Od 500 lat w tym dniu do kolskiego Klasztoru przybywają tłumy wiernych!

Autor: kurier-kolski.pl | 14.06.2018

Tradycyjnie jak co roku w dniu 13 czerwca przypadał odpust Św. Antoniego w klasztorze Ojców Bernardynów w Kole, na który tłumnie przybywają wierni z miasta Koła oraz całej okolicy. Tak dzieje się tu od ponad 500 lat! Wczoraj było podobnie. Kolscy zakonnicy święcili przyniesione przez wiernych lilie oraz błogosławili dzieci. Chętni nie mieścili się w murach prastarej zakonnej świątyni. Tymczasem na ulicach dookoła swoje stragany ustawili handlowcy, a na nich było tyle rozmaitości, że rodzice często nie potrafili odmówić swoim pociechom.

 

Św. Antoni z pochodzenia był Portugalczykiem. Urodził się około 1191 roku w Lizbonie. W młodym wieku wstąpił do kanoników regularnych św. Augustyna, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Przeniósł się do franciszkanów, aby głosić Ewangelię w Afryce, ale został skierowany do pracy we Francji i Włoszech. Św. Franciszek z Asyżu powołał go na pierwszego nauczyciela teologii w zakonie. Pozostawił po sobie dzieła świadczące o jego wiedzy i dobroci. Zmarł w Padwie 13.czerwca 1231 r. jedenaście miesięcy później papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych. Franciszkanie rozpowszechnili jego kult na całym świecie.

W kolskim klasztorze św. Antoni cieszy się kultem od przeszło 500 lat. Szczególnie przybywają do niego młode małżeństwa z małymi dziećmi, które w tym dniu otrzymują błogosławieństwo, przynoszą lilie na znak niewinności i czystego serca. Otrzymują obrazki swojego świętego, jak również pobłogosławione chlebki, które święty słynący z dobroci i troski o ludzi ubogich rozdawał swoim współczesnym.

Gdy skończyło się błogosławieństwo, rodzice wraz ze swymi pociechami przechadzali się między rozstawionymi straganami, których z uwagi na sprzyjającą pogodę było bardzo dużo. Każdy z  milusińskich chciał mieć jakąś pamiątkę, której rodzice często nie byli w stanie odmówić.

Fot.: Br. Grzegorz Koźmic – Klasztor OO. Bernardynów w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolanka
Kolanka
5 lat temu

Piękna polska tradycja,swojska atmosfera i dobry przykład dla dzieci który podtrzymuje te obchody,ale też super zabawa dla młodszych i starszych.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526