Wystawa „Ludzie sztuki” w Białym Fortepianie

Autor: kurier-kolski.pl | 24.05.2018

Kolejne wydarzenie fotograficzne w ramach „Kolskich spotkań z fotografią 2018” Kolskiego Klubu Fotograficznego FAKT to wystawa „Ludzie sztuki” autorstwa Grażyny Banaszkiewicz w Galerii Biały Fortepian. Ekspozycję zdjęć można oglądać jeszcze tylko tydzień, do końca czerwca. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy.

 

Autorka fotografii Grażyna Banaszkiewicz (ur. 24 stycznia 1953 w Poznaniu), reżyser telewizyjnych filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetka, dziennikarka, fotografik: „Wystawa „Ludzie Sztuki” – otwierana – 15 maja 2018 r. w Galerii Biały Fortepian, zrodziła się z pomysłu Doroty Strzeleckiej prowadzącej Galerię Miejską w Mosinie, gdzie prezentacja w maju 2017 roku miała swoją premierę. Dorota namówiła mnie do przejrzenia płyt CD, pendrive i innych nośników, i zastanowienia się nad obudowaniem projekcji filmowej portretami tych, których dane mi było spotkać głównie na drodze zawodowej, z którymi też często się zaprzyjaźniałam. Rzeczywiście – nie byłam świadoma tego, że posiadam spore archiwum wizerunków wybitnych twórców, że kilkakrotnie moje ich zdjęcia, były ostatnimi fotografiami , np. Romana Opałki, czy prof. Andrzeja Kurzawskiego…

Problemem sporym była różnorodna, nie do pogodzenia ze sobą w formie wystawy, kolorystyka tych zdjęć. Dobrym tropem okazało się przejście do fotografii czarno-białej, z pozostawieniem jednego tylko barwnego sygnału, niekiedy dookreślającego daną osobę.          Wyzwaniem był również format, 100 x 70 cm, niemniej nie mam teraz złudzeń, że adekwatny do treści każdego ujęcia. Dziękuję pani Marii Sczanieckiej i Aleksandrze Albert ze Studia FOTOMA. Mają dużo cierpliwości do mnie i moich poszukiwań formalnych. Ale też specjalne podziękowania składam panu prezesowi Fundacji Rozwoju Miasta Poznania – Janowi Kaczmarkowi. Dzięki niemu i członkom Fundacji ostatecznie zrodziła się ta kolekcja i będzie już jako Kolekcja FRMP uzupełniania.”

Źródło: KKF FAKT, fot.: Adam Wilk

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526