227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i święto NMP Królowej Polski

Autor: kurier-kolski.pl | 04.05.2018

3 maja przeżywaliśmy liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Centralnym punktem powiatowych i miejskich obchodów tego święta była uroczysta Msza św. sprawowana w kolskim kościele farnym, której przewodniczył ks. kanonik Władysław Waszak – dziekan kolski, a homilię wygłosił ks. kanonik Józef Wronkiewicz – proboszcz parafii. Eucharystię poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy umieszczonej na gmachu Starostwa Powiatowego. Następnie wszyscy uczestnicy, wraz z Miejską Orkiestrą Dętą oraz licznymi pocztami sztandarowymi, przeszli ulicami miasta do Matki Kolskich Kościołów. W świątyni farnej o godzinie 10.30 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. kanonik Władysław Waszak, a wraz nim celebrował gospodarz fary ks. kanonik Józef Wronkiewicz i gwardian klasztoru bernardynów o. Henryk Hajzler. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

 

W świątyni zgromadziło się bardzo wielu naszych parafian i mieszkańców miasta. Nie zabrakło posła na Sejm RP Leszka Galemby, władz samorządowych powiatu ze Starostą Kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem, władz miasta z Zastępcą Burmistrza Elżbietą Modrzejewską i przewodniczącym Rady Miejskiej Arturem Szafrańskim, a także kombatantów wojennych, służb mundurowych oraz przedstawicieli partii politycznych i organizacji. Obecni byli uczniowie lokalnych szkół – w tym uczniowie klas mundurowych – wraz ze swoimi nauczycielami. O opiekę medyczną zadbali wolontariusze z Polskiego Czerwonego Krzyża – oni także przygotowali Liturgię Słowa.

W homilii Ksiądz Proboszcz odniósł się do przeznaczonej na ten dzień Ewangelii. Zwrócił uwagę, że Maryja w każdym momencie towarzyszyła apostołom i znała ich wszystkie ludzkie słabości. Kaznodzieja zarysował także pozycję Matki Bożej w historii naszej Ojczyzny, która obecna była od samego początku i towarzyszyła nie tylko modlitwom dziesiątek pokoleń, ale wpisała się także w sztukę, literaturę i zwyczaje. Na zakończenie kapłan wspomniał przeżywaną w tym czasie 14. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – zaapelował, że integrując się ze światem zachodnim powinniśmy przyjmować do siebie tylko to, co dobre i jednocześnie nie zapominać o naszej polskiej i katolickiej tożsamości.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wobec organizatorów i uczestników wygłosiła Zastępca Burmistrza Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska. Po Eucharystii uczestnicy udali się na zewnątrz naszego kościoła, gdzie w strugach padającego deszczu delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą umieszczoną na północnej ścianie naszej świątyni farnej, upamiętniającą uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja.

Tekst i zdjęcia: MARCIN NOWACKI

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
rodzic
rodzic
6 lat temu

Na taką uroczystość mogłyby panie radne i inne założyć spódnice a nie w portkach jak na piknik,wstyd!Obecność niektórych osób mnie zdziwiła, już zmieniają barwy aby mieć się gdzie przypiąć do wyborów.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
6 lat temu

Stasiu masz rację. Zmieniło się bardzo. Mieszkańcy koła dumni z burmistrza że CBA zrobiło reklamę miastu. Stanisław pierwszy burmistrz miasta którego CBA zatrzymało. Zapisał się złotymi zgłoskami jak zające biegające w okularkach

Stasiu
Stasiu
6 lat temu

Zgrabne nożki nie czynia z kogos burmistrza a ciezka praca i jej efekty widoczne dla ludzi.Kolo zmienilo sie bardzo.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
6 lat temu

Pani musiałek?

Gość
Gość
6 lat temu

Która Pani jest kandydatem ?

Polka
Polka
6 lat temu

Bo nie pozwoliła uśpić się

Polak
Polak
6 lat temu

Sądzę że raczej nie śpi

Gość
Gość
6 lat temu

Jakoś nie widać T. W. pewnie zaspała

Gość
Gość
6 lat temu

,,Orły,sokoły,herosy'”

hanibal
hanibal
6 lat temu

Zgrabne nóżki ma nasza przyszła Pani Burmistrz.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526