8 lipca odbędzie się w Kole ważna uroczystość państwowa z udziałem Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego

Autor: kurier-kolski.pl | 26.06.2018

W niedzielę, 8 lipca br., do Koła przybędzie sam Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński wraz z szeregiem innych  osobistości na ważną  uroczystość, która z inicjatywy Kancelarii Sejmu odbędzie się na terenie kolskiego Klasztoru OO. Bernardynów w związku z jubileuszem 550.lecia Polskiego Parlamentaryzmu. Dokładnie 550 lat temu, 13 lipca 1468 r., na terenie kolskiego Klasztoru odbył się Sejmik Generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego. Uroczyste obchody będą okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego Parlamentu. 8 lipca w kościele klasztornym zostanie odprawiona o g. 11:00 przez biskupa Wiesława Meringa specjalna Masza św. z udziałem Marszałka Sejmu, władz państwowych, parlamentarzystów, władz miasta Koła i powiatu kolskiego, a przed świątynią będzie odsłonięta pamiątkowa tablica osadzona na kamiennym głazie.

 

Data nie jest przypadkowa – dokładnie 550 lat temu – 13 lipca 1468 r. odbył się Sejmik Generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. Wtedy król Polski Kazimierz Jagiellończyk obradował w Kole z możnymi i rycerstwem wielkopolskim. Uroczyste obchody w Kole i w Warszawie będą okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego Parlamentu. W niedzielę, 8 lipca br., o g. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta liturgia w kościele OO. Bernardynów w Kole, gdzie obradował 550.lat wcześniej król Polski ze szlachtą i rycerstwem. Po Mszy św. chór Puellae Ornates wykona utwór „Magnificat”, a potem wszyscy przejdą na plac przed świątynią, gdzie Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński dokona odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową poświęconą sejmikom generalnym Wielkopolski odbywanym przez blisko 300 lat w Kole.

*********************************************************************************

Kilka dni później, bo 13 lipca br. na w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe (wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu) dla uczczenia 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zgodnie z postanowieniem wydanym przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, uroczyste posiedzenie rozpocznie się o godz. 12:00. Przed zgromadzonymi na zamkowym dziedzińcu najwyższymi rangą urzędnikami państwowymi, posłami, senatorami i gośćmi z zagranicy orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

Zgromadzenie Narodowe będzie poprzedzone 12 lipca br. kolejnym Szczytem Parlamentarnym #EUROWAW2018, który w tym roku ponownie zagości w gmachu przy Wiejskiej w Warszawie szefów parlamentów państw naszego regionu.

Przypomnijmy, że nasze Koło jest jednym ze starszych miast w Polsce. Przywileje lokacyjne zawdzięcza ostatniemu królowi z dynastii Piastów – Kazimierzowi Wielkiemu.

Przez blisko 300 lat Koło było niezwykle ważnym ośrodkiem życia politycznego na skalę całego kraju – miejscem obrad najwyższej władzy prowincjonalnej, w którym – w obecności samego króla oraz najwyższych dostojników dworskich i kościelnych – zapadały istotne dla Polski decyzje. Od początku XV wieku do 1716 r. odbywały się bowiem w Kole Sejmiki Generalne prowincji wielkopolskiej, na obrady których przybywała szlachta nie tylko z Wielkopolski, ale często nawet z kilkunastu województw ówczesnej Polski. Na sejmikach decydowano o najważniejszych sprawach. Za panowania Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka na zjazdach szlacheckich w Kole zapadały decyzje w sprawach z Krzyżakami (m.in. wojny z nimi). Ci dwaj królowie często gościli w Zamku i Ratuszu kolskim, a obrady często odbywały się w zabudowaniach kolskiego Klasztoru OO. Bernardynów.

********************************************************************************

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 550-lecia parlamentaryzmu 28 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

— Wszyscy mamy świadomość, że polski Sejm i polski parlamentaryzm należy do najstarszych na świecie. Ostatnie badania wskazują, że za datę najwłaściwszą należy uznać rok 1468, co stanowi podstawę dla dzisiejszej konferencji.  A być może nie jest to data ostateczna — powiedział marszałek Sejmu, otwierając konferencję.

Zaznaczył, że organizatorzy chcą podkreślić znaczenie wielowiekowej tradycji tej podstawowej instytucji życia politycznego Polski, jaką jest parlament.

— Chodzi nam o uznanie jego roli i wpływu na polityczną świadomości Polaków oraz innych narodów naszej części Europy, uczestniczących przez setki lat w budowie wspólnej Rzeczypospolitej. Istotą tej politycznej świadomości jest przekonanie, że byliśmy i jesteśmy ludźmi wolnymi, którzy sami kształtują swój polityczny los — przekonywał Kuchciński. Podkreślił, że Rzeczpospolita nigdy nie zaznała ani nie uznała władzy absolutnej, w przeciwieństwie do wielu innych państw Europy Zachodniej, a  jako gospodarze we własnym domu stanowiliśmy, stanowimy i stanowić będziemy sami o sobie.

Źródło informacji i zdjęć: www.marekkuchcinski.pl, fot. Krzysztof Białoskórski/ Sejm

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Ciekawski
Ciekawski
5 lat temu

Dlaczego zniknęła wypowiedź Pana Witkowskiego? Czyżby Jego komentarz historyczny kogoś uraził? Ja wierzę Panu Witkowskiemu,który oparł się na dokumentach prawdy. Znów robi się zakłamanie historii jak z tym rzekomo wyklętym Wawrzyniakiem?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

ALE ALE …

Ada
Ada
5 lat temu

Polin i Syjon PiS zdrajcy !

lok
lok
5 lat temu

najgorszy marszalek sejmu w historii polski kto go tu zaprasza pisuary robia sobie kampanie wyborcza niepszyjemna won bedzie sie dlugo roznosic sie po kole

Zawiedziony :(
Zawiedziony :(
5 lat temu

Wstyd i Hańba zapraszać pislamistów, ludzi łamiących prawo, Konstytucję, wspierających pedofilię w kościele i rydzka na którego idą grube miliony.
Wstyd Wstyd Wstyd

Pycha i Szmal – to motto pislamistów

Daria
Daria
5 lat temu

Ciekawe czy Stanisława zaproszą. Może marszałek oczyści go. Dramat jakiś.

Marek
Marek
5 lat temu

Promocja była 20 września 2017 roku

PATRIOTA
PATRIOTA
5 lat temu

SUPOER PROMOCJA MIASTA !!

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

No prosze ile to ciekawostek kryje sie jeszcze w historii Koła

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526