Mamy w Kole Skwer Niepodległości na 100-lecie – a na nim będzie fontanna

Autor: kurier-kolski.pl | 28.06.2018

Z inicjatywy Zarządu Powiatu Kolskiego i Starosty radni miasta Koła podjęli wczoraj jednogłośnie decyzję o nazwaniu terenu zielonego przed budynkiem Starostwa Powiatowego, w samym centrum naszego miasta, „Skwerem Niepodległości”. Ta inicjatywa i decyzja podyktowana jest tegorocznym 100. jubileuszem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Kolskiego Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek zaprezentował radnym powiatowym wizualizację nowego zagospodarowania tego terenu, który zyska całkowicie nowe oblicze i rozwiązania komunikacyjne. Na Skwerze oprócz pięknej zieleni, nowych ławeczek i tzw. „małej architektury” zostanie też wybudowana pierwsza w Kole fontanna, a na murach Starostwa ma zostać powieszona tablica upamiętniająca nazwiska osób, które 100 lat temu tu u nas zasłużyły się Ojczyźnie w odzyskaniu niepodległości i jej utrwalaniu.

Do Gminy Miejskiej Koło wyszło niedawno pismo podpisane przez Starostę Kolskiego, w którym w imieniu Zarządu Powiatu wnosił do Rady Miejskiej w Kole o nadanie terenowi przed Starostwem nazwę „Skweru Niepodległości”. W uzasadnieniu Starosta napisał:

„W dniu 25 maja 2017 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 roku mija 100 lat odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Jest to doskonała okazja, aby uczcić to święto również na terenie Powiatu Kolskiego i Miasta Koła. Dla podkreślenia naszej radości z faktu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dla uczczenia i upamiętnienia bojowników o jej wolność, Zarząd Powiatu Kolskiego postanowił nadać nazwę skweru zlokalizowanego przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole Skwerem Niepodległości. Za proponowaną nazwą przemawia również fakt, iż na terenie miasta nie ma w chwili obecnej drogi, placu czy też skweru o takiej nazwie. Uroczyste nadanie nazwy Skwer Niepodległości wpisuje się ponadto w szereg ogólnopolskich wydarzeń związanych z obchodami niepodległości. Nadanie takiej podniosłej nazwy placu, czy też skweru znajdującego się w centrum miasta, przy którym siedzibę ma wiele instytucji w tym Starostwo Powiatowe w Kole, Prokuratura Rejonowa w Kole, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego czy Gmina Koło pociąga za sobą pozytywne skutki społeczne przekładając się na zacieśnienie więzi społecznych i wzmocnienie tożsamości.”

Koncepcja zagospodarowania terenu przed Starostwem zaprezentowana przez Starostę Kolskiego Wieńczysława Oblizajka (na zdjęciu wyżej) bardzo podobała się wczoraj radnym miejskim, a dziś radnym powiatowym. Parking zostanie podzielony na dwie części deptakiem, który będzie prowadził od ul. Sienkiewicza do głównego wejścia do Starostwa. Po obu stronach będzie piękna zieleń, drzewa, ukwiecenie, i nowe ławeczki, a na środku … fontanna. Pierwsza w Kole!!! W końcu centrum naszego miasta zacznie się pozytywnie i nowocześnie zmieniać na lepsze! Miejmy nadzieję, że to pierwszy krok do tego, by cała ulica Sienkiewicza w centrum zmieniła swoje oblicze.

Źródło: materiały sesyjne Rady Powiatu

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo unmatch
2 lat temu

lovoo anleitung lovoo mit paypal bezahlen http://lovooeinloggen.com/

Ala
Ala
5 lat temu

Problem w tej okolicy jest również parkowanie przed budynkiem poczty, urzędem pracy, salonem telefonii komórkowej czy policji.

Ala
Ala
5 lat temu

Niby ładnie pięknie ale co z ciągle brakującym miejscami parkingowymi przed tymże budynkiem, widać wyraźnie, ze ich ilość zmniejszy się o ok. 10 -14 miejsc, a tam jest już problem…. jaka alternatywa dla zmotoryzowanych petentów?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Świetnie wyglada na obrazkach to moze na zywo bedzie jeszcze ladniej 🙂

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526