Ciekawa wystawa KKF „Fakt” w gotyckich piwnicach kolskiego Ratusza

Autor: kurier-kolski.pl | 20.05.2018

Z cyklu „Kolskie spotkania z fotografią 2018”, z inicjatywy Kolskiego Klubu Fotograficznego FAKT w gotyckich podziemiach Ratusza w Kole jeszcze tylko do 3 czerwca można oglądać ciekawą wystawę, której wernisaż odbył się 2 dni temu. Wystawa autorstwa Jacka Boczara pt.: „Ilustracje bajek niewydanych” to seria fotografii bazujących na barwnej wyobraźni autora. Można odbierać je zarówno jako zdjęcia pojedyncze, jak i niekończący się cykl baśniowych opowieści. To zaproszenie do podróży po świecie malarskiej wrażliwości, która na płaszczyźnie fotografii spotyka się z rzeczywistością. Wstęp na wystawę jest WOLNY. Zachęcamy do jej odwiedzania razem z dziećmi w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

 

Cykl ten powinien być postrzegany jako zachwyt nad snem, który mógłby zaistnieć i zostać uchwycony przez aparat. Autor gromadzi i przechowuje myśli o obrazach w postaci swoistych scen teatralnych, po czym przekazuje je nam w kadrach wypełnionych tajemniczą, baśniową atmosferą. Każda z prezentowanych opowieści jest osobnym przedsięwzięciem, dającym możliwość oderwania się od rzeczywistości i zanurzenia w świecie fantazji.

Ogromną rolę w prezentowanych historiach odgrywają rekwizyty gromadzone i tworzone na potrzeby kolejnych prac fotograficznych. Do udziału w realizacjach autor często zaprasza przyjaciół. Sam wybiera bohaterów, kreuje sytuacje i znajduje miejsca potrzebne do ich realizacji. W czasie sesji zdjęciowych fotograf wchodzi również w rolę aktora. W tym czasie precyzyjnie ustawiony i uruchamiany za pomocą samowyzwalacza aparat rejestruje uprzednio wymyśloną scenę. Autor przyznaje, że ten sposób działania daje mu dużą wolność w kreowaniu całego zdarzenia.

Prace wchodzące w skład cyklu to przemyślane, uporządkowane i co najważniejsze dokładnie zaplanowane kadry. Składają się one na próbę nawiązania dialogu z dziecięcą wrażliwością widza, pozostawiając miejsce dla jego własnych interpretacji. To cykl, do którego warto wracać i niejednokrotnie odnajdować w nim kolejne, wcześniej przeoczone drobiazgi.

Małgorzata Błaszczyk / Galeria StrefART / Tychy

O autorze:

Jacek Boczar (ur. 1986) mieszka i pracuje w Tychach; mieście w którym rozpoczął swoje spotkanie z fotografią. Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury. Wydał autorski album przedstawiający wydarzenia z dziesięciu lat istnienia festiwalu szanty „Port Pieśni Pracy” Współpracował z Katowickim Oddziałem Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się również w Dzienniku Zachodnim, Górnośląskim Informatorze Kulturalnym, w kalendarzach i programach teatralnych. Przez cztery lata prowadził własną firmę reklamową. W tym czasie projektował plakaty, broszury informacyjne i okładki płyt. Tworzył fotograficzne materiały szkoleniowe dla pracowników fabryk. Pracował jako asystent studia w Akademii Fotografii w Krakowie.

Od kilku lat pracuje poza branżą fotograficzną. Mimo to do dziś realizuje autorskie projekty związane z fotografią portretową i inscenizowaną. Sam przygotowuje kostiumy, elementy scenografii i dobiera bohaterów. Pasjonują go zdjęcia kreacyjne wraz z różnymi metodami ich przetwarzania.

Jego Prace były prezentowane na wystawach w Polsce (Tychy, Katowice, Kraków, Łódź, Zabrze) Niemcy (Dusseldorf) Litwa (Wilno) Czechy (Ostrava) Bułgaria (Sophia).

Źródło: KKF „FAKT”

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526