Umowa na pierwszy odwiert geotermalny podpisana! Za 2 miesiące inwestycja ma ruszyć pełną parą [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 12.05.2018

W kolskim Ratuszu w blasku fleszów dziennikarskich oraz w obecności zaproszonych gości doszło do podpisania ważnej umowy pomiędzy Miastem Kołem a wykonawcą pierwszego badawczego odwiertu geotermalnego w miejscowości Chojny, który ma stać się pierwszym krokiem w kierunku budowy pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej. W wydarzeniu wziął udział poseł Leszek Galemba i Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Artur Szymon Michalski, która to instytucja ma w 100% sfinansować ten otwór badawczo-eksploatacyjny. Prezes pytany przez dziennikarzy zadeklarował, że także na kolejne etapy inwestycji można będzie uzyskać dotacje unijne i krajowe. Inwestycja ma ruszyć w ciągu 2 miesięcy. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem relacji wideo oraz konferencji prasowej, z której można dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów dot.budowy i finansowanie geotermii kolskiej.

 

Witając przybyłych gości, wśród których był również Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański  oraz spora grupa kolskich radnych miejskich, Wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska kilkakrotnie przypominała o dużym wkładzie, jaki w tę inwestycję ma kolski poseł Leszek Galemba. Nie omieszkała też wspomnieć, że „pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był pan burmistrz Stanisław Maciaszek. Dzisiaj finalizujemy te jego pomysły.”. Niestety, na sali nie było zawieszonego włodarza… (za to dla przypomnienia jest na zdjęciu niżej).

Zgodnie z zapewnieniami Wiceburmistrz Modrzejewskiej i Skarbnik Marioli Makowskiej, wbrew wcześniejszym informacjom, które można było usłyszeć „na mieście”, pieniędzy ma starczyć na sfinansowanie 100% inwestycji i nie będzie konieczności dobierania przez radnych kredytu. Natomiast Wiceprezes NFOŚiGW pytany po podpisaniu umowy przez dziennikarzy podczas mini-konferencji prasowej o dalsze losy kolskiej geotermii oświadczył, że będzie możliwość uzyskania kolejnych dotacji na wykonanie następnych etapów jej budowy, a więc odwiertów i samej infrastruktury. Dziennikarze dociekliwie pytali o finanse, warunki geologiczne, o szanse budowy elektrociepłowni wytwarzającej prąd elektryczny i wiele innych spraw. Warto obejrzeć nagranie wideo pod spodem. Cała konferencja prasowa ze wszystkimi informacjami tylko u nas. Zachęcamy do obejrzenia!

TROCHĘ HISTORII…

Od wielu lat jeździmy na termy do Uniejowa i trochę po cichu zazdrościmy im, że mają tam tak wspaniały kompleks geotermalny, a senne i biedne niegdyś miasteczko tętni życiem i bogaci się na turystyce, ale niewiele młodych osób w naszym mieście wie o tym, że władze samorządowe Koła już 20 lat temu czyniły bardzo zaawansowane starania, by u nas  także wydobywać gorące wody geotermalne z wnętrza Ziemi, które chciano zagospodarować w celu budowy w naszym mieście  uzdrowiska (sanatorium), budowy pływalni ogrzewanej gorącymi źródłami, oraz stworzenia pod Kołem – ogromnego kompleksu szklarń ogrzewanych tymi wodami oraz w celu ogrzewania mieszkań tańszą energią geotermalną.

Przez ponad 10 lat robiono opracowania naukowe na temat rozpoznania zasobów wód geotermalnych w rejonie miasta Koła oraz zabiegano o pozyskanie środków finansowych, szczególnie z Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Szczególnie intensywne działania przypadły na kadencję kolskiego samorządu w latach 1998-2002, gdy burmistrzem miasta był Jerzy Przybylski, a jego zastępcą Florian Olejniczak (obaj z SLD), wieloletni kolski radny, także obecnej kadencji. To właśnie Florian Olejniczak przez długi czas był głównym motorem działań na rzecz budowy Kolskiej Geotermii. Niestety, jego ówczesne zabiegi poszły na marne, bo zabrakło czasu (skończyła się kadencja) oraz chęci kolejnych radnych i władz miasta.

I w roku 2002, na koniec kadencji samorządu, wszystko było już gotowe do rozpoczęcia inwestycji i zrobienia pierwszych odwiertów, którymi miała popłynąć woda o temperaturze blisko 100 stopni C, nastąpiła zmiana władz miasta. Nowe władze samorządowe Koła nie wykazały zainteresowania geotermą i nie przystąpiono do rozpoczęcia inwestycji. Przepadło wiele milionów złotych, które miasto miało otrzymać z Warszawy w formie dotacji. Jak mówią osoby, które są rozeznane w tym temacie, w Kole zabrakło tylko jednego urzędniczego podpisu, by wszystko mogło ruszyć pełną parą. Nie ruszyło nic…

Florian OlejniczakNależy przypomnieć w tym miejscu, że – jak wspomina Florian Olejniczak (na zdjęciu obok) – były już wówczas nawet firmy chętne wybudować tuż pod Kołem, na wielohektarowej działce, ogromny kompleks szklarń ogrzewanych wodami geotermalnymi. Ile mogło tam pracować bezrobotnych obecnie mieszkańców Koła? Możliwe, że nawet kilkuset! Do tego doszłyby miejsca pracy w uzdrowisku (także był inwestor prywatny chętny je w Kole wybudować), a więc kolejnych wiele miejsc pracy.

Jednak przez kolejne lata dwóch burmistrzów w Kole nie robiło nic, albo raczej podejmowali zupełnie nieskuteczne działania, by Kolska Geotermia mogła zaistnieć.

Wszystko odżyło dopiero w obecnej kadencji samorządu, w 2015 roku, choć wiercenie odwiertu badawczego GT-1 w Chojnach to dopiero pierwszy krok. Do powstania całej, ogromnej i niezwykle drogiej geotermii jest jeszcze daleka droga. Czy uda się ją pokonać i czy będziemy zadowoleni z jej posiadania? Czy ceny ciepła nas zadowolą? Czas i życie pokażą.

Zapewnienia naukowców i urzędników są takie, że nasze miasto ma jedne z najlepszych warunków geologicznych w kraju i dlatego jest niezwykle prawdopodobne, że temperatura wód termalnych pod nim grubo przekracza 100 stopni C, co ma być gwarancją sukcesu i opłacalności.

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Dyrektor Imprezy
Dyrektor Imprezy
6 lat temu

Prezes MZEC to jest cały czas ten sam, co był. Tylko faktycznie go tutaj nigdzie nie ma. W sumie nieco dziwne, bo powinien być bardzo zainteresowaną tym tematem osobą. Zignorowali faceta. Widać Maciaszek cały czas ma na Modrzejewską wpływ.

Pyza
Pyza
6 lat temu

IZA – a co w tym złego, że ktoś jest chory? Maciaszek się leczy od dość długiego czasu i co? Niektórzy wiedzą o nim jednak tutaj nieco więcej. Środowisko ORMO jakoś się faktycznie trzyma i teraz jeszcze będziecie mieli swojego kandydata z Nowoczesnej. Zwolnieni też raz, że są przywracani nawet do pracy przez sądy i dostają wysokie odszkodowania, dwa, że nie wszyscy żyją z Maciaszka jak ty. CBA zresztą też, co do władzy, uznało, że lepiej Maciaszka od niej nieco odsunąć, a co do sukcesów, to ktoś już cię o te pytał. Wskaż więc jakieś zamiast pisać głupstwa i nie mów, że to geotermia, bo ta będzie zapewne kosztowała słono i pewnie ty akurat liczysz tutaj na jakieś profity, ale to nie ty skądś, a my z Koła będziemy musieli za to zapłacić.

IZA
IZA
6 lat temu

@się mi wydaje. Facet jesteś chory? co ty z tym ormo? Jeśli uważasz że to oni rządzą w mieście to idź się leczyć. Musiał cię Maciaszek wylać z roboty że tak się mścisz na nim. Wolała bym podać już rękę ormowcowi niż takiej gnidzie jak ty.

Nowa1985
Nowa1985
6 lat temu

Kto jest teraz prezesem MZEC? Tego ostatniego zatrudnionego przez pana Maciaszka tutaj nie widzę? Modrzejewska go zwolniła?

hanibal
hanibal
6 lat temu

A mnie najbardziej brakuje dwóch ojców geotermii kolskiej, którzy w MDK przekonywali do innowacyjnego wiercenia (na końcu poziomego 200m ) i innowacyjnego noszenia ciepła w walizkach – dr Piotra Długosza i dr Marka Waszkowiaka.
Powinien również by zaproszony właściciel firmy Selena, który miał zainwestowac 120 mln złotych.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
6 lat temu

Maciaszek na tym zdjęciu może widzieć zające biegające w okularach po polu. Jaki rozwój miasta? Daj przykłady. Macieszek zniszczył szacunek do urzędu burmistrza jak i samych urzędników. A właśnie. Jak babcia mówiła że to dzięki jemu to dlaczego go nie zaprosiła?

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

@IZA

…że Miasto się rozwija tak wspaniale, że nie ma co 🙁 ORMO-dziadki teraz na każdym kroku są za Stachem M. twierdząc jeszcze, zapewne żeby było jeszcze bardziej groteskowo, że wybawicielką Koła jest babcia z Poddębic, a nowy burmistrz ma być z KOD… Rozwój Miasta zepsuł Stanisław M., bo co z tą strefą? Kto tu chce robić jakieś interesy? Dwie emerytki z województwa łódzkiego i te gangusy przyjaźniące się ze Stasiem M.? To mało raczej… Dlatego tutaj nawet już nie to, że się boję, ale zwyczajnie wiem, jaki ta geotermia wygeneruje dług, bo to nie tylko ten jeden odwiert i już wystarczy i tak jak w przypadku wymysłów tureckiego Yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy, nie zapłacisz złotówki ani ty, ani inni tobie podobni dziwaczni spadochroniarze. Wszystko to pójdzie znowu z kieszeni nas, mieszkańców. Tylko na szczęście to Miasto od listopada pewnie znowu będzie nasze, Kolan, nie spadochroniarzy skąd tylko komuszy idol was naściągał.

BTW – mąż Beatki, co to niby taka wielka specjalistka, znowu w kręgu zainteresowań CBA. To naprawdę już śmieszne nie jest. To jest żałosne, nawet katastrofalne.

Kobra
Kobra
6 lat temu

tu dużo opinii jest samego redaktora…coś mi się wydaje.

IZA
IZA
6 lat temu

Do tak mi się wydaje… myślisz że swoje wypociny wylejesz anonimowo w internecie to wszyscy ci przyklasną? Jesteś żałosną gnidą ,samolubną widzącą czubek swego nosa. Chcesz obrażać ludzi ?proszę bardzo,ale nie myśl że jesteś anonimowy. Każdy pajac co pisze bzdury niech nie myśli że schowa się pod pseudonimem..Pozdrawiam wszystkich ponuraków co chcą zepsuć rozwój naszego miasta…

GO
GO
6 lat temu

Pole, pole Ł(y)SSE w Kole, ale mam już plan!

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie ORMOwisko!

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

…że w Kole KOD wręcz zastąpił PiS, skoro takie Kobry i inni ormowcy uważają się za rzeczników partii. Jest rzeczą oczywistą, że czerwone towarzycho będzie w dużej mierze głosować na kandydata KODu, kumpla Stanisława M. W referendum przecież Nowoczesna w komisjach była ze strony Maciaszka. Zresztą – Stanisław M. niech chociaż za ten mobbing piniążki, jak to on mówi, odda. Geotermia też nam, normalnym, wyjdzie czubkiem głowy, bo to przecież nie tylko jeden odwiert w takim przypadku musi być i miejski dług zapewne pójdzie w kolejne dziesiątki milionów, a jakikolwiek zwrot wątpliwy, ale co wy czerwone babcie z tego rozumiecie? Pewnie tylko to, że tu komuś z waszych rodzin coś może skapnąć… BTW – jak tam ŁSSE? To też sztandarowy pomysł osoby Stacha M. przecież.

redi
redi
6 lat temu

fajna ta fotka z maciaszkiem co patrzy na sufit i do tego się uśmiecha. ciekawe co on tam widzi ? pająka czy geotermię ?

red
red
6 lat temu

fajna ta fotka z maciaszkiem co patrzy na sufit i do tego się uśmiecha. ciekawe co on tam widzi ? pająka czy geotermię ?

Kobra
Kobra
6 lat temu

Ale tym sb-ekom i nieporadnym radnym żal du.e ściska,że jednak p. Maciaszkowi i p.Modrzejewskiej się udało,a tak kłody pod nogi podkładali..Nawet ten burok powyżej,już mu się myli ze zgryzoty, czy KOD z PO i Nowoczesną jest,czy może z pis-em ,leming jeden.

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

…że zuchy Maciaszka oprócz wyjących wnuczków, o których już tu była mowa, supernaczelnika Roberta od wszystkiego i tej tłustej Edzi od praktycznej nauki etyki. są raczej już na wymarciu. Przestańcie się tak ekscytować ORMOwcy, Obrońcy Domu Partii i inni PZPRowcy czy KODziarze, bo jeszcze wam jakieś pierdzące żyłki popękają i Stachu M. nawet podpisów nie zbierze…

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
6 lat temu

AMEN .

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

szanowny p. Maciaszek to pan i tylko pan powinien byc Burmistrzem prosze startowac w wyborach

Miła
Miła
6 lat temu

Wielkie brawa dla p.Maciaszka .Wielki sukces- ale nie dla rady.Wystarczy przypomnieć sobie stare sesje jacy wszyscy byli sceptyczni .Wstyd że świecą nie swoim blaskiem.
Przy urnach wyborczych będziemy pamiętać.

kiks
kiks
6 lat temu

masz racje Ola,brakuje jeszcze tego siwego,co jest zawsze za ,a najlepiej przeciw…potomek PZPR …

Ola
Ola
6 lat temu

Maciaszek załatwił odwierty,a na zdjęciach cała sielanka świętych co przeszkadzali Mu w realizacji co za ironia. Jeszcze nie wiedzą że dobro powraca mimo krzywd mu wyrządzonych.

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Następne wybory ich ale przegrane ormowcu. Bawić wnuków a nie pisać komentarze

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

brawo PIS , p.Maciaszek i p.Modrzejewska…następne wybory wasze.

No
No
6 lat temu

A tyś taki kompetentny że s..ć chce się

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

ZUS mógłby faktycznie te zwolnienia lepiej kontrolować, chyba, że na podstawie samych działań Stanisława nie mają wątpliwości, że to musi być chory człowiek. Mam tylko nadzieję, że te deklaracje Wąsika wygłaszane w Turku naprawdę coś znaczą i już czekam, kiedy CBA znowu zawita do nas, do wielu zresztą niesamowitych specjalistów, o tyle niesamowitych, o ile był ten od mobbingu. Może też do lekarzy uciekną?

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

@Diagnoza

…że leczy, to się Stanisław M., czy się mylę? No… raczej nie. Dodatkowo cały były PZPR pieje tu na cześć wodza i wasz strach widać w tych wpisach. Pół roku i pewnie art. 52 znów pójdzie w ruch, ale tym razem bez kosztownych odszkodowań, bo was trzeba za prawdziwą niekompetencję wyrzucić.

Diagnoza
Diagnoza
6 lat temu

Tak mi się wydaje że na punkcie pana Maciaszka masz obsesje idź leczyć się

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

@róża @gomez

…że czasy kultu jednostek dawno minęły. Mam nadzieję, że ten złodziej, którego tak czcicie, odda każdą złotówkę za to odszkodowanie dotyczące mobbingu, nawet gdyby trzeba to było ściągać przez komornika, a mało tego, jeśli te kolejne odwierty będą generowały jakiekolwiek koszty, że też będzie to ściągnięte ze Stanisława M., babci z Poddębic i wszystkich tych, którzy temu przyklasnęli. Straty wizerunkowe Miasta oszacować trudno, ale te niestety też są i to bardzo wysokie.

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

@Mleczarz Probst

…że to raczej proste. Rita bez trudu domyśliła się, o kim mówię, a reszta to luźna dywagacja. Chodzi o to, by zachęcić dobrego przecież kandydata i albo niech go wystawi jakiś silny komitet, albo taki komitet utworzyć.

Dzisiejsi radni się na stanowisko burmistrza przecież nie nadają, a co przewodniczący robi, widać choćby tutaj. Tymczasem ludzie mówią właśnie o Szafrańskim i dwóch Robertach…

gomez
gomez
6 lat temu

Ach jak przyjemnie stanąć do fotki i podpiąć się pod czyjś sukces.A taki był szef niedobry taki zły ,teraz najważniejsze to dobrze zapozować .
Panie Stanisławie niech się pan obudzi ,nie jest pan sam.
Liczymy na pana.

róża
róża
6 lat temu

Mam nadzieję że p.Maciaszek będzie kandydował ,geotermia to jego sukces.Popatrzmy na miasto przez krótki czas zrobił więcej niż poprzednicy.Panie Stanisławie będzie miał pan mój głos i nie tylko.

Uwaga
Uwaga
6 lat temu

Myślę że najwyższy już czas rozliczyć autorów tych wpisów szczególnie tych ochydnych szkalowań tego czy tamtego. Postawić ich do jawnej wypowiedzi o co im chodzi szkalując innych. Tego powinni domagać się wszyscy którzy czują wstręt do takich zachowań a społeczeństwo lokalne poznałoby tych osobników i w przyszłości byłoby wiadomo na co ich stać.
Czemu brakuje im odwagi do pokazania problemu i swojej twarzy, tylko wpisami które nic dobrego nie wnoszą jak tylko zochydzają ten portal i ogólnie życie w tym mieście.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
6 lat temu

Na ostatnim zdjęciu sami kandydaci. Wszyscy blisko PiS albo członkowie. A gdzie Stanisław i Pani Agnieszka?

lok
lok
6 lat temu

na zdjecjach sami pisuary to ich koncowa kadencja w kole kolejarz na tory to jest jego miejsce

Miłośnik fotografii
Miłośnik fotografii
6 lat temu

Ogrodnik – pytasz, co robi? Grzechu to tam grzecznie siedzi, a że jest bardziej zaangażowanym tutejszym działaczem partii i to pewnie tutaj jest najlepsze słowo, do tego radnym powiatowym, to jego obecność raczej nie dziwi. Dziwi natomiast obecność tej z pomarańczowymi włosami i starego dziada, co to jego rodzina tylko umie jak zwierzęta wyć.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Tak mi się tylko wydawało… że czytając ten ostatni wpis nic z niego nie rozumiałem. Dlatego też po przespanej już nocy ponownie go przeczytałem i niestety nadal nic z tego nie rozumiem. Chłopie, fajnie że jesteś w opozycji i chwała ci za to ale formułuj jakoś te wypowiedzi inaczej. W przeciwnym razie dojdzie do wyborów i ludzie znów beda zagubieni. Trzymaj sie tam!

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

@Rita

…że w Kole ludzi nadających się na to stanowisko faktycznie niewielu (szerzej znany, mający jakieś dobre doświadczenie i szacunek u nas, mieszkańców). Zostało tylko pół roku, warto zatem jakoś może przekonać i tych, co by się nadawali, i tych, co o tym decydują. Nawet stworzyć coś, co byłoby dobrą bazą (żeby wystartować trzeba czasami też ewentualne głosy liczyć przed). W każdym razie to jest dobry aspekt (nomen omen!) rządów Maciaszka, że wyrzucając takie osoby, otworzył aż takie nie furtki nawet, ale bramy. Tak, akurat ten art. i to podpisanie też pokazuje, co obecny przewodniczący robiłby jako ewentualny burmistrz (byłoby może jeszcze >>ciekawiej<<, niż za Stasia). Tymczasem jest ktoś, kto pewnie dałby Miastu stabilizację, normalność. Przekonujmy zatem, albo szukajmy kogoś podobnego, ale to drugie rozwiązanie będzie trudne.

Ogrodnik
6 lat temu

Co na zdzieciu robi Fialkowski?

Rita
Rita
6 lat temu

Do: Tak mi się coś wydaje… Myślę, ze wiem o kim myslisz. Tez bym zagłosowała na tego człowieka,ale niestety on o startowaniu raczej nie mysli. Nic o tym nie słychać.

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

…że gdyby wystartował pewien zwolniony szef, to mógłby głosów zebrać sporo. Sam głosowałbym właśnie na niego i cała moja rodzina też.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Prawda jest taka że już dziś można śmiało powiedzieć między kim a kim roztrzygnie się walka o fotel burmistrza. Ja jeszcze się waham nad swoim kandydatem ale mój głos jest przecież tyko jeden. Nie zmienia to faktu że te wyboru wreszcie się odbędą i wreszcie miasto (możliwe że naprawdę) odetchnie!

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

@Gość

…że nie czytasz, co piszesz… Ważne jednak, że piszesz dobrze. Nowym Stasiem M. to on zostać może nie sądzę jednak, że jakąś specjalnie lepszą wersją. Tylko my, normalni wyborcy, już wcale tutaj żadnych takich nowych Stasiów nie chcemy.

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

…że raczej mało kto mówił cokolwiek na sam ten pierwszy odwiert. Tylko tutaj niestety, ale o kolejne etapy (drugi odwiert i resztę) chodzi. Ta babcia z Poddębic, to wiadomo, że tak naprawdę nasze miejskie długi ma gdzieś… jednak przyklaskujący jej radni też od niej lepsi tutaj nie są. Oni sami tego nie zapłacą przecież na pewno, znowu coś zabiorą nam… Trzeba towarzystwo od władzy będzie odsunąć, ale czy jako wyborcy jakoś tym razem się zmobilizujemy?

Gość
Gość
6 lat temu

Chorągiewka na wietrze-ten kolski przewodniczący rady miasta.
i on chce zostać nowym Stasiem ?!

Ida
Ida
6 lat temu

Kolejny sukces Burmistrza !

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

no zostal tak mowili przeciez a co

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

O co tu w ogóle chodzi?

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Zawieszony przypadkiem nie został wykreślony z listy PIS-u ?

Stasiu
Stasiu
6 lat temu

WON wszystkie podróby !

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
6 lat temu

Musiałek Szafrański czy Maciaszek z PiS na burmistrza?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526