123. rocznica rekonsekracji kolskiej Fary

Autor: kurier-kolski.pl | 23.06.2018

23 czerwca br. przypada 123. rocznica rekonsekracji naszej pięknej świątyni farnej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Ponowna konsekracja (pierwsza odbyła się w 1407 lub 1409 r.) była efektem potężnego dzieła gruntownej restauracji gotyckiej świątyni. Pomimo trudnej sytuacji politycznej oraz gospodarczej na ziemiach polskich w Cesarstwie Rosyjskim, proboszczowie kolscy końca XIX wieku zdecydowali się podjąć niezbędne zabiegi mające na celu przywrócenie dawnego blasku Matce Kolskich Kościołów. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem historycznym pod spodem autorstwa Marcina Nowackiego.

 

 

Dzieła remontu podjął się ks. kanonik Ignacy Górski (proboszcz i dziekan kolski w latach 1868-1887), a następnie kontynuował je jego bezpośredni następca ks. kanonik Edward Narkiewicz (1887-1911).

Ksiądz Narkiewicz założył żyrandole w gotyckim kościele parafialnym i w 1890 r. do nawy głównej od strony północnej dobudował kaplicę Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jej projekt wykonał inż. Bronisław Schuppe, a budowy podjęła się firma budowlana Świnieckiego z Kalisza. Założono także sklepienia w suficie nad nawą główną oraz zamontowano balustradę w prezbiterium.

Zwieńczeniem licznych prac remontowych prowadzonych w latach 1892-1895 była rekonsekracja kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, której 23 czerwca 1895 r. dokonał ordynariusz diecezji kujawsko-kaliskiej ks. biskup Aleksander Kazimierz Bereśniewicz, o czym świadczy tablica wmurowana na zachodniej ścianie prezbiterium wewnątrz kościoła farnego (na załączonej fotografii).

W kolejnych latach ks. Narkiewicz podjął się jeszcze wielu inwestycji, wśród nich: budowa neogotyckich ołtarzy, wybudowanie kruchty od strony zachodniej, wymalowanie polichromii, sprowadzenia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Rzymu i namalowania przez artystę Henryka Piątkowskiego z Warszawy obrazu „Znalezienie Krzyża Świętego” znajdującego się centrum ołtarza głównego. Był także inicjatorem budowy kaplicy cmentarnej poświęconej w 1908 r., w podziemiach której złożono jego doczesne szczątki.

Tekst i fot.: Marcin Nowacki
(https://www.facebook.com/kolskafara/)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526