Tylko u nas! Gruzińscy artyści śpiewali i tańczyli w kolskim klasztorze [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 14.05.2018

W sobotnie popołudnie (12 maja) w  kościele klasztornym Nawiedzenia NMP odbył się koncert męskiego chóru „Ertoba” z Tbilisi. Gruzińscy artyści zaśpiewali kilkanaście utworów ludowych i religijnych, a także zaprezentowali pokaz tradycyjnego tańca, za co wielokrotnie byli nagradzani gromkimi oklaskami. Gościem honorowym wydarzenia był J.E. Ilia Darchiashvili – ambasador Gruzji w Polsce. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć oraz krótkiego nagrania wideo fragmentu nabożeństwa i kilku utworów z koncertu.

 

Tuż przed godziną 17.30 przed kościołem ojców bernardynów przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek” oraz proboszcz miejscowej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz przywitali Pana Ambasadora, który już po raz trzeci w ostatnim czasie przybył do naszego miasta. Następnie wszyscy uczestniczyli w Mszy św., podczas której gości z Gruzji przywitał gwardian klasztoru o. Henryk Hajzler OFM.

Bezpośrednio po Eucharystii rozpoczął się koncert, podczas którego chór „Ertoba”, który tworzy dziesięciu mężczyzn, zaprezentował kilkanaście wzruszających utworów w języku gruzińskim. Słuchacze, którzy przybyli do świątyni mogli wysłuchać zarówno utworów o charakterze ludowym, a także – religijnym, które wykonywane są podczas nabożeństw w cerkwiach na Zakaukaziu. Przyjazd chóru z Tbilisi do Koła był możliwy dzięki zaangażowaniu i wsparciu J.E. Ilii Darchishvilego – ambasadora Gruzji w Polsce.

W koncercie, obok Pana Ambasadora i wielu mieszkańców Koła, uczestniczyli także: Poseł na Sejm RP  Leszek Galemba, przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański oraz radni powiatowi i miejscy.

Organizatorami koncertu chóru (Ensemble „Erthoba” ანსამბლი „ერთობა”) była prezes Kołowrotek Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Katarzyna Hamiga oraz prezes Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie Zenon Siwiński, przy współpracy z gwardianem klasztoru bernardynów o. Henrykiem Hajzlerem i proboszczem Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. ks. kanonikiem Józefem Wronkiewiczem.

Wydarzenie wpisało się w kolskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto dodać, że także Gruzja w tym roku (dokładnie 26 maja) przeżywać będzie 100-lecie odzyskania swojej niepodległości.

Tekst i zdjęcia: MARCIN NOWACKI

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Dorokokoko
Dorokokoko
5 lat temu

Najlepiej wleź na gotowe
Przeproś gorliwie wierzących, codziennie uczestniczących we mszy za pluzganie i moherowanie a potem domagają się czegoś od kościola

Wstyd mi za Ciebie
Wstyd mi za Ciebie
5 lat temu

Osobo podpisana jako PATRIOTA wiele już napisałeś na tym portalu komentarzy w różnych tematach i przeważnie wyziera z nich brak logiki. Tym razem jednak popisałeś się skrajnym brakiem podstawowej wiedzy, ponieważ każdy człowiek na poziomie wie, że Gruzja to jeden z najstarszych krajów chrześcijańskich. Chrzest Gruzji był w roku 337 czyli ponad 600 lat przed chrztem Polski. Dzisiaj prawie 90% mieszkańców Gruzji to chrześcijanie.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
5 lat temu

Cieszą mnie bliskie relacje Pana posła i Pani Kasi. To wróży dobrze na przyszłość i mam nadzieję że pan poseł poprze Panią Kasie w wyborach na burmistrza a nie kogoś z PiS. Wierzę w Pana panie pośle

koko
koko
5 lat temu

dobrze.ze kosciol otwiera sie na wiernych i przyciaga ludzi pokazujac kulture nasza i innych narodow .prosimy o wiecej takich inicjatyw! brawa dla klasztoru!!!!!! na nowo poczulem klimat tego miejsca.

PATRIOTA
PATRIOTA
5 lat temu

SPRAWDZILEM W NECIE I SORKI FAKT TO CHRZESCIJANIE

Ja
Ja
5 lat temu

To nie znaczy żeby wódz melioracji i inni robili z kościoła estrade bo od tego jest i są inne miejsca kryte i odkryte

Krzys
Krzys
5 lat temu

Inicjatywa ciekawa,dobry pomysł i wspaniały występ.aha Gruzini wiele lat przed polska przyjęli chrześcijaństwo a przez wieki walczyli z islamem

Wrazliwy
Wrazliwy
5 lat temu

Najpierw porządek u siebie żeby nie cuchlo z ust a potem brać się za rządzenie miastem.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Czy to czasem nie ta pan w różowej sukience ma startowac na burmistrza?

ksks
ksks
5 lat temu

wybory samorządowe już niedługo… a nie było modłów do świętej Rity-patronki od spraw beznadziejnych????

Pielgrzym
Pielgrzym
5 lat temu

Zostawić nam kościoły puste na codzień od tych bufonów zjadliwych jak ten co szkaluje drugiego człowieka na każdej sesji do nieskończoności pogardliwy człowiek drugim człowiekiem.Zostawić nam kościoły do modlitwy jakiej nas nauczyli porządni dziadkowie i porządni rodzice. Wek z do sal gdzie wypada klaskać i robić śmieszną minę do złej perfidnej gry za którą stoi cwaniactwo .

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Mnie się także bardzo podobało! Pozdrawiam bardzo serdecznie!

PATRIOTA
PATRIOTA
5 lat temu

CZY TANCE W KOSCIELE POWINNY ODBYWAĆ SIE? PRZECIEŻ TO MUZUŁMANIE ! !

Rita
Rita
5 lat temu

Coś pięknego.Gratulacje za ciekawy pomysł i organizacje.

Obserwator
Obserwator
5 lat temu

Brawa dla organizatorów

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526