Kosmiczna Akademia i kosmita Paxi w Kole [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 24.06.2018

Uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu historyczno-plastycznego „Polacy i Kosmos” nastąpiło 19 czerwca w kolskim MDK, kilka dni przed okrągłą rocznicą lotu Mirosława Hermaszewskiego w Kosmos. Organizatorami wydarzenia byli: MDK w Kole, Polski Związek Krótkofalowców (PZK), dr Armand Budzianowski – Mentor ARISS Europa, członek PZK, Sławomir Szymanowski –  Koordynator PZK ds. ARISS. Kosmiczną Akademię poprowadziło dwóch mieszkańców Koła z tytułami naukowymi: dr Armand Budzianowski i dr Krzysztof Witkowski. Wraz z nimi atrakcją kosmicznej gali maskotka Paxi, która przyleciała do nas aż z USA i ma edukować dzieci i młodzież. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i nagrania wideo.

 

Co roku, 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, dla upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w Kosmos,który odbył się w 1961 roku. Aby poznać i przybliżyć osoby oraz wydarzenia związane z udziałem naszych rodaków w eksploracji Kosmosu, nasz kolski rodak dr Armand Budzianowski, Mentor ARISS Europa, zorganizował w naszym mieście ogólnopolski konkurs historyczno-plastyczny „Polacy i Kosmos”. W wydarzenie zaangażowanych było wiele osób i instytucji z Koła. Ta ogólnopolska impreza odbyła się pod Patronatem Burmistrza Miasta Koła, a nasz portal był jednym z patronów medialnych konkursu.

Dr Armand Budzianowski (na zdjęciu wyżej) jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest naukowcem. Zawodowo zajmuje się krystalografią. Prywatnie mąż i ojciec. Jest pasjonatem komunikacji radiowych, od ponad ćwierć wieku jest aktywnym krótkofalowcem i nasłuchowcem. Członek Polskiego Związku Krótkofalowców. Za aktywną działalność na rzecz krótkofalarstwa odznaczony Odznaką Honorową PZK. Od wielu lat pracuje jako wolontariusz na rzecz ARISS (Amateur Radio on the International Space Station). Jest mentorem do spraw szkolnych kontaktów ARISS Europa, czyli zaplanowanych łączności radiowych pomiędzy uczniami ze szkół w Europie, a astronautą przebywającym w czasie połączenia w przestrzeni kosmicznej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Od wielu lat promuje naukę i badania naukowe w tym projekty miniSAT. W 2013 roku został oficjalnym ambasadorem programu miniSAT Fundacji Copernicus Project. (źródło: http://2016.nearspace.pl/team/armand-budzianowski/)

Wielu Polaków, począwszy od Mikołaja Kopernika, którego rocznicę śmierci obchodzimy w tych dniach (21 maja), przyczyniło się do eksploracji Wszechświata. Spoglądanie w niebo, to bliskie oraz bardzo dalekie, aby je poznawać, to nie tylko obserwacje z Ziemi, lecz również zaawansowane technologie, budowa teleskopów i radioteleskopów, to również astronautyka. W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki polskim naukowcom i inżynierom, którzy projektują i konstruują urządzenia dla potrzeb różnych misji kosmicznych. Ostatnim takim wydarzeniem jest rozpoczęta przez NASA, zaledwie kilka dni temu, misja – InSight, która jako pierwsza w historii ma zbadać głębokie wnętrze Marsa.

Polskim kosmonautą i jedynym Polakiem w Kosmosie był Mirosław Hermaszewski, który swoją kosmiczną podróż odbył również 40 lat temu – w dniu 27 czerwca 1978 roku.

Należy pamiętać, że to nie jedyny polski akcent kosmiczny. W końcu w Kole uczniowie łączyli się z kosmosem, w Kole jest zlokalizowania stacja od odbioru obrazu wideo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – najbardziej wysunięta na wschód w sieci stacji europejskich, które przekazują obraz do szkoły podczas połączenia się szkoły z astronautą.

WYNIKI KONKURSU

Kategoria przedszkola:

I miejsce – Zofia Majewska, województwo wielkopolskie, Przedszkole Miejskie nr 1 w Kole, Grupa III

II miejsce – Franciszek Rakowicz, województwo wielkopolskie, Przedszkole „MIŚ” w Szamotułach, klasa 0

III miejsce – Maria Temporale, województwo podkarpackie, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasa 0A.

wyróżnienia:

Julia Walczak, województwo podkarpackie, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasa 0A

Maja Ciebień, województwo podkarpackie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasa 3

Nikola Plezia, województwo podkarpackie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasa 3

Joanna Sulowska, województwo podkarpackie, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasa 0A.

Kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce – Anastazja Chodzińska, województwo podkarpackie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, klasa 5

II miejsce – Bartosz Rudny, województwo podkarpackie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasa 6

III miejsce – Julia Sujecka, województwo wielkopolskie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole, klasa 4B.

wyróżnienia:

Aneta Zagozda, województwo wielkopolskie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole, klasa 6

Patrycja Fedyk, województwo podkarpackie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, klasa 5

 

Kategoria gimnazja:

I miejsce – Marika Budzianowska, województwo wielkopolskie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole, klasa 7A

II miejsce – Izabela Nogaj, województwo podkarpackie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece, klasa 2 oddział gimnazjalny

wyróżnienia:

Magdalena Tomczyk, województwo wielkopolskie, Zespół Szkół nr 1, Gimnazjum nr 3 w Kole, klasa 3

Elżbieta Racinowska, województwo wielkopolskie, Zespół Szkół nr 1, Gimnazjum nr 3 w Kole, klasa 2.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526