Wypłata odszkodowania z OC – jak to działa?

Autor: kurier-kolski.pl | 03.05.2018

Każdemu może przydarzyć się wypadek, kolizja lub inne niespodziewane zdarzenie na drodze. Jeśli, zgodnie z obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, wykupiłeś polisę OC, zapewne chcesz wiedzieć, jak wygląda cała procedura likwidacji szkody i uzyskiwania rekompensaty. Co należy zrobić bezpośrednio po zdarzeniu, by przyspieszyć cały proces? Wszystkiego dowiesz się z artykułu. Zapraszamy do lektury!

 

Powstanie szkody

Jedziesz sobie spokojnie drogą osiedlową, aż tu nagle inny kierowca wyjeżdża z parkingu, zarysowując cały bok twojego auta… Chwila nerwów, emocje opadają, obaj wysiadacie z samochodu i… no właśnie, co teraz? Kieruj się zasadą, że im więcej informacji zbierzesz, tym lepiej. Zacznij od spisania danych kierowcy, który uszkodził ci drzwi. Dobrze też zrobić zdjęcie jego dowodu rejestracyjnego i sprawdzić, czy wyszło ostre. Obaj kierowcy powinni także zrobić zdjęcia, w tym wypadku uszkodzonych drzwi. Warto mieć taką dokumentację na wszelki wypadek. Dobrze jest także spisać oświadczenie, w którym sprawca potwierdza, że jest winny szkody. Wzór dokumentu możesz znaleźć w Internecie, wydrukować i wozić w aucie. Dobrą rzeczą jest też skontaktowanie się z infolinią swojego ubezpieczyciela, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj także, że zawsze możesz wezwać policję na miejsce zdarzenia. Oczywiście, pewnie trochę poczekasz, ale możesz uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której sprawca wycofuje się z oświadczenia o winie i musisz iść z nim do sądu.

 

Wypłata odszkodowania

Po pewnym czasie od zgłoszenia szkody – z reguły jest to kilka dni – pojawi się u ciebie rzeczoznawca, który wykona szereg zdjęć. Po kolejnych kilku dniach otrzymasz informację od ubezpieczyciela z wyceną szkód. Możesz domagać się dokonania napraw przy użyciu oryginalnych części, a zamienniki mogą zostać użyte tylko, jeśli wyrazisz na to zgodę. Istnieje także uproszczona procedura, gdy uszkodzenia auta nie sa duże lub sprawa dotyczy delikatnych zarysowań. To tzw. uproszczona likwidacja szkody, która odbywa się np. na podstawie dokumentacji fotograficznej z miejsca zdarzenia. W tej sytuacji będziesz krócej czekał na pieniądze z odszkodowania – oszczędzisz przynajmniej kilka dni w związku z tym, że nie będzie konieczna wizyta rzeczoznawcy. Swoją szkodę możesz zlikwidować na dwa sposoby – kosztorysowo, czyli otrzymać pieniądze na podstawie wyliczeń ubezpieczyciela lub bezgotówkowo, gdzie warsztat rozlicza się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Chcesz zgłębić ten temat? Sprawdź więcej w tym artykule.

 

Gdzie szukać polisy dla swojego auta?

Niewielu z nas ma tyle wolnego czasu, by szukać OC na stronie każdego ubezpieczyciela z osobna, a nawet jeśli mamy czas, to wolimy go przeznaczyć na co innego. Dobra wiadomość jest taka, że w Internecie możemy skorzystać z kalkulatora polis OC i AC. To intuicyjne narzędzie pozwala szybko i bez wychodzenia z domu znaleźć najlepsze i najtańsze ubezpieczenie naszego auta. Wystarczy wypełnić formularz i podać dane naszego samochodu – np. markę, model, pojemność silnika, rok produkcji itd. Wybieramy także zakres ubezpieczenia i po chwili dostajemy wykaz pasujących do naszego auta polis od wielu firm. Co pozostaje? Przeanalizować oferty i wybrać tę najlepszą!

(artykuł sponsorowany)

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526