu do Ratusza. W wydarzeniu wzięli udział radni miejscy, poseł Leszek Galemba oraz dyrektorzy instytucji miejskich, szkół i firm, i – oczywiście – cała delegacja z Reinbek.

 

Do Koła przyjechali: Burmistrz Miasta Reinbek Björn Warmer; Eduard Balzasch i Katja Voss z Urzędu Miasta Reinbek; Hajo Brügge – Przewodniczący Komitetu Miast Partnerskich PAKOM oraz członkowie Komitetu Miast Partnerskich Christine Dorka i Hans-Peter Bünger.

Przypomnijmy, że Rada Miejska w Kole w dniu 26 lutego 1999 roku podjęła uchwałę w sprawie podpisania umowy o partnerstwie z miastem Reinbek w RFN, natomiast Rada Miejska w Reinbek uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z miastem Koło podjęła już w dniu 2 lipca 1998 roku. Zatem w roku bieżącym przypada 20. rocznica tego wydarzenia. Aby podkreślić doniosłość chwili, Przewodniczący Rady Miejskiej zorganizował uroczystą Sesję, podczas której Z-ca Burmistrza Elżbieta Modrzejewska i Burmistrz Miasta Reinbek Björn Warmer odnowili współpracę pomiędzy miastami, polegającą na inicjowaniu i utrzymaniu wzajemnych kontaktów w zakresie m.in. szkolnictwa, kultury i sztuki, sportu i turystyki oraz gospodarczym. Jak zapisał w uzasadnieniu Uchwały Przewodniczący Rady Artur Szafrański, ten dwudziestoletni kontakt pomiędzy miastami przyczynił się do realizacji wielu wspólnych przedsięwzięć, poznania własnych kultur, przepięknych zakątków i historii. Umowa partnerska dla obu miast dała poczucie solidarności i przynależności do wspólnoty. Miało to istotne znaczenie w czasie przeobrażeń związanych z procesem integracji europejskiej i zobowiązywało strony do wcielenia idei Wspólnej Europy – Europy bez granic. Umacnianie przyjaźni między naszymi miastami to nasz wspólny wkład w budowanie nowoczesnej Europy, dążącej do zrównoważonego rozwoju oraz poszanowania wartości każdego jej mieszkańca.

W spotkaniu w Ratuszu uczestniczyli również byli kolscy samorządowcy, za czasów których nawiązywano kontakty z Reinbek oraz podpisywano umowę partnerską. Dwóch byłych burmistrzów: Jerzy Przybylski oraz Józef Dużyński wspominali i opowiadali zebranym w sali sesyjnej jak to się wszystko zaczęło te 20 lat temu…

Obecni na sali kolscy radni miejscy zagłosowali i jednogłośnie podjęli uchwałę. Odnowioną umowę pomiędzy miastami bez zwłoki podpisali włodarze obu miast: Burmistrz Reinbek Björn Warmer oraz Wiceburmistrz Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska, przy asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Szafrańskiego.

Potem były przemówienia i uprzejmości oraz wręczanie wzajemnych upominków. Burmistrz Reinbek wystosował oficjalne zaproszenie dla kolskich przedszkoli, aby kontakty kształtowały się od jak najmłodszych lat. Miłym akcentem było wystąpienie dzieci reprezentujących Przedszkole Miejskie nr 6 w Kole, które po angielsku podziękowały za wcześniej otrzymane zabawki i przekazały gościom pamiątkowy obraz samodzielnie wykonany. Potem burmistrz przekazał książki do nauki języka niemieckiego ze zrobionym specjalnie polskim tłumaczeniem.

Uroczystości zakończono odsłonięciem specjalnej tablicy na murach Ratusza poświęconej miastu Reinbek oraz wspólną fotografią wszystkich chętnych przed zabytkowym gmachem.

Zachęcamy do obejrzenia pod spodem obszernej relacji wideo z sesji RM i odnowienia umowy, a także fotoreportażu.

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
ziuta
ziuta
5 lat temu

Trzeba się trochę popromować bo w Sejmie niestety niewidoczny.A lokalne interesy to jednak łakomy kąsek.

Marek
Marek
5 lat temu

Wszędzie Galemba. Może zamieni Warszawę na koło jak tak chce wszędzie być?

Anonimowo
5 lat temu

Nasz niezastąpiony PAN Poseł Pasuje na każda uroczystość. Strach.się Bać!!!!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526