Weź udział w konkursie historyczno – plastycznym „Polacy i Kosmos”!

Autor: kurier-kolski.pl | 18.05.2018

Co roku, 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, dla upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w Kosmos,który odbył się w 1961 roku. Aby poznać i przybliżyć osoby oraz wydarzenia związane z udziałem naszych rodaków w eksploracji Kosmosu, zapraszamy do udziału w konkursie historyczno – plastycznym, którego pomysłodawcą jest nasz kolski rodak dr Armand Budzianowski. W wydarzenie zaangażowanych jest wiele osób i instytucji z Koła. Ta ogólnopolska impreza odbywa się pod Patronatem Burmistrza Miasta Koła. Nasz portal jest  jest jednym z patronów medialnych konkursu. Zachęcamy do udziału w nim. Uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie ma nastąpić 19 czerwca w kolskim MDK, kilka dni przed okrągłą rocznicą lotu Mirosława Hermaszewskiego w Kosmos.

Wielu Polaków, począwszy od Mikołaja Kopernika, którego rocznicę śmierci obchodzimy w tych dniach (21 maja), przyczyniło się do eksploracji Wszechświata. Spoglądanie w niebo, to bliskie oraz bardzo dalekie, aby je poznawać, to nie tylko obserwacje z Ziemi, lecz również zaawansowane technologie, budowa teleskopów i radioteleskopów, to również astronautyka. W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki polskim naukowcom i inżynierom, którzy projektują i konstruują urządzenia dla potrzeb różnych misji kosmicznych. Ostatnim takim wydarzeniem jest rozpoczęta przez NASA, zaledwie kilka dni temu, misja – InSight, która jako pierwsza w historii ma zbadać głębokie wnętrze Marsa.

Polskim kosmonautą i jedynym Polakiem w Kosmosie był Mirosław Hermaszewski, który swoją kosmiczną podróż odbył również 40 lat temu – w dniu 27 czerwca 1978 roku.

Należy pamiętać, że to nie jedyny polski akcent kosmiczny. W końcu w Kole uczniowie łączyli się z kosmosem, w Kole jest zlokalizowania stacja od odbioru obrazu wideo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – najbardziej wysunięta na wschód w sieci stacji europejskich, które przekazują obraz do szkoły podczas połączenia się szkoły z astronautą.

Aby poznać i przybliżyć osoby oraz wydarzenia związane z udziałem naszych rodaków w eksploracji Kosmosu, zapraszamy do udziału w konkursie historyczno – plastycznym.

Organizatorami konkursu są: Miejski Dom Kultury w Kole, Polski Związek Krótkofalowców (PZK), Armand Budzianowski – Mentor ARISS Europa, członek PZK, Sławomir Szymanowski –  Koordynator PZK ds. ARISS.

Prace można przesyłać i przynosić tylko do MDK do dnia 1 czerwca, do godz. 16.00.
Regulamin konkursu: https://ariss.pzk.org.pl/polacyikosmos/doc/regulamin.pdf

Strona konkursu wraz z materiałami i załącznikami do pobrania: https://ariss.pzk.org.pl/polacyikosmos/

Źródło: A.B.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526